مهدی فیروزان مدیرعامل موسسه شهر کتاب و داماد امام موسی صدر می گوید: اکنون مجموعه 12 جلدی «گام به گام با امام موسی صدر» کاملترین مجموعه برای شناخت منظومه فکری ایشان است که در امانتداری ترجمه آن می‌توان سوگند خورد.
آخرین اخبار از پیگیری «پرونده آدم ربایی در لیبی» از زبان داماد امام موسی صدر
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)ـ امام موسی صدر، پس از سفر به لیبی به دعوت معمر قذافی در اوت ۱۹۷۸ (شهریور ۱۳۵۷)، به دلایلی نامعلوم، در لیبی، ناپدید شد. از زنده بودن یا مرگ این روحانی شیعه گزارش‌های ضد و نقیضی در دست است. او آخرین بار در ۳۱ اوت ۱۹۷۸ در مجامع عمومی دیده شد با این وجود هر سال از سوی موسسه فرهنگی امام موسی صدر در سالروز ربوده شدنش یعنی 9 شهریورماه مراسمی برای بزرگداشت او برگزار می‌شود.

مهدی فیروزان، مدیرعامل موسسه شهر کتاب و داماد امام موسی صدر در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در آستانه سالروز ربوده شدن امام موسی صدر، درباره سرنوشت انتشار آثار او در ایران عنوان کرد: موسسه فرهنگی امام موسی صدر در دهه 70 با دو هدف پیگیری پرونده ربوده شدن امام موسی صدر  و نیز جمع‌آوری تمامی منظومه فکری و علمی ایشان و ترجمه، تنظیم و انتشار آثار به همت دختر و برادرزاده‌ ایشان تاسیش شد چراکه می‌خواست مستقل و بدون وابستگی به جریانات و یا اشخاص سیاسی باشد.
 
وی ادامه داد: از همان سال‌های نخستین تاسیس اقدامات زیادی درباره چاپ کتاب، برگزاری همایش‌ها و... صورت گرفته است و اکنون نیز مجموعه آثار ایشان به زبان عربی به فارسی برگردانده شد.
 
به گفته فیروزان، این مجموعه که ترجمه آن چهارده سال طول کشید با نظارت و سرپرستی دختر ایشان حورا صدر و با همکاری جمعی از مترجمان انجام گرفت و در نهایت می‌توان بر امانتداری در متن ترجمه آن سوگند خورد. این مجموعه که در 12 جلد منتشر شده «گام به گام با امام موسی صدر» نام دارد و شبیه به یک دایره‌المعارف است که مشتمل بر اخبار فعالیت‌های ایشان و نیز آثار و سخنرانی‌های امام موسی صدر در آن دوره تاریخی لبنان است.

وی ادامه داد: به همین دلیل نیز مطالب زیادی از از آموزه‌های آموزشی و آموزه‌ای درباره شیعیان، مسائل اقتصادی، اجتماعی، تفسیر قرآن، جنگ‌های داخلی لبنان، تلاش برای توقف جنگ داخلی و آتش بس، مقاومت و ... در این مجموعه کتاب وجود دارد و به صورت کلی م‌توان تلاش‌های 18 ساله امام موسی صدر در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی او در لبنان را در این کتاب‌ها مشاهده کرد.
 
مدیر عامل شهر کتاب با تاکید بر سه هدف عمده از انتشار این مجموعه بیان کرد: مجموعه 12 جلدی با هدف‌هایی چون بازسازی همه جانبه طایفه شیعه، مساله حفظ استقلال و تمامیت لبنان و جلوگیری از تجزیه آن و ایجاد تعادل برای گفت‌وگو میان شیعه، سنی، مسیحی و ... در لبنان منتشر شده است.
 
وی با بیان اینکه این مجموعه می‌تواند مرجع مفید و قابل اعتمادی برای علاقه‌مندان باشد، افزود: این مجموعه برای کسانی که به دنبال آموزه‌ها و نگاه جدید دینی هستند از منظر بیان جامعه‌شناسی، تاریخ و... در لبنان مورد استفاده و از معدود منابع قابل اطمینان در تاریخ مستند لبنان است.
 
                           مهدی فیروزان

داماد امام موسی صدر درباره اثر دیگری با عنوان «پرونده آدم ربایی در لیبی» بیان کرد: این کتاب نیز در بالاترین سطح طراحی کتاب منتشر شده و پرونده ربوده شدن ایشان را از سال 57 تاکنون روایت می‌کند و برای حقوقدانان و کارشناسان این حوزه می‌تواند یک نمونه زنده خوب باشد.
 
وی در بخش دیگری از سخنانش درباره پیگیری درباره پرونده ربوده شدن امام موسی صدر هم توضیحاتی داد و گفت: چهار سال پیش طی توافقنامه‌ای که بین دولت لیبی و لبنان منعقد شد قرار شد تا گروه مشترک اطلاعاتی، حقوقی و قضایی برای پیگیری پرونده ایشان تشکیل شود.

فیروزان افزود: پس از آن دولت لیبی تاکید کرد که ایشان زنده است و توسط قذافی زندانی شده و باید به عنوان یک مورد آدم ربایی پیگیری شود ولی متاسفانه به دلیل جنگ‌های داخلی در لیبی و اینکه اساسا در آنجا دولتی وجود ندارد اکنون امکان گفت‌وگو نیست با این وجود در لبنان از طریق کانال‌های مختلف در لبنان پیگیری‌هایی صورت گرفته تا در زمان آرامش لیبی از این اطلاعات برای آزادی امام موسی صدر استفاده شود.
کد مطلب : ۲۶۴۷۷۳
http://www.ibna.ir/vdcgut9xwak93u4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سالروز درگذشت سیدهادی خسروشاهی
پرونده ویژه جامعه‌شناسی تشیع