ایمان عطارزاده خبر داد:

​کتاب «روایت رهبری» توسط دانشگاهیان نقد می‌شود

چاپ «تاریخ شفاهی» مرتبط با مقام معظم رهبری
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۳
 
 
رئیس دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای گفت: برای معرفی کتاب «روایت رهبری» در شهر مشهد و قم برنامه‌ریزی کردیم و در سال تحصیلی جدید دانشگاهی می‌خواهیم در دانشگاه‌ها جلسات نقدوبررسی برای این کتاب تشکیل دهیم تا صاحب‌نظران آن را نقد کنند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،‌ کتاب «روایت رهبری» به یک بخش مهم تاریخ سیاسی معاصر ایران می‌پردازد،‌ که شامل سه مقطع مهم است که امام خمینی(ره) به عنوان ولی فقیه به رهبری ایران منصوب می‌شود،‌ مقعطی که برای ایشان آیت‌الله منتظری به عنوان جانشین تعیین می‌شود و در نهایت خرداد سال 68 که آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر ایران توسط مجلس خبرگان رهبری تعیین می‌شود.
 
کتاب «روایت رهبری» را دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای منتشر کرده و به تازگی هم مراسم معرفی از این کتاب در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.
 
ایمان عطارزاده معاون هماهنگی و رئیس حوزه ریاست دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) با اشاره به اینکه در نظام سیاسی ایران سه رویداد مهم در 40 سال انقلاب داشتیم، گفت: مقطعی که امام خمینی (ره) به عنوان رهبر نظام برگزیده شدند،‌ مقطعی که قائم‌مقام وی (آیت‌الله منتظری) توسط مجلس خبرگان رهبری وقت تعیین شد و انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری نظام جمهوری اسلامی ایران در 14 خرداد سال 1368؛‌ آنچه که در این کتاب پرداخته می‌شود مناسبات جمهوریت و اسلامیت در نظام جمهوری اسلامی ایران است و اینکه ولی فقیه با چه سازوکاری باید انتخاب شود.
 
وی افزود:‌ ویژگی ممتاز این کتاب انتشار بخشی از خاطرات رهبری برای نخستین بار است و در آن به دیدارهایی که با حضرت امام خمینی (ره) و نوع نگاهی که ایشان به حضرت آقا (آیت‌الله خامنه‌ای) داشتند پرداخته شده است.
 
رئیس حوزه ریاست دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای ادامه داد: هم‌چنین در این کتاب به خاطرات رهبری از مسائلی که در سال‌های 67 و 68 در موضوع جانشینی آیت‌الله منتظری وجود دارد،‌ پرداخته می‌شود. انتشار متن کامل مذاکرات مجلس خبرگان رهبری در خرداد سال68 که این هم برای اولین‌بار انجام می‌‌شود که از ویژگی دیگر ممتاز کتاب است.
 
وی هم‌چنین تأکید کرد: مجموعه بنیاد حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای وظیفه حفظ و صیانت از اندیشه‌های مقام معظم رهبری است. خاطرات مختلف ایشان هم در این دفتر حفظ و نگه‌داری می‌شود و در کتاب «روایت رهبری» از ظرفیت مرکز اسناد دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای استفاده شده است.
 
عطارزاده با بیان اینکه آیین معرفی کتاب «روایت رهبری» علاوه بر تهران در شهر مشهد برگزار خواهد شد و برای مراسم مشابهی درقم هم برنامه‌ریزی شده‌، ادامه داد:‌ هم‌زمان با شروع سال تحصیلی در دانشگا‌ه‌ها نیز جلسات نقدو‌بررسی هم با حضور اساتید برگزار خواهد شد.
 
وی ادامه داد: جریان انتخاب رهبری که ذیل عنوان «رهبری پژوهی» قرار می‌گیرد یک فرایندی است که از مدتی قبل شروع شده است. چندی پیش هم مستند تصویری سه قسمتی روایت رهبری آماده شد. کتاب «از نیمه خرداد» هم در همین جریان چند وقت قبل منتشر شد، دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای هم ضمن معرفی این کتاب از نظر منتقدان و صاحب‌نظران استقبال می‌کند.
 
عطارزاده با بیان اینکه کتاب «روایت رهبری» در کمتر از یک‌ماه به چاپ دوم رسید،‌ و شمارگان چاپ دوم هم سه هزار نسخه است،‌ استقبال از این کتاب را خوب ارزیابی کرد.
 
دربخش دیگری عطارزاده گفت:‌ مجموعه دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای ضمن فعالیت در حوزه «رهبری پژوهی»،‌ اقدام به تجدید چاپ تألیفاتی از رهبر معظم انقلاب کرده که قبل از انقلاب اسلامی نوشته شدند و با ویرایش جدید عرضه می‌شوند. هم‌چنین کتابی درباره صلح امام حسن،  کتاب «فی ضلال قرآن» ترجمه سیدقطب، کتاب «پیشوای صادق» درباره سیره امام صادق (ع)، تفسیر سوره توبه و مجادله به قلم مقام معظم رهبری و ... از آثار هستند که در اختیار مخاطبان قرار گرفته‌اند.
 
وی در پایان از چاپ «تاریخ شفاهی» مرتبط با مقام معظم رهبری توسط دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خبر داد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 277910