رحماندوست در مراسم‌ پایانی جشنواره «تا یلدا بخوانیم»، فردوسی را با اندرسن مقایسه کرد و او را بنیانگذار ادبیات کودک در ایران دانست.
فردوسی، بنیان‌گذار ادبیات کودک در ایران است 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، مصطفی رحماندوست در مراسم پایانی جشنواره «تا یلدا بخوانیم» که به همت بوکتاب باغ کتاب و همزمان با زادروز فردوسی، به صورت برنامه زنده اینستاگرامی برگزار شد، حکیم توس را نماد تاریخ، فرهنگ، زبان و افسانه‌های ما دانست و گفت: هانس کریستین اندرسن را بنیان گذار ادبیات کودک در اروپا می‌دانند چون افسانه‌ها را گردآوری کرده و با خیال درآمیخته و مجوعه قصه‌های اندرسن را به وجود آورده است؛ بدون این که بخواهد برای بچه‌ها کار کند حتی بعضی قصه‌های او مناسب این گروه سنی نیست و این همان کاری است که سال‌ها پیش، فردوسی انجام داده و افسانه‌های ایرانی را جمع کرده و با تخیل خود در آمیخته است.

نویسنده «قصه دو تا لاکپست تنها» به ضرورت برخورد علمی با قصه‌ها اشاره و بیان کرد: روزگاری مردم، به ویژه در شب‌های سرد زمستان دور هم جمل می‌شدند و در خانه‌ها و قهوه‌خانه‌ها شاهنامه می‌خوانند و قصه می‌گفتند اما امروز، دنیا جور دیگری به مقوله قصه و قصه‌گویی نگاه می‌کند و لازم است که ما ایرانی ها هم به روز شویم و از قافله جهانی عقب نمانیم.

رحماندوست، ارتباط عاطفی موثر بین گوینده و شنونده را مهم ترین دلیل جذابیت قصه‌ها دانست و افزود: امروز، کشورهای پیشرفته و صنعتی که جلوتر از ما هستند، با وجود رادیو و تلویزیون و ماهواره و اینترنت به ضرورت قصه و اهمیت آن پی برده و به صورت دانشگاهی و هدفمند به آموزش قصه گویی پرداخته‌اند چرا ما دنباله رو آنها نباشیم و قصه‌هامان را زنده نگه نداریم؟

شاعر مجموعه «ترانه های نیایش»، افزایش سرانه مطالعه در کشور را در گرو قصه‌خوانی و قصه گویی دانست و افزود: هر چه علاقه آدم‌ها به قصه بیشتر شود به همان اندازه آمار کتابخوانی بالاتر می‌رود.

جشنواره «تا یلدا بخوانیم» با هدف گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی و به همت «بوکتاب» در تهران و بندرعباس برگزار می‌شود. امسال، دومین دوره این جشنواره برگزار و به ۳۰ نفر از شرکت کنندگان به قید قرعه، جوایزی اهدا شد.
کد مطلب : ۳۰۱۷۲۰
http://www.ibna.ir/vdcau6new49nw01.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

قاب انقلاب
نمایشگاه مجازی کتاب