دلايل ضعف كتاب تاليفي در حوزه موسيقي/4

راز و رمز موسيقي ايراني با پژوهش شناخته مي شود

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ فروردين ۱۳۸۸ ساعت ۱۵:۰۰
 
 
همايون خرم- نوازنده و آهنگساز- گفت: پژوهشگران موسيقي باید با تحقيق و پژوهش راز و رمز موسيقي ایرانی را شناخته و نقاط درخشان آن را در قالب کتاب ارایه کنند./
همايون خرم
 
همايون خرم

استاد خرم با بيان اين مطلب به خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، گفت: تا زماني كه به موسيقي به عنوان عامل سرگرم كننده نگاه شود، حركتي در اين حوزه رخ نمي‌دهد ولي اگر به موسيقي از زاويه اي نگاه شود كه انسان را به تعالي مي‌رساند، آن وقت مي‌شود براي آن موسيقي تحقيق كرد و راز و رمزهاي آن را پيدا و نقاط درخشان را عنوان و راه‌حلهاي جديد براي موسيقي پيشنهاد داد.

به گفته وي، وظيفه تمام كساني كه در حوزه موسيقي به صورت حرفه‌اي فعاليت مي‌كنند اين است كه ذخاير موسيقي ايراني را به هنرجويان و جوانان علاقه‌مند معرفي و در اين حوزه سازندگي ايجاد كنند؛ اگر در موسيقي سازندگي باشد جوانان به سمت موسيقي‌هاي  بي‌هدف نمي‌روند.

خرم افزود: در حوزه موسيقي كتاب‌هاي زيادي درباره انواع و اقسام سازها نوشته شده که بيشتر آنها جنبه تعليمي دارند.

وي معتقد است: با توجه به زمان و پيشرفت در حوزه موسيقي بايد نوازندگان قطعات جديد نوشته و كتاب‌ها نيز به روز شوند؛ كتاب‌هايي كه در اين حوزه ترجمه مي‌شوند نيز فني و مفيد باشند.

خرم، كتاب‌هايی كه تاكنون در حوزه موسيقي نوشته شده را مثبت ارزيابي و اضافه كرد: در اين حوزه بايد تلاشي بهتري صورت بگيرد تا نتيجه مورد نظر حاصل شود. جوانان نيز بايد در ساختمان موسيقي پايه‌هاي محكم بنا كنند.  

وي در ادامه درباره آثارش، گفت: كتاب زندگينامه هنري ام با عنوان «خاطرات همايون خرم» كه به كوشش علي وكيلي گردآوري شده به زودي از سوي انتشارات بدرقه جاويدان منتشر خواهد شد. اين اثر شامل خاطرات هنري‌ام در راديو و برنامه گلها ست. در اين كتاب از ابوالحسن صبا، علي تجويدي، حبيب‌الله بديعي و پرويز ياحقي نيز گفته ام و انگيزه‌هاي ساختن برخی از آهنگ‌هايم را ذكر كرده‌ام.


خرم يادآور شد: جلد دوم كتاب «نواي مهر» كه شامل ۱۲ مقام و دستگاه است و به شکل بسيار مفصل در راست كوك نوشته شده نيز، در سه جلد منتشر خواهد شد.

اين كتاب شامل آواز و قطعات ضربي و چهارمضراب است كه در انتهاي هر يك از مقامات و دستگاه‌ها يكي از آهنگ‌هاي خرم نيز قرار دارد.

از آهنگ‌هاي «همايون خرم» مي‌توان به «تو اي پري كجايي(سرگشته)»، «امشب در سر شوري دارم» (غوغاي ستارگان)، «ساغرم شكست اي ساقي» (طاقتم ده)، «رسواي زمانه منم»، «آيا همه شما بي‌گناهيد»، «اشك من هويدا شد» و «پيك سحري» اشاره كرد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 36252