دانستنی‌های کاربردی برای خانواده و مربیان کودکان کم‌توان ذهنی

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۱
 
 
کتاب «کم‌توانی‌های ذهنی و شناختی»، نکاتی آموزشی و راهبردی برای کمک به کودکان کم‌توان ذهنی در اختیار خانواده، معلمان و مربیان آن‌ها قرار می‌دهد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، «کم‌توانی ذهنی»، اختلالی است که با عملکرد هوشی زیر حد طبیعی و اختلال در مهارت‌های انطباقی مشخص می‌شود. سن شروع کم‌توانی ذهنی زیر ۱۸ سال بوده و منظور از مهارت‌های انطباقی، انجام کارهایی است که در هر سن خاص به‌طور معمول از فرد انتظار می‌رود. با اقدامات آموزشی و اجتماعی می‌توان یک زندگی طبیعی در خارج از بیمارستان را برای این افراد فراهم کرد که شامل مدارس ویژه، انجام کارهای خانه‌داری و صنایع دستی و هنری و حمایت از این افراد و خانواده آن‌هاست.
 
کتاب «کم‌توانی‌های ذهنی و شناختی» اثر مشترک استفن‌بی. ریچاردز، مایکل‌پی. برادی و رونالدال. تایلر به‌تازگی از سوی انتشارات ویرایش به بازار نشر عرضه شده است. این کتاب را قربان همتی‌علمدارلو، عباسعلی حسین‌خانزاده و منیره مروت به فارسی ترجمه کرده‌اند.
 
این اثر هم برای پژوهشگران، متخصصان، والدین و خانواده دانش‌آموزان با کم‌توانی‌های ذهنی و شناختی مفید است و هم می‌تواند به معلمان و مربیان این دانش‌آموزان در مداخله و آموزش بسیار کمک کند.
 
کتاب حاضر در 13 فصل به «مفاهیم و دیدگاه‌‌های تاریخی»، «تعریف و طبقه‌بندی کم‌توان‌های ذهنی و شناختی»، «سنجش به منظور شناسایی»، «عوامل ژنتیکی و کروموزومی»، «علل محیطی و روانی اجتماعی»، «ویژگی‌های شناختی و یادگیری»، «ویژگی‌های آموزشی، روان‌شناختی و رفتاری»، «ویژگی‌های اجتماعی، خانوادگی و چندفرهنگی»، «ارزیابی آموزشی»، «محتوای آموزشی»، «روش‌های آموزشی»، «محیط آموزشی» و «جهت‌گیری‌های آینده» می‌پردازد.
 
نخستین چاپ کتاب «کم‌توانی‌های ذهنی و شناختی» در 448 صفحه با شمارگان 500 نسخه به بهای 70 هزار تومان از سوی انتشارات ویرایش راهی بازار نشر شده است.
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 278397