احوال‌پرسي

«عبدالمجيد نجفی» با «پسر كوهستان» می‌آيد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ شهريور ۱۳۸۹ ساعت ۱۰:۱۶
 
 
«عبدالمجيد نجفي»، نويسنده‌ي ادبيات كودك و نوجوان، دو كتاب «پسر كوهستان» و «اصلي و كرم» را به زودي براي نوجوانان منتشر مي‌كند.
عبدالمجيد نجفي
 
عبدالمجيد نجفي
ايبنا نوجوان: «عبدالمجيد نجفي»، در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما درباره‌ي آثاري كه به‌زودي منتشر مي‌كند گفت: «يكي از كتاب‌هاي من رمان «پسر كوهستان» براي نوجوانان است كه انتشارات «منادي تربيت» آن را منتشر مي‌كند.
 
«پسر كوهستان» فضايي واقع‌گرايانه دارد و درباره‌ي پسري است كه بعد از مرگ پدرش با مادرش زندگي مي‌كند. سختي‌ها و مشكلاتي كه زن‌هاي تنها در جامعه‌ي ما با آن رو‌به‌رو هستند و دفاع اين پسر از مادرش و زندگي‌شان، پايه‌ي اصلي اين كتاب را تشكيل مي‌دهد.» 

«نجفي»، همچنين «اصلي و كرم» را نوشته و به نشر «پنجره» تحويل داده است. اين مجموعه، 5 داستان از داستان‌هاي عاشقانه‌ي دنيا را تشكيل مي‌دهد و «اصلي و كرم» كه يكي از داستان‌هاي عاشقانه‌ي فولكلوريك آذربايجان است يكي از اين داستان‌هاست. 

او مي‌گويد: «سعي كرده‌ام تا اين داستان فولكلوريك(عاميانه) و عاشقانه را با نگارش، فرم و پرداخت جديد، براي نوجوانان باز‌نويسي كنم.» 

نويسنده‌ي «كابوس ژنرال»، يك مجموعه داستان براي نوجوانان هم آماده‌ي چاپ دارد كه البته هنوز ناشر آن مشخص نيست. 

«مترسك‌ها ايستاده مي‌خوابند» نام اين مجموعه است كه «نجفي» داستان‌هاي آن را طي سال‌هاي مختلف نوشته و بعد از چند بار بازنويسي آن‌ها را آماده‌ي چاپ كرده ‌است.
 
اين نويسنده‌ي ساكن تبريز گفت: «من هميشه سعي مي‌كنم كه داستان‌هايي كه مي‌نويسم چند‌لايه باشد. يعني هم وقتي يك نوجوان داستان را مي‌خواند از آن بهره ببرد و هم بزرگ‌سالان دست خالي نمانند. سعي كرده‌ام مجموعه داستان «مترسك‌ها ايستاده مي‌خوابند» نيز به همين شكل باشد.» 

اين نويسنده كه دو هفته‌ي پيش، كتاب «قايق‌هاي كاغذي» از او به چاپ سوم رسيد؛ به تازگي نگارش يك رمان براي بزرگ‌سالان را نيز تمام كرده‌ است. «مامان بيتاي ناتمام» نام اين رمان است كه نشر «قطره» آن را منتشر خواهد كرد. 

«عبدالمجيد نجفي»، متولد سال 1339 در تبریز است و مدرك كارشناسی زبان و ادبیات فارسی دارد. او از اوايل دهه‌ي 60 تا سال 1380، مربي و كارشناس ادبي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان در تبريز بود و اكنون در هنرستان موسيقي تبريز، ادبيات تدريس مي‌كند. 

از آثار او مي‌توان به برف‌آباد (رمان)، كت پشمی (مجموعه داستان)، كابوس ژنرال (مجموعه داستان)، گمشدگان جنگل آیسولان، چشم‌های مادرم و پرنده‌های سحرآمیز اشاره كرد. 

از میان آثار او كتاب «برف‌آباد» از طرف كانون پرورش فكری، «در كوچه‌های خالی» در نخستین جشنواره‌ي مطبوعات و «ستارخان» در «جشنواره‌ي كتاب‌هاي كمك‌آموزشي رشد» برگزیده شده‌اند. همچنين رمان «دختری به نام پریا» نیز از سوي شورای كتاب كودك در سال 1382 به عنوان كتاب برگزیده انتخاب شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 80070