"محمدرضا سرشار" از انتشار تازه‌ترین آثارش خبر داد

«قصه‌های حیوانات در قرآن» به بازار آمد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۸۷ ساعت ۱۲:۱۸
 
 
مجموعه ۱۰ جلدی «قصه‌های حیوانات در قرآن» که توسط محمدرضا سرشار ترجمه و بازنویسی شده، به تازگی روانه بازار کتاب شده است. سرشار درباره این کتاب گفت: کتاب حاضر که ترجمه‌ای از اصل عربی است، با تصویرگری دوباره تصویرگران کشور منتشر شده است./
«قصه‌های حیوانات در قرآن» به بازار آمد
 
محمدرضا سرشار در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) با بیان این مطلب گفت: این مجموعه ۱۰ جلدی را از عربی به فارسی ترجمه و سپس آن را بازنویسی کرده‌ام که در هر مجلد آن یکی از داستان‌های قرآن، که یک حیوان درآن نقش دارد، آورده شده است. 

خالق «پشت دیوار شب»، درادامه با اشاره به موضوع غالب داستان‌ها توضیح داد: هر يك از این داستان‌ها از زاویه دید و زبان آن حیوان روایت می‌شود. مثلا داستان هابیل و قابيل از زبان آن کلاغ و  داستان حضرت اسماعیل از زبان قوچی که از آسمان می‌آید، روایت می‌شود. 

نویسنده «هستم اگر می‌روم»، درباره تغییراتی که در زمینه تصویرگری و ویرایش چاپ جدید کتاب انجام شده، تصریح کرد: تصویرگری قبلی این کتاب بر اساس تصاویر اصل عربی بود که کیفیت خوبی نداشت. اما کتاب حاضر با تصویرگری ایرانی و ویرایش جدید از سوی انتشارات «منادی تربیت» منتشر شده است. 

قصه‌گوی قصه ظهر جمعه همچنین از آثار درحال تجدید چاپ خود نیز خبر داد و گفت: در حال حاضر 5 کتاب در حال تجدید چاپ دارم. 

وی ادامه داد: کتاب «شب گرفتن ماه»، که زندگی فردوسی است و مخصوص نوجوانان است، در سال ۷۵ برگزیده کتاب سال جمهوری اسلامی ایران بود و اصل آن توسط یک نویسنده تاجیکی به نام «ساتم الوغ‌زاده» نوشته شده. نام اول این کتاب، «فردوسی» بود که من آن را به فارسی متداول برگردانده‌ام و حدود ۱۰۰ صفحه هم کار تلخیص روی آن انجام داده‌ام. این کتاب ۴۰۰ صفحه‌ای بود و در حال حاضر ۳۰۰ صفحه است و به زودی از سوی انتشارات سوره مهر تجدید چاپ می‌شود.

وی افزود: «قصه پر غصه ما» نیز مجموعه داستانی کوتاه برای نوجوانان است که چاپ هشتم آن منتشر می‌شود. «هستم اگر می‌روم»، مجموعه داستان دیگری برای نوجوانان است که قرار است انتشارات "سوره مهر" چاپ هشتم آن را منتشر کند. 

سرشار هم‌چنین درباره موضوع داستان کتاب «سفر به جنوب» خود که در انتشارات سوره مهر مراحل چاپ دوم را سپری می‌کند، گفت: این کتاب مجموعه خاطراتم از سفری است که در جنگ تحمیلی به جبهه‌ها داشتم و نیز مصاحبه‌هایی که با نوجوانان رزمنده انجام داده‌ام.
 
سرشار متولد ۱۳۳۲ کازرون است.او که در رشته مهندسی صنایع از دانشگاه علم و صنعت فارغ‌التحصیل شده است، نخستين مجموعه داستانش را درسال ۱۳۵۵ منتشر کرد.

از فعالیت‌های او بعد از انقلاب می‌توان به داستان‌نویسی، پژوهش و نقد در زمینه ادبیات کودک و نوجوان و بزرگسالان اشاره کرد.

این نویسنده تابه حال ۲۶ جایزه را در سطح کشور به خوداختصاص داده است.

سرشار تا کنون سردبیری بسیاری از نشریه‌های ادبی و هنری کودک و نوجوان را بر عهده داشته است و غیر از سردبیری سه برنامه رادیویی، ۲۴ سال گوینده قصه ظهر جمعه بوده است.

۱۵ سال داوری کتاب سال وزارت ارشاد، مدیریت هیات علمی گروه ادبیات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، سه دوره عضویت در هیات رییسه انجمن قلم ایران و چندسال سرپرستی واحد ادبیات حوزه هنری از جمله فعالیت‌های ادبی و هنری سرشار به شمار می‌آیند.   
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 30524