با برگزاری آئینی در کتابخانه مرکزی استان سمنان؛

سکاندار جدید کتابخانه‌های عمومی استان سمنان معرفی شد

معاون نهاد کتابخانه‌های عمومی: 3400 باب کتابخانه عمومی در کشور فعال است
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۴
 
 
آئین معارفه حسین شاکری به عنوان مدیرکل جدید کتابخانه‌های عمومی سمنان با حضور معاون اداری، مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سالن همایش کتابخانه مرکزی این استان برگزار شد.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در سمنان، اسماعیل شفاعی معاون اداری و مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در آئین معارفه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان، با بیان اینکه 3400 باب کتابخانه در کشور فعال است، گفت: امروز دورافتاده‌ترین روستاهای کشور نیز کتابخانه دارند.

وی با اشاره به اینکه نهاد کتابخانه‌های عمومی پس از تفکیک از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌ مثابه یک نهاد عمومی غیردولتی آغاز به کار کرد، افزود: این نهاد متولی فرهنگ مکتوب، کتابخوانی و توسعه کمی و کیفی کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور محسوب می‌شود.

شفاعی با بیان اینکه امروز دیگر آن کارکرد سنتی که سابقاً کتابداران داشتند که تنها به ارائه کتاب و امانت دادن آن محدود می‌شد، در سیاستگذاری و فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی جایی ندارد، افزود: امروز این نهاد به مقوله فرهنگ مطالعه می‌پردازد و درنتیجه توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی را با ابزارهای نوین در دستور کار دارد.

معاون اداری مالی کتابخانه‌های عمومی کشور با بیان اینکه کتابخانه‌ها نهادی فرهنگی هستند لذا ترویج و اشاعه آن‌ها اولویت این نهاد است، تأکید کرد: امروز 3400 باب کتابخانه در سطح کشور وجود دارد که در اقصی نقاط کشور به لحاظ پراکندگی جغرافیایی، به کتاب دوستان خدمات ارائه می‌کنند.

شفاعی با بیان اینکه امروز در دورافتاده‌ترین روستاهای کشور نیز شاهد فعالیت کتابخانه‌های عمومی هستیم، گفت: این تعداد کتابخانه، نشان از سیاستگذاری‌های وسیع فرهنگی در راستای ترویج فرهنگ مطالعه است.

وی افزود: با تغییر در سبک زندگی افراد در جامعه ضرورت دارد که سبک اداره کتابخانه‌های عمومی نیز ارتقا یافته و تغییر یابد لذا از سال ۹۳ با تغییر دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نگاه به کتابخانه‌های عمومی تغییر کرد و عنصر کتابدار در این سیاست‌های جدید محور قرار گرفت.

این مقام مسئول در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور همچنیین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی را از اقدامات ارزنده‌ای دانست که در این ‌نهاد انجام می‌شود و وعده داد که در راستای ایجاد خلاقیت بیشتر و تقویت این‌ مهم تلاش شود.

در ادامه حبیب‌الله خجسته‌پور معان سیاسی و امنیتی استانداری سمنان با بیان اینکه ارتباط منطقی بین کتاب، کتاب‌خوان‌ها و کتابخانه در استان باید تقویت شود، گفت: این ارتباط به ارتقای سطح فرهنگ کتاب‌خوانی منجر می‌شود.

وی ضمن بیان اینکه نهاد کتابخانه‌های عمومی دارای سه عنصر اصلی کتاب، کتابخانه و کتاب‌خوانان جامعه است، تأکید کرد: هنر مدیریت در این نهاد ارتباط دادن این سه وجه اصلی فرهنگی به یکدیگر به‌گونه‌ای است که توسعه فرهنگی در جامعه رخ دهد.

معان سیاسی و امنیتی استانداری سمنان با بیان اینکه اگر بتوانیم ارتباط منطقی و با محوریت ایجاد انگیزه و نشاط اجتماعی بین سه رکن کتابخانه‌های عمومی برقرار کنیم، قطعاً شاهد رونق بیشتر این فضاهای خواهیم شد، افزود: امروز نیاز کشور به کتاب‌خوانی بسیار زیاد است.

خجسته پور بیان کرد: کتابخانه‌های عمومی از بالاترین سطح مدیریتی تا کتابداران در دورترین روستاها در ارتباط با کتابخوانان و برقراری ارتباط درست و منطقی بین سه رکن کتاب، کتابخانه و کتاب‌خوانان، مهم‌ترین وظیفه را بر عهده‌دارند.

در ادامه حسین شاکری، مدیرکل جدید اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان گفت: امیدوارم بتوانم تجربه‌های کاری خود را که در عرصه فرهنگ کسب کردم با همکاری کارکنان و کتابداران این استان به‌کارگیرم تا فعالیت‌هایی را در راستای توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی در این استان انجام دهیم.

وی تصریح کرد: با همکاری و هماهنگی تمام دستگاه‌های فرهنگی در جهت هم افزایی برای تعالی فرهنگ مطالعه و کتابخوانی تلاش خواهیم کرد و در این راه از ظرفیت کتابداران و همکاران در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان بهره خواهیم برد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 279337