با برگزيدگان نهمين دوره جايزه كتاب فصل

كلباسي: تقويت كتاب‌ها،‌ با برگزاري كتاب فصل امكان‌پذير است

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ مهر ۱۳۸۸ ساعت ۱۰:۰۰
 
 
ايران كلباسي برنده نهمين جايزه كتاب فصل (بهار 88) گفت: جشن كتاب فصل، خوانندگان و علاقه‌مندان را به سمت فرهنگ كتابخواني سوق مي‌دهد و بايد دست اندركاران حوزه نشر تشويق شوند تا كارشان تقويت بيشتري يابد و به سمت انتشار كتاب‌هاي پر بهره پيش روند./
دكتر ايران كلباسي
 
دكتر ايران كلباسي
دكتر ايران كلباسي، برنده نهمين جايزه كتاب فصل براي كتاب «فرهنگ توصيفي گونه‌هاي زباني ايراني»، با بيان اين مطلب به خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، گفت: اين كتاب كه به كوشش پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي منتشر شده به بررسي گونه‌هاي زباني رايج اعم از ايراني، عربي، تركي و ارمني مي‌پردازد و آن‌ها را از نظر آوايي، دستوري و واژگاني مورد مطالعه قرار مي‌دهد.

وي كه در بخش زبان‌هاي باستاني، برنده نهمين جايزه كتاب فصل شده است، خاطرنشان كرد: گونه‌هاي زباني را طبق اصول و ضوابطي كه مورد نظرم است، دسته‌بندي كرده و در نتيجه‌گيري به اين مسأله رسيده‌ام كه كدام گونه را بايد زبان، كدام يك را گويش و كدام را بايد لهجه ناميد و اين كاري است كه تا كنون در زمينه زبان‌شناسي و گويش‌شناسي ايراني انجام نشده است.

اين زبان‌شناس يادآور شد: در اين كتاب، گويش‌هايي كه در ايران به كار مي‌روند به 11 گروه كردي، لري، لكي، بلوچي، گيلكي، مازندراني، تالشي، تابي، گويش‌هاي مركزي، گويش‌هاي جنوبي و گويش‌هاي منطقه خراسان تقسيم شده است. 

به گفته كلباسي، اين فرهنگ شامل 221 مدخل است كه چهار مدخل آن ارمني، تركي، فارسي معيار و عربي زبان ناميده شده اند. 43 مدخل آن، لهجه‌هايي از فارسي معيار، 10 مدخل آن گويش كردي، 14 مدخل آن گويش لري و 3 مدخل آن گويش لكي است.

وي در ادامه سخنانش افزود: «فرهنگ توصيفي گونه‌هاي زباني ايراني» 2 مدخل آن گويش بلوچي، 8 مدخل آن گويش گيلكي، 15 مدخل آن گويش مازندراني، 4 مدخل تالشي، 1 مدخل تاني، 31 مدخل مركزي، 15 مدخل جنوبي و 8 مدخل خراسان دارد و 63 مدخل آن ارجاعي است.

مولف كتاب «گويش كليميان اصفهان» به مراحل گردآوري اين كار پژوهشي اشاره كرد و افزود: اجراي اين طرح به اين صورت بوده كه متني به صورت داستاني كوتاه به فارسي معيار تهيه شده و سپس اين متن داستاني به گويشوران مختلف داده شده كه آن را به لهجه يا گويش خود برگردانند.

وي در ادامه سخنانش افزود: اين برگردان‌ها پس از ضبط و آوانويسي از نظر آوايي، واژگاني و دستوري مورد بررسي و تحليل قرار گرفته و تقطيع واژگاني شده و از نظر ويژگي‌هاي زباني نيز دسته‌بندي شده است.

ايران كلباسي در سال 1318 در اصفهان زاده شد. دوره دبستان و دبيرستان را در اصفهان گذراند. دانشنامه كارشناسي ارشد را در رشته زبان و ادبيات فارسي در سال 1346 از دانشگاه شيراز و دانشنامه دكتري خود را در رشته زبان‌شناسي همگاني در سال 1351 از دانشگاه تهران اخذ كرد. 

در سال 1337 به استخدام وزارت آموزش و پرورش درآمد و در سال 1353 به فرهنگستان سابق زبان ايراني منتقل شد و از سال 1357 به بعد در پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي در تهران به تحقيق و پژوهش مشغول شد.

وي در سال 1375 به مرتبه استادي ارتقا يافت و در سال‌هاي 1365 و 1371 از فرصت مطالعاتي در مدرسه مطالعات شرقي و آفريقايي در دانشگاه لندن استفاده كرد. زمينه تحقيق وي زبان فارسي از ديدگاه زبان‌شناسي با گرايش گويش‌شناسي است. 

از وي تا كنون بيش از ده جلد كتاب و بيش از 60 مقاله به چاپ رسيده است. «زبان فارسي و زبان‌هاي محلي»، «گويش كردي مهاباد»، «فارسي اصفهاني»، «ساخت اشتقاقي واژه در فارسي امروز»، «گويش كليميان اصفهان» و «فرهنگ توصيفي زباني ايران» از جمله كتاب‌هاي منتشر شده به قلم اين زبان‌شناس اند.

نهمين دوره جايزه كتاب فصل (ويژه بهار) به همت موسسه خانه كتاب و با حمايت معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي عصر سه‌شنبه 14 مهرماه در تالار حوزه هنري برگزار ‌شد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 51666