در گفت‌وگو با ایبنا عنوان شد؛

استقبال مربیان کتابخوانی از کارگاه آموزشی جام باشگاه‌های کتابخوانی در بیرجند

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۱
 
 
معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان جنوبی استقبال از چهارمین دوره کارگاه آموزشی مربیان و مدرسان جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان را مطلوب توصیف کرد.
 
محمود رمضانی معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خراسان جنوبی، با اشاره به برگزاری چهارمین دوره کارگاه آموزشی مربیان و مدرسان جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان در بیرجند طی روزهای گذشته، استقبال از این دوره را مطلوب خواند.

وی توضیح داد: این کارگاه آموزشی با تدریس خدیجه حدادیان و معصومه حاجی نصرالله، در نگارخانه این اداره‌کل و با حضور حدود ٩٠ نفر از مربیان و مدرسان استان با هدف هدایت کودکان و نوجوانان برای حضور در جام باشگاه‌های کتابخوانی برگزار شد.
 

وی گفت: این افراد پس از دوره آموزشی به عنوان تسهیلگر جام باشگاه‌های کتابخوانی شناخته شده و برای هر کدام گواهی صادر می‌شود. آنها اقدام به راه‌اندازی باشگاه‌های کتابخوانی هر کدام مشتمل بر 12 کودک و نوجوان 7 تا 15 ساله می‌کنند و سرپرست گروه می‌شوند.

به گفته رمضانی، با تشکیل جام هر یک از افراد به کتابفروشی‌های مورد نظر در طرح مراجعه کرده و کتابی را که از قبل تعیین شده است، با 50 درصد تخفیف اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهیه کرده و پس از مطالعه آن، در مرحله شهرستانی جام باشگاه‌های کتابخوانی شرکت می‌کنند.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی ادامه داد: هر یک از افراد جام در مورد کتاب‌شان بحث و گفتگو می‌کنند و پس از آن بقیه افراد درباره آن نامه یا به تناسب سن نقاشی یا نوشته برای نویسنده ارسال می‌کنند. این طرح در چند مرحله شهرستانی، استانی و کشوری برگزار می‌شود.

به گفته رمضانی، جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان از طرح‌های ارزنده و خوب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که بچه‌ها را از سن پایین با کتاب و کتابخوانی آشنا کرده و فن سخنوری و مهارت گفتگو را در آن‌ها تقویت می‌کند و از کودکی مذاکره و گفتگوی صحیح را آموخته و همچنین با کتاب و کتابفروشی نیز آشنا شده و آینده کتابخوانی تضمین می‌شود.

وی هدف از برگزاری جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان را ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی عنوان کرد و گفت: طرح همه رده‌های سنی کودک و نوجوان از پیش دبستانی تا مقطع متوسطه را شامل می‌شود و در کارگاه آموزش تربیت مربی، اصول و مبانی صحیح ترویج فرهنگ مطالعه برای مربیان داوطلب و علاقه‌مند آموزش داده می‌شود و در پایان، اعضای باشگاه‌های کتابخوانی در بخش‌های نامه به نویسنده، فیلم موبایلی و کتاب برگزیده باشگاه، مسابقه می‌دهند.

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: مدرسان این دوره، مباحثی درباره شیوه نامه اجرایی جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان و راهکارهای راه‌اندازی، چگونگی تاثیرات فردی و اجتماعی کتاب خوانی، ایجاد انگیزه در مخاطبان، بهره مندی از فن‌آوری نوین جهت ترویج کتابخوانی و روش‌های مستندسازی و اطلاع رسانی به دیگر اقشار جامعه را در مدت دو روز آموزش دیدند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 276916