«آزمون فریدون» برگزیده نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آئینی سنتی شد

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۰
 
 
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گرمسار از انتخاب مجلس شبیه خوانی «آزمون فریدون» به عنوان اثر برگزیده نوزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آئینی سنتی خبر داد.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در سمنان، نعمت‌اله قنبری نیکدل گفت: مجلس شبیه‌خوانی «آزمون فریدون» توسط گروه شبیه‌خوانی متوسلین به حضرت علی‌اکبر (ع) شهرستان گرمسار به سرپرستی و کارگردانی علی عزیزی اجرا شده است.
 
وی ضمن تبریک این موفقیت به سرپرست و اعضای این گروه افزود: این اثر قرار است در نوزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آئینی سنتی در مردادماه سال جاری در محل تئاتر شهر تهران، به اجرا گذاشته شود.
 
علی عزیزی نیز در این خصوص گفت: مجلس شبیه‌خوانی «آزمون فریدون» که داستان تقسیم حکومت جهان بین فرزندان فریدون است هم جنبه معنوی دارد و هم به واسطه داستان هیجانی و حماسی مخاطب را به تماشای این اثر جذب می‌کند.
 
نویسنده و کارگردان این اثر یادآور شد: در این اثر آئینی سنتی، برخی از هنرمندان برجسته و پیشکسوت شبیه‌خوانی کشور و همچنین تعدادی از هنرمندان جوان شهرستان گرمسار به ایفای نقش خواهند پرداخت.
 
وی این اثر نمایشی را اقتباسی آزاد از داستان شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی خواند و تصریح کرد: تعزیه‌نامه‌نویسی یکی از هنرهایی است که مستلزم شناخت نسبت به تعزیه موسیقی و درام بوده و تاکنون در کشور ما زیاد به آن توجه نشده و شاید افراد بسیار اندک و انگشت شماری به این امر پرداخته‌اند که خوشبختانه این موضوع توسط بنده و مجموعه گروه متوسلین به حضرت علی اکبر (ع) شهرستان گرمسار پیگیری شده و مورد توجه قرار گرفته است.
 
علی عزیزی یادآور شد: گروه شبیه‌خوانی متوسلین به حضرت علی اکبر (ع) شهرستان گرمسار با تکیه بر ظرفیت بومی جوانان شهرستان فعالیت خود را از سال ۱۳۷۴ در این زمینه آغاز کرده و تاکنون موفق به کسب رتبه‌ها و جوایز متعدد در جشنواره‌ها و سوگواره‌های استانی و سراسری شده است.
 
یادآوری می‌شود، این هنرمند نویسنده و کارگردان گرمساری سال گذشته نیز موفق به اخذ جایزه بهترین متن برای نمایش آئینی سنتی کینِ ایرج شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 278110