برپايه اطلاعات جغرافياي پيشرفته منتشر شد

وجب به وجب گيتي با «اطلس عمومي ايران و جهان»

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ خرداد ۱۳۸۸ ساعت ۱۲:۱۳
 
 
به گفته رئيس موسسه كارتوگرافي و جغرافيايي سحاب، اطلاعات «اطلس عمومي ايران و جهان» در چندمرحله در سال‌هاي گذشته گردآوري و تكميل شده تا اطلاعاتي جامع و مستند به دست مخاطب برسد و علاقه‌مندان به اطلس‌هاي جغرافيايي كشور مان ناگزير به مراجعه به مراجع بيگانه نباشند.\
تصوير جلد كتاب
 
تصوير جلد كتاب

محمدرضا سحاب با بيان اين مطلب به خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) گفت: آخرين دگرگوني‌هاي سياسي جهان تا پايان سال 2008 ميلادي در نقشه‌ها، آمار و متن اطلس گنجانده شده است. اين اطلس به قطع رحلي با نقشه‌هاي رنگي، آمار و اطلاعات و نمايه، براي نخستين بار در ايران، همتراز با اطلس‌هاي جغرافيايي معتبر جهان، توسط موسسه كارتوگرافي سحاب منتشر شده است.

وي به بخش نخست اطلس اشاره كرد و گفت: بخش نخست اطلس،  اطلاعاتي درباره ستارگان، کهکشان‌ها، سرگذشت، موقعيت، پيدايش، نابودي زمين در فضا، منظومه شمسي، ماه‌گرفتگي، خورشيدگرفتگي، ستاره‌شناسي و جغرافياي رياضي را دربرمي‌گيرد.

به گفته رئيس مدير موسسه كارتوگرافي و جغرافيايي سحاب، بخش دوم كتاب دربرگيرنده نقشه‌هاي موضوعي جهان در زمينه‌هاي جغرافياي طبيعي، انساني، سياسي، همراه با پرچم کشورهاي جهان است.

سحاب خاطرنشان كرد: در بخش بعدي، افزون بر نقشه‌هاي عمومي و سياسي يکايک استان‌ها، 15 نقشه موضوعي ايران شامل، ناهمواري‌ها،

ويرايش نخست «اطلس عمومي ايران و جهان» که همتراز کشورهاي پيشرفته جهان منتشر شد، اثري ارزشمند بود که با استقبال بسياري روبرو شد و در کوتاه زماني ناياب و به چاپ سوم رسيد
تقسيمات کشوري، راه‌ها، زمين‌شناسي، اقليم و آب و هوا، پوشش گياهي، صنايع، معادن، کشاورزي و دامپروري، حوضه‌هاي آبريز، تراکم و پراکندگي جمعيت و... را به همراه دارد. 

وي افزود: در ادامه، نقشه‌هاي سياسي خاورميانه و کشورهاي همسايه ايران، جداگانه در 8 نقشه و سپس يکايک قاره‌ها و مناطق جغرافيايي جهان در چندين نقشه طبيعي، سياسي و آب و هوا ارايه شده است.

سحاب به آخرين بخش اطلس اشاره كرد و گفت: در آخرين بخش، اطلاعات مفصلي درباره جغرافياي طبيعي و سياسي ايران و يکايک قاره‌هاي جهان، همراه با تازه‌ترين آمار از استان‌ها و ديگر اطلاعات جغرافيايي از کشورهاي جهان درج شده است.

وي با اشاره به نمايه اطلس گفت: همچون ديگر اطلس‌هاي معتبر جهاني، نمايه اطلس که براي نخستين بار در ايران ارايه شده، بيش از 17000 واحد جغرافيايي را با موقعيت مکاني و محل آن در اطلس جهت سهولت يافتن نام‌هاي جغرافيايي در اختيار مي‌گذارد.

وي به پيشينه امر و اقدامات انجام شده درباره «اطلس عمومي ايران و جهان» اشاره كرد و گفت: ويرايش نخست «اطلس عمومي ايران و جهان» که همتراز کشورهاي پيشرفته جهان منتشر شد، اثري ارزشمند بود که با استقبال بسياري روبرو شد و در کوتاه زماني ناياب و به چاپ سوم رسيد.

