با حضور ۵٠ قصه‌گوی منتخب؛

روایت قصه‌ها در شیراز آغاز شد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۷
 
 
روایت قصه‌های بخش استانی بیست‌ و‌ دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس آغاز شد.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، در نخستین روز جشنواره استانی قصه‌‌گویی در شیراز، سمیه یزدانبخش، محمد جواد علیمردانی، راحله کنعانی، حوا کهنسال و مهدیه محمدی قصه‌های: غولیانوس و کوزه، کلاغ خنزرپنزری، از این طرف نگاه کن، علیقلی الکی سوار و بالای درخت را روایت می‌کنند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس در آیینی که صبح امروز یکشنبه 7 مهرماه در مجتمع فرهنگی هنری اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس برگزار شد، از رشد آماری این جشنواره نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: در بیست و دومین جشنواره قصه گویی ۱۱۱۷ قصه گوی استانی شرکت کردند.

به گفته زهرا افتخاری، از این تعداد  ۶۰۰ نفر در بخش صحنه ای بودند، افزود: ۳۰۰ نوجوان قصه گو در این رویداد مشارکت جستند.

وی با بیان اینکه در دوره بیست و دوم جشنواره قصه گویی فارس، ۳ داور نوجوان پای قصه های همتایان خویش می نشینند و به داوری می پردازند، گفت: عسل مصفا، هلیا مرادی و محمدجواد رییسی داوران نوجوان هستند.

افتخاری در ادامه عنوان کرد: سال جاری برای کانون نقطه عطفی در دستیابی به دستاوردها بود زیرا توانستیم تا این مرحله جشنواره را به خوبی برگزار کنیم.

وی با تاکید بر اینکه کاروان بیست و دومین جشنواره قصه گویی بر مدار تجربه، خلاقیت و ابتکار با کوله باری از تجربه ۲۲ سال آغاز بکار کرد، افزود: قصه بیان کننده شادی ها، غم ها، سختی ها، آسانی ها و خاطراتی توام با اندیشه، احساس و تجربیات زیسته هستند.

مدیرکل کانون پرورش فکری فارس با تصریح اینکه داستان یک رسانه است، افزود: رسانه می تواند بازگو کننده تجربیات اجتماعی و خانوادگی و مناسک و سنتها باشد؛ قصه ارتباط بین نسلی را رقم می زند و جزیی اصول تربیتی است. بنابر این مبنای پرورش کودکان و نوجوانان در این کانون است.

افتخاری یادآور شد: داستان گویی در ایران در حمایت خرد جمعی و تجربه گروهی ملتی کهن است که با ذوق و ظرافتی کم مانند در درازای تاریخ ماندگار شده است.

مدیرکل کانون پرورش فارس، افزود: با تشکیل انجمن قصه گویی استان فرصتی اثربخش برای تمامی مراکز فرهنگی و هنری فراهم شد.

در ادامه این مراسم، طولانی‌ترین قصه دنیا، مترسک و خانم بهار، افسانه روباه حیله‌گر، بخور و بخواب، ملک سنباد و شاهین، پادشاه و سه دروغگو و ماهی رنگین‌کمان، دیگر قصه‌هایی است که در بخش زنان و مردان توسط معصومه لطفی‌زاده، فرشته عابدی، سمیه افشاری، خدیجه بذرافشان، نرگس رنجبر، احمد غریب‌خانی و مریم کشتکار روایت شد.

بر اساس این گزارش، بخش استانی بیست‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در بعد از ظهر امروز 7 مهرماه با قصه‌گویی 15 قصه‌گوی دیگر ادامه می‌یابد.

لیلا کرهانی، شهلا امینی، زهرا احمدی، زهرا کرهانی، مهدی همانند، مریم جمالی، رقیه مسعودی و مریم نیک‌پور قصه‌گویانی هستند که با روایت قصه‌های: آل‌کدووک، آسیبا بچرخ، قدم یازدهم، افسانه سنگ‌تراش، سهراب‌کشی، یک بار جستی ملخک، کوه جواهر و گرگور، بازار رقابت استانی را گرم نگه می‌دارند.

کودک هوشیار، گنجشک تنبک‌زن، پیرزن و شب، دنیا چقدر بزرگ است، آقای رنگی و گربه ناقلا، خانه آباد کن، دل شاد کن و آش سنگ دیگر روایت‌های پارسیان است که  بر زبان زینب غلامی، حسین فدایی‌صدر، سعیده عزیزی، سوسن زرین، ندا یوسفی، نرگس حجت و هوشمند هوشیار جاری می ‌شود.

یادآور می شود: جشنواره استانی قصه‌گویی در شیراز از 7 مهر آغاز و تا ظهر روز 9 مهر ماه جاری ادامه دارد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 281387