حسین ورجانی در رونمایی از کتاب «داستان نویسی مقدماتي»:

نویسنده‌ای که ظرفیت نقد ندارد دچار دلزدگی در نوشتن می‌شود

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۸
 
 
حسین ورجانی داستان‌نویس گفت: خودسانسوری و نداشتن سواد کافی در نقد، علت دلزدگی نویسندگان است؛ زیرا نویسنده اگر ظرفیت نقد را نداشته باشد، دیگر قادر نیست به راحتی افکار خود را روی کاغذ بیاورد.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، جلسه رونمایی کتاب «داستان‌نویسی مقدماتی» اثر حسین ورجانی با حضور جمعی از شاگردان و علاقه‌مندان در موسسه «اقالیم احساس» در قم برگزار شد.
 
حسین ورجانی ضمن قدردانی از مرتضی حسینی‌شاهترابی که در چاپ و تنظیم کتاب «داستان‌نویسی مقدماتی» به او کمک کرده است، گفت: در این کتاب در واقع سابقه 23 ساله تدریس خودم را در حوزه داستان عرضه کرده‌ام و ان‌شاءالله تلاش می‌کنم تألیف این کتاب را در چهار جلد تکمیل کنم.

ورجانی به سابقه یازده ساله فعالیت خود در موسسه «اقالیم احساس» اشاره کرد و افزود: این موسسه در آموزش شاخه‌های مختلف زبان فارسی و اصول داستان‌نویسی در استان قم، دارای فعالیت چشمگیر است. آموزش تئوری نویسندگی به تنهایی کافی نیست و هنرجو باید در امر داستان‌نویسی فعال باشد.

وی ادامه داد: هنرجو با دانستن چند مطلب درباره زبان فارسی و چند قصه ساده نمی‌تواند یک کتاب داستان جامع بنویسد که رضایت خوانندگان را جلب کند.

این نویسنده و منتقد ادبی خودسانسوری را دلیل دلزدگی برخی نویسندگان بیان کرد و یادآور شد: خودسانسوری و نداشتن سواد کافی در نقد، علت دلزدگی نویسندگان است؛ زیرا نویسنده اگر ظرفیت نقد را نداشته باشد، دیگر قادر نیست به راحتی افکار خود را روی کاغذ بیاورد.

ورجانی در پایان از دست اندر‌کاران حوزه داستان خواست تا با یکدیگر همکاری داشته و با نقد صحیح و به‌جا باعث رونق فضای داستان‌نویسی شوند.

در ادامه این نشست سعیده شفیعی دبیر انجمن «داستان اقالیم» در خصوص شروع به کار انجمن، برگزاری جلسات، نشست‌های انجمن و همچنین جشنواره‌های فصلی داستان توضیحاتی ارائه کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 276892