​مؤلف کتاب‌های تفسیر قرآن خبر داد:

مجموعه چهارجلدی «ژرفای توحید» به بازار کتاب می‌آید

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۴
 
 
مؤلف کتاب‌های تفسیر قرآنی با بیان اینکه بعد از منتشر شدن جلد اول مجموعه «ژرفای توحید»، مجلدات دوم،‌ سوم و چهارم آن در حال تکمیل و آماده‌سازی برای چاپ است، گفت: این مجموعه مناسب برای تحصیل‌کرده‌های دانشگاهی به صورت خلاصه نوشته شده است.
 
محمدرضا صفوی عضو سابق هیأت علمی پژوهشکده قرآن و معارف پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و کارشناس مسائل دینی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با بیان اینکه مشغول نگارش مجموعه کتاب «ژرفای توحید» است،‌ درباره این اثر توضیح داد: این مجموعه چهار جلدی ترجمه و تفسیر قرآن به طور مختصر نوشته شده است. جلد نخست مجموعه «ژرفای توحید» پیش‌تر به چاپ رسیده و هم‌اکنون جلد دوم آن برای انتشار آماده می‌شود. از سوی دیگر مشغول تکمیل جلد سوم آن هستم.

وی با بیان اینکه مجموعه چهارجلدی فوق ویژگی مهم مختصر بودن را دارد و در فارسی کمتر اثر تفسیری ترجمه شده به این شکل داریم،‌ ادامه داد:‌ یکی ویژگی مهم مجموعه «ژرفای توحید» قرآن محوری است. به این معنی که در نگارش به حواشی‌های مرتبط با آیات توجهی نشده و به عنوان مثال صحبتی از شأن نزول آیات به میان نیامده است.

این کارشناس قرآنی تأکید کرد: در تفسیرهای مختصر درباره آیات صحبت می‌شود و مفاد هر آیه به همراه برداشت نویسنده مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی در پاسخ به این سوأل که آیا در این مجموعه تفسیری مطالب جدیدی نسبت به سایر تفاسیر وجود دارد،‌ گفت: آثار تفسیری به گونه‌ای هستند که نمی‌شود مطالب جدیدی را در برگیرد. اما در معدود آیاتی تفسیرهای جدیدی ارائه کردیم. به طور کلی باید بگویم شاکله مطلب فرق خاصی ندارد.

صفوی ادامه داد: مخاطبان مجموعه «ژرفای توحید» (انتشارات بوستان کتاب) به طور عمده افراد تحصیل‌کرده هستند،‌ چرا که این اثر ماهیت تخصصی دارد و طیف دانشگاهی می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. البته در ساختار کتاب بخش‌های تخصصی آن در بخش جداگانه‌ای قرار گرفته است.

عضو سابق هیأت علمی پژوهشکده قرآن و معارف پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: دیگر مجموعه کتابی که این روزها مشغول نگارش جلدهای نهم و دهم آن هستم،‌ دوره 10 جلدی «تفسیر آموزشی» است. این مجموعه که تا جلد هشت آن به چاپ رسیده برای طلبه‌های حوزه علمیه نوشته شده است.

وی با بیان اینکه مجموعه «تفسیر آموزشی» ماهیت آموزشی دارد و برای استفاده از آن نیاز به تدریس استاد است،‌ ادامه داد:‌ این کتاب شامل سوأل،‌ جواب و آزمون هم هست و سیر کتاب به گونه‌ای است که به مرور از سطح ساده آغاز می‌شود و به سخت‌تر می‌رسد.

صفوی گفت: دوره 10 جلدی «تفسیر آموزشی» (انتشارات بوستان کتاب) مطابق با سرفصل‌های آموزش در حوزه‌ها طراحی شده و در جلدهای اولیه آن جنبه لغوی تفسیر مطرح است و سپس به موضوعات نحوی ورود پیدا می‌کند در جلدهای بعدی به لحاظ معانی و تفسیر قرآن به قرآن مورد توجه قرار می‌گیرد. در نهایت هم تفسیر قرآن با کمک روایات و احادیث برای طلبه‌ها مطرح می‌شود.

این کارشناس مسائل دینی هم‌چنین گفت: در جلد اول مجموعه تفسیر آموزشی علاوه بر نکات تفسیری شامل مباحثی درباره آموزش عربی هم می‌شود.

در بخش دیگری صفوی با اشاره به اینکه مجموعه کتاب سه جلدی «آیات الأحکام» را شروع به نگارش کرده است،‌ گفت: از این مجموعه یک جلد چاپ شده است و جلدهای دیگر هنوز به چاپ نرسیده است.

وی افزود: کتاب دیگری هم در دست نگارش دارم با عنوان «بازخوانی مبانی تفسیر» که نگاه خاصی به مبانی تفسیر دارد و حرف‌های تازه‌ای پیرامون تفسیر قرآن کریم در آن مطرح است. هم‌چنین کتابی هم با عنوان «نقدآموزی ترجمه‌های قرآن» در دست دارم که موضوع‌های مرتبط با ترجمه در آن مطرح است.

گفتنی است صفوی که در خصوص تفسیر قرآن کریم فعالیت می‌کند پیش‌تر چند جلد کتاب تک‌نگاری تفسیری از سوره‌های قرآن منتشر کرده است که از میان آن‌ها می‌توان به تفسیر سوره لقمان،‌ و تغابن اشاره کرد که نشر معارف آن‌ها را منتشر کرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 277669