برگزيده جايزه كتاب سال:

كتاب سال انگيزه برگزيدگان را افزايش مي‌دهد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۸۸ ساعت ۱۴:۵۰
 
 
دكتر محمد بهشتي، برگزيده جايزه كتاب سال جمهوري اسلامي ايران، عنوان كرد: برگزاري مراسم‌ جايزه كتاب سال براي اهالي فرهنگ تاثيرات مثبتي، هم در زندگي فردي و هم اجتماعي برگزيدگان خواهد گذاشت./
تصوير تزييني است
 
تصوير تزييني است
دكتر محمد بهشتي، نويسنده اثر برگزيده «آراي دانشمندان مسلمان در تعليم و تربيت و مباني آن» در حوزه اخلاق، در گفت‌و‌گو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، تصريح كرد: مسوولان فرهنگي كشور به كتاب و كتابخواني اهتمام ويژه‌اي دارند. مراسم كتاب سال امسال نيز بسيار سنگين و پر محتوا برگزار شد.

وي با اشاره به اين كه بهتر بود برگزيدگان ايراني نيز براي سخنراني دعوت مي‌شدند، يادآور شد: با توجه به اين كه دو تن از برگزيدگان خارجي كتاب سال در اين همايش سخنراني كردند، اين فرصت مي‌توانست به صورت مساوي ميان برگزيدگان ايراني و خارجي تقسيم شود.

بهشتي با تاكيد بر اين كه تقدير و تجليل از برگزيدگان با سرعت و تعجيل انجام شد، افزود: البته صدا و سيما نيز مي‌توانست با فرصت بيشتري به پخش مراسم كتاب سال بپردازد.

وي ويژگي اصلي اثر برگزيده خود را كاربردي بودن آن دانست و توضيح داد: تمامي افرادي كه در بخش‌هاي مختلف ديني و فرهنگي نيازمندي‌هايي احساس مي‌كنند،‌ مخاطبان اصلي كتابند.

وي درباره مباحث كتاب تشريح كرد: نوشتار حاضر، به بررسي تربيت جنسي، روابط دختر و پسر، هدايت كنترلي جوانان، ارضاي غريزه جنسي و تشريح انحرافات جنسي مي‌پردازد.

بهشتي هدف از تاليف اين كتاب را نياز جامعه امروز به دانستن مباحثي اين چنيني دانست و اظهار داشت: حدود و ثغور، معيارها و مباحث مختلف عرفاني، مقالات عرفاني و راهكارهاي علمي همراه با بينش معنوي در اين اثر بررسي شده‌اند.

وي بررسي مباحث اجتماعي و تربيتي را ديگر ويژگي اين اثر دانست و تصريح كرد: آنچه امروزه در مبحث اشتغال، مسووليت‌پذيري، قانون‌مندي و قانو‌ن‌گريزي در جامعه ديده مي‌شود، نياز به دانستن اين مباحث را آشكار مي‌كند. بنابراين، تمامي اين موضوعات با توجه به ديدگاه فيض كاشاني در كتاب بررسي شده‌اند.

برگزيده جايزه كتاب سال جمهوري اسلامي ايران افزود: با وجود اين كه آرا و ديدگاه‌هاي تربيتي فيض كاشاني مربوط به قرون گذشته است، قالب‌ها و ساختارهاي علوم تربيتي امروز را تشكيل داده، بنابراين ساختار تعليم و تربيت براساس مباني، اصول و موانع با توجه به آراي فيض كاشاني مورد بررسي قرار گرفته اند.

دكتر بهشتي يكي از ويژگي‌هاي اصلي اين اثر را استفاده از آثار مستقيم فيض كاشاني مربوط به دوران پاياني عمر وي دانست و عنوان كرد: اين كتاب بر اساس آراي مستقيم فيض، نه كتاب‌هايي كه درباره او نگاشته‌اند، منتشر شده است. همچنين در اين اثر تحليل‌هاي تربيتي و تفسيرها از زواياي مختلف بررسي شده‌اند.

وي با تاكيد بر اين كه اين مباحث درباره فيض كاشاني كمتر در كتابي بيان شده‌اند، افزود: به اين دليل، نوشتار حاضر به عنوان چند واحد درسي در رشته علوم تربيتي در دانشگاه‌ها به عنوان منبع درسي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

بهشتي در پايان اظهار داشت: اين كتاب پنجمين مجموعه از سلسله آثار تربيتي انديشمندان مسلمان است و پيش‌تر نيز آراي مولوي، سعدي و خواجه نصيرالدين طوسي نيز در كتاب‌هاي جداگانه‌اي تاليف شده‌اند.

كتاب آراي دانشمندان مسلمان در تعليم و تربيت و مباني آن، تأليف محمد بهشتي از سوي انتشارات پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تاليف شده است.

بيست‌ و ‌هفتمين دوره جايزه كتاب سال جمهوري اسلامي ايران و هفدهمين دوره جايزه جهاني كتاب سال، عصر ديروز(دوشنبه 19 بهمن)، در تالار وحدت تهران با حضور دكتر محمود احمدی‌نژاد، رييس‌جمهور، دكتر غلامعلي حداد عادل، رييس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي و دكتر سيد‌محمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به كار خود پايان داد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 62278