کتابی برای وحدت ادیان؛

«اسلام یهودی» منتشر شد/اسلام نقش مهمی در حفظ هویت یهودیان داشته است

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۵
 
 
نویسنده کتاب «اسلام یهودی» اعتقاد دارد که یهودیان به دلیل آزار و اذیت مسیحیان به مطالعه اسلام روی اوردند و می‌توان گفت که اسلام در دوره‌های مختلف نقش مهمی در حفظ هویت یهودیان داشته است.
 
 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «اسلام یهودی» اثر سوزانا هشل که به تازگی منتشر شده، اسلام را به عنوان نجات‌دهنده یهودیان معرفی می‌کند. هشل در این کتاب به رابطه تاریخی یهودیان و مسلمانان پرداخته و شباهت‌های دو مذهب را مورد بررسی قرار می‌دهد. او همچنین در این پژوهش به نقش اسلام در حفظ هویت یهودیان اشاره کرده است. سایت اسلامیک به مناسبت انتشار این کتاب گفت‌وگویی با او انجام داده است که در ادامه ترجمه خلاصه‌ای از آن را می‌خوانید:
 
دوست دارید کتاب‌تان را چه کسانی بخوانند و چرا؟
اگر کتاب من به عربی ترجمه شود، خوشحال می‌شوم که مسلمانان این کتاب را مطالعه کنند. شاید برای آنها جالب باشد که بدانند یهودیان اروپا با اسلام ارتباط نزدیکی داشته‌اند. حتی یهودیانی که در حال حاضر نسبت به ارتباط با مسلمانان تردید دارند، باید کتاب من را بخوانند. من فکر می‌کنم که بی‌اعتمادی میان یهودیان و مسلمانان باید از بین برود.

فکر می‌کنید که موضوع کتاب شما می‌تواند به روشن‌ شدن بحث‌های کنونی جامعه آلمان درباره مسلمانان و یهودیان کمک کند؟
در این دوره که اسلام‌هراسی و یهودی‌ستیزی افزایش یافته است، من امیدوارم که این کتاب نشان دهد که چگونه یهودیان در قرن نوزدهم تلاش کردند تا یهودی‌ستیزی را با اشاره به شباهت‌های میان یهودیت و اسلام از بین ببرند. آنطور که آنها در بحث‌های مختلف عنوان می‌کردند؛ هر دوی این ادیان براساس توحید بنا شده‌اند، هر دو تصویرسازی از خدا را نمی‌پذیرند، هر دو نسبت به علوم مختلف، ریاضیات، فلسفه و تجارت جهانی نگاه بازی دارند.

شما کدام بخش کتاب را بیشتر دوست دارید؟
پژوهش‌هایی که برای نگارش کتاب اسلام یهودی انجام دادم، برایم بسیار جذاب بود. اینکه در قرن نوزدهم یهودیانی سعی کرده‌اند، درباره اسلام مطالعه کنند، مرا تحت تاثیر قرار داد. به عنوان مثال لودویگ اولمان، الهی‌دان و شرق‌شناس آلمانی که به عنوان خاخام اعظم کرفلد آلمان انتخاب شد، ترجمه‌ای از قرآن را به زبان آلمانی منتشر کرد. در اکثر موارد، یهودیان به دلیل آزار و اذیتی که از مسیحیان می‌دیدند، به  شناخت اسلام ترغیب می‌شدند.

چند سالی است که مسلمانان را به عنوان عامل یهودی‌ستیزی در آلمان معرفی می‌کنند. در این باره چه نظری دارید؟
یهودی‌ستیزی، قرن‌ها است که در آلمان و دیگر نقاط اروپا وجود دارد. این یک پدیده جدید نیست و به مهاجرت مسلمانان به اروپا ارتباطی ندارد. یهودی‌ستیزی اشکال زیادی دارد و در میان مسلمانان و مسیحیان، در گروه‌های چپ و راست دیده می‌شود. افراد مختلف در طی قرن‌ها برای مقابله با یهودی‌ستیزی تلاش کرده‌اند و هر بار جای خود را به نسل‌های جدید داده‌اند. با این حال، من معتقدم که برای مقابله با پدیده یهودی‌ستیزی نیاز به اتحاد میان پیروان ادیان مختلف داریم. من امیدوارم که کتاب اسلام یهودی بتواند به این امر کمک کند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 277416