با انتشار شعرهای چاپ نشده

بهرام اردبیلی هم کتاب‌دار می‌شود

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ آبان ۱۳۸۷ ساعت ۱۲:۲۰
 
 
مجموعه شعرهای منتشر نشده بهرام اردبیلی، به‌ همراه گفت‌وگوها و نقدهایی درباره آثار وی به تلاش میثم ریاحی گردآوری و در قالب کتابی منتشر می‌شوند.
میثم ریاحی(عکس کوچک، بهرام اردبیلی ست)
 
میثم ریاحی(عکس کوچک، بهرام اردبیلی ست)

میثم ریاحی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، گفت: این کتاب، دربرگیرنده شعرهای منتشر نشده بهرام اردبیلی است. البته برخی از این شعرها پیش از این در نشریاتی چون «جزوه شعر طرفه»، «شعر ديگر 1 و 2 » و «رستاخيز»  منتشر شده‌اند.

وی افزود: همچنین در این کتاب 2 گفت‌وگویی که در طول حیات بهرام اردبیلی با او انجام شده، به چاپ می‌رسند. یکی از این گفت‌وگو ها در نشریه «هنگام» منتشر شده و گفت‌وگوی دیگر نیز که توسط محمود مومنی_ از شاعران گرگانی _در دهه 50 انجام شده، در نشریه «رستاخیز» منتشر شده است.

شاعر مجموعه «ماه حلقه بی‌انگشت» ادامه داد: بخش ديگر كتاب شامل چند شعر است كه به بهرام اردبيلی تقديم شده، و در بخش دیگر کتاب مجموعه‌ای از نقدها درباره آثار اردبیلی به قلم اسماعيل نوری‌علاء، علی مسعود هزارجريبی، سيدعلی صالحی، هوشنگ آزادی‌ور، محمد مهدی مصلحی، علی جهانگيری،  سيدحميد شريف‌نيا، هادی محيط، آرش نصرت‌اللهی و محمود معتقدی منتشر خواهد شد.
 
به گفته میثم ریاحی، در این کتاب، «پرونده بهرام اردبیلی» در سایت ادبی پیاده رو نیز منتشر خواهد شد. 

بهرام اردبيلی متولد 24 اسفند 1321 در اردبيل بود. وی در سن 22 سالگی اولين شعرش را در مجله «فردوسی» چاپ كرد. در اين زمان بود كه اردبيلی با شاعرانی چون بیژن الهی، محمود شجاعی، پرویز اسلام‌پور، یدالله رویایی و فریدون رهنما كه بعدها به گروه «شعر ديگر» معروف شدند، آشنا شد. 

وي پس از اين آشنایی به طور جدی به شعر پرداخت. 

ابتداي دهه پنجاه بود كه اردبیلی به واسطه فريدون رهنما در اداره راديو و تلويزيون مشغول به كار شد. در اواسط دهه 50 به هند سفر كرد و 10 سال در همان‌جا زندگی کرد.

 او در هند به يوگا و موسيقی روی آورد. سپس به اسپانيا ‌رفت و  مدتی در جزاير قناری اسپانيا زندگی كرد. او 20 سال در اسپانيا بود كه در اين مدت 3 بار به ايران سفر كرد و در اسفند 1384 به علت بيماری درگذشت.

 

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 27880