به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

راهنمای گام به گام فهم نظریه‌های فیلم منتشر می‌شود

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۰
 
 
کتاب «دوربین از نمای نزدیک!» (راهنمای گام به گام فهم نظریه‌های فیلم) نوشته احمدرضا معتمدی منتشر می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) کتاب «دوربین از نمای نزدیک!» (راهنمای گام به گام فهم نظریه‌های فیلم) نوشته احمدرضا معتمدی از سوی گروه ادب و هنر مرکز پژوهش‌های جوان به زودی منتشر می‌شود.

انواع نظریه‌های «شکل‌گرا» و «واقع‌گرا»، با محوریت متغیرهای فرم، محتوا، واقعیت، ذهنیت، تخیل، ادراک بصری، حضور، نقطه دید، تصویر و تدوین در این کتاب مورد بررسی قرار می‌گیرند.

نظریه‌های فیلم، هر چند، هر یک معطوف به ارائه یک تعریف خاص از سینما است، اما ناظر به مولفه‌های متشکله فیلم، چون «تدوین»، «میزانسن»، «عمق میدان»، «رنگ»، «نور»، «صدا»، و ... صورت‌بندی شده و به زبان ساده برای مخاطب جوان تدارک دیده شده است.

این کتاب هم اکنون مراحل آماده سازی نهایی خود را طی می‌کند و به زودی توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر خواهد شد.

در مقدمه این کتاب می‌خوانیم: «سینما در روزگاران ابتدایی ظهور به مثابه یک دستگاه و وسیله «ضبط تصویر» تلقی می‌شد. چنانکه پیش از آن دستگاه «ضبط صوت» فوتوگرام این وظیفه را در مورد ثبت و ضبط «صدا» بر عهده داشت. «موسیقی» همواره یک هنر تلقی شده است اما ضبط موسیقی صرفاً یک عمل فنی است. «ضبط صوت» را با هنری که امروزه «صدابرداری» می‌شناسیم و در رادیو، تلویزیون و سینما یک رکن تلقی می‌شود، تفاوت می‌گذاریم.

بنابراین دوربین فیلمبرداری اگر قرار باشد تا صرفاً به ضبط و ثبت یک رویداد و واقعه اکتفا کند، هرگز راهی به سوی «هنر» نخواهد یافت.

دوربین اگر نتواند «واقعیت خام» را در فرم‌ها و اشکالی خاص، «صورت‌بندی» کند، و آن را در «شکل» و «صورت» مورد نظر سامان ندهد، هیچگاه به مقام و منزلت «هنر» ارتقاء نخواهد یافت.»
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 279016