مدیر پشتیبانی و فروش موسسه نشر کارنامه:

«کتاب مستطاب آشپزی» هنوز هم پر فروش‌ترین است

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۸۸ ساعت ۱۶:۲۶
 
 
مدیر پشتیبانی و فروش موسسه نشر کارنامه با بیان این موضوع که «کتاب مستطاب آشپزی» اثر نجف دریابندری پس از چند سال از چاپ نخست آن، هنوز هم در شمار پرفروش‌ترین کتاب‌های این نشر است، گفت: روزانه بین ۷۰ تا ۱۰۰ جلد از این کتاب در نمایشگاه به فروش می‌رسد._
نمايي از غرفه نشر كارنامه در نمايشگاه کتاب
 
نمايي از غرفه نشر كارنامه در نمايشگاه کتاب

علیرضا اکبریان در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، با بیان این که استقبال بازدیدکنندگان از بیست و دومین نمایشگاه کتاب نسبت به دوره‌های قبلی از پیشرفت چشمگیری برخوردارد بود، گفت: در این دوره با ۴۳ عنوان کتاب در زمینه‌های گوناگونی نظیر حقوق، علوم سیاسی، آشپزی، رمان و داستان، عرفان، فلسفه و منطق به نمایشگاه آمده‌ایم.

وی با بيان این موضوع که طیف اصلی خریداران کتاب‌های ما در روزهای غیر تعطیل هفته می‌آیند، اظهار داشت: روزهایی که ازدحام بیشتری از جمعیت وجود دارد، معرفی کتاب‌ها و میزان فروش ما نیز با محدودیت مواجه می‌شود.

مدیر پشتیبانی و فروش موسسه نشر کارنامه کتاب‌های «خواب آشفته نفت» و «در هوای حق و عدالت» را از آثار برگزیده این ناشر برشمرد و تصریح کرد: مجموعه دو جلدی «کتاب مستطاب آشپزی» پرفروش‌ترین اثر ماست که در این دوره، چاپ دوازدهم آن با بهای ۴۵۰ هزار ریال در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

وی توضیح داد: این کتاب که اثری از نجف دریابندری با کوشش فهیمه راستکار است، برترین کتاب آشپزی ایران، در شمار پنج کتاب برتر آشپزی آسیا و در بردارنده انواع غذاهای محلی و بومی ایرانی و غیر ایرانی است و با وجود این که در این دوره تبلیغات و اطلاع‌رسانی خاصی در زمینه معرفی این اثر انجام نشده است، روزانه بین ۷۰ تا ۱۰۰ جلد فروش دارد.

اکبریان با بیان فعالیت‌های اختصاصی این موسسه و هدف ارایه بهترتن‌ها از نظر کیفیت آثار، خاطرنشان کرد: نشر کارنامه در طول سال، تعداد آثار کمی را چاپ و منتشر می‌کند و بیشتر فعالیت‌هایش به کارهایی چون ارتقای اثر از لحاظ ویرایش متن، صفحه‌آرایی، طراحی جلد، صحافی و ... اختصاص می‌یابد. تعداد عناوین ما شاید در مقایسه با دیگر ناشران پایین باشد و همین موضوع ما را تا حدی با مشکل مواجه ساخته است زیرا میزان فضایی که به هر غرفه اختصاص می‌گیرد، متناسب با فعالیت‌های ناشر در طی سال است و ما ناگزیر شدیم با توجه به محدودیتی که داشتیم، مجموعه کتاب‌های خود را در دو بخش ارایه کنیم.

وی با اشاره به طراحی‌های غرفه کارنامه که به دو بخش مجزا تقسیم شده است و با وسایل سنتی پذیرایی ایرانی از مخاطبان کتاب استقبال مي‌كنند، گفت: ما حدود یک سوم از غرفه را با طراحی آشپزخانه‌های سنتی به فروش و عرضه «کتاب مستطاب آشپزی» اختصاص داده‌ایم.

اکبریان گفت: امسال تمام تلاشمان بر این بود که کتاب‌های چاپ اول را به چهار عنوان برسانیم که متاسفانه تنها دو کتاب «تاریخ بی‌خریدی» و «ماجراهای تام‌ سایر» به نمایشگاه بیست و دوم رسیدند.

وی کتاب‌های «حافظ به سعی سایه» اثری از هوشنگ ابتهاج و کتاب «پيامبر و ديوانه» اثر «جبران خلیل جبران» با ترجمه نجف دریابندری که به چاپ شصت و چهارم رسیده است را از دیگر کتاب‌های پر مخاطب نشر کارنامه عنوان کرد و گفت: تمامی نسخه‌های کتاب «پيامبر و ديوانه» جبران خلیل جبران در نخستین چاپ خود که ۱۱ هزار نسخه در سال ۷۸ بود، طي سه روز به فروش رسيد.

اکبریان درباره دلیل اصلی ماندگاربودن این کتاب پس از گذشت ۱۰ سال گفت:‌ شاید علاوه بر محتوای اثر، دلیل ديگر ترجمه قوی و روان نجف‌ دریابندری و طراحی جلد این کتاب باشد.

او درباره نحوه و دليل تزیین غرفه کارنامه گفت: در برگزاری نمایشگاه کتاب، شکل ظاهری تمامی غرفه‌ها یکسان است و کتاب‌ها روی میز قرار می‌گیرند و پشت سر مسوولان غرفه، انباری از کتاب درست می‌شود. ما تصمیم گرفتیم در نمایشگاه که فرصتی برای عرضه و فروش کتاب است، از طراحی متفاوت در غرفه استفاده کنیم؛ به گونه‌ای که با متن کتاب‌هایی که عرضه می‌کنیم، هم‌خوانی داشته باشد. در این راستا از وسایل تزیینی سنتی، دیوارپوش‌هایی رنگی و پردهای که فضای عرضه کتاب‌ها را از انبار جدا می‌کند، استفاده کردیم تا بازدیدکنندگان با دیدن غرفه، متوجه مجموعه کتاب‌ها و فضای کاری این انتشارات شوند.

مدیر پشتیبانی و فروش موسسه نشر کارنامه افزود: همین دکوربندی باعث شده است حدود ۹۰ درصد مخاطبان ما اگر کتاب‌ها یا موسسه را نشناسند، جذب طراحی و تزیین غرفه شوند و آثار مورد نیازشان را با سهولت بیشتری تهیه کنند.

بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران امروز(بیست و ششم) در مصلای امام خمینی(ره) به فعالیت 10روزه خود پایان می‌بخشد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 40621