وي افزود: شادروان استاد عباس سحاب در طول زندگي خود همواره نگرشي خاص به ارتقاي منابع علمي مورد نياز دانش آموزان، دانشجويان و دانش پژوهان اين مرز و بوم داشت. انديشه تهيه و انتشار «اطلس بين‌المللي ايران و جهان» به زبان فارسي، نخستين بار در دهه پنجاه، در سفري كه سحاب همراه نگارنده به اروپا داشت، با چند مؤسسه بزرگ کارتوگرافي از جمله موسسات کارل ونشو Karl Wenschow ، وسترمن Westermann و هرمان شرودل Hermann Schrodel مطرح شد، تا بتوان اين کمبود را در فرهنگ ايران زمين برطرف
اين طرح بزرگ به پايان خود نزديک مي‌شد که با تغييرات سياسي اتحاد شوروي سابق و بلوک شرق اروپا و تولد کشورهاي جديد، ديگر بار به تعويق افتاد و چاپ و انتشار اطلس که از آرزوها و خواسته‌هاي ديرينه شادروان عباس سحاب بود، متاسفانه در زمان حياتش تحقق نيافت
کرد و ايرانيان ناگزير از رويکرد به اطلس هاي جغرافيايي به زبان‌هاي بيگانه نباشند. 

سحاب در ادامه سخنانش خاطرنشان كرد: سرانجام پس از گفت‌وگوها و مکاتبات بسيار، در نيمه دوم دهه پنجاه براي امتياز چاپ متن فارسي نقشه‌هاي مورد نياز از اين موسسات موافقت لازم دريافت شد. به اين شکل بخش عمده‌اي از منابع کارتوگرافي اطلس براساس مقررات بين‌المللي کپي رايت فراهم شد. 

وي افزود: سپس برگردان متن و نام‌هاي نقشه‌هاي اطلس به زبان فارسي و حروف‌چيني اين حجم عظيم از نقشه‌ها به کوشش کارکنان بخش‌هاي علمي و فني موسسه سحاب درطول چند سال کار و تلاش پي‌گير، به مرحله نهايي رسيد اما طراحي و کارتوگرافي ديگر نقشه‌ها که در آن اطلس‌ها موجود نبود و مي‌بايست با همان سبک و روش تهيه شود و اين مسأله نيز سا‌ل‌ها بطول انجاميد.

مدير موسسه كارتوگرافي و جغرافيايي سحاب يادآور شد: اين طرح بزرگ به پايان خود نزديک مي‌شد که با تغييرات سياسي اتحاد شوروي سابق و بلوک شرق اروپا و تولد کشورهاي جديد، ديگر بار به تعويق افتاد و چاپ و انتشار اطلس که از آرزوها و خواسته‌هاي ديرينه شادروان عباس سحاب بود، متاسفانه در زمان حياتش تحقق نيافت.

وي افزود: بهنگام کردن اطلاعات اين اطلس در چند مرحله در سال‌هاي گذشته انجام شده و در حال حاضر نيز آخرين دگرگوني‌هاي سياسي جهان تا پايان سال 2008 ميلادي در نقشه‌ها، آمار و متن اطلس گنجانده شده است.

به گفته سحاب، با توجه به درخواست‌هاي هم ميهنان براي بهره‌مندي همگان در ديگر مقاطع سني و تحصيلي از اين مجموعه، بخش تحقيقات و مطالعات جغرافيايي موسسه بر آن شد تا «ويرايش فشرده» Concise edition اطلس را با نقشه‌هاي جديد استان‌هاي ايران و بهنگام کردن اطلاعات تمامي نقشه‌ها، براي معلمان و دانش‌آموزان وديگر علاقه‌مندان به دانش جغرافيا، همراه با آخرين آمار و نمايه اسامي اطلس (Index) با بيش از 17000 نام جغرافيايي تدوين و منتشر کند. 

مؤسسه جغرافيايي و کارتوگرافي سحاب مي‌کوشد با تدوين و انتشار هر چه بهتـر اين مجموعه ارزشمند علمي و درج نقشه‌ها، آمارها، اطلاعات و مطالب بهنگام و بيشتر، در تکامل بخشيدن به آن ياري رساند.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 40367