استاندار فارس در نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی استان:

ساخت کتابخانه مرکزی شیراز گرفتار بلند‌پروازی و بی‌توجهی شده است

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۰
 
 
استاندار فارس گفت: 20 سال است که در ساخت کتابخانه مرکزی شیراز بلندپروازی می‌شود و بخشی از این مسئله، بی‌توجهی ما را می‌رساند.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، دومین نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی استان فارس در سال جاری با موضوع تعیین تکلیف کتابخانه مرکزی شیراز به ریاست استاندار فارس برگزار شد.

عنایت الله رحیمی در این جلسه افزود: سنخیت و سابقه شیراز به عنوان مرکز فرهنگ و ادب و هنر که از گذشته به یادگار گذاشته شده نیازمند ایجاد کتابخانه ای در خور نام و جایگاه این شهر است.

وی در عین حال به آنچه از سوی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی به عنوان زمین‌های پیشنهادی معرفی شد واکنش نشان داد و گفت: در این چهارچوب به شهرداری به اندازه کافی کمک کردیم و زمین برای فرهنگسرا گرفته اند.

استاندار فارس با توجه به زمین پیشنهادی در بلوار نیایش عنوان کرد: می‌توان با وجود این زمین با 80 درصد سطح اشغال می‌شود زیربنایی خوبی به دست آورد و کنار آن با کمک شهرداری فضای سبز موجود را بهینه سازی و مورد استفاده قرار داد.

رحیمی در عین حال گفت: کتابخانه مرکزی به عنوان نماد باید مورد توجه قرار گیرد و برای ساخت آن هم با وجود خیرین و سازمان مدیریت و ارشاد و نهاد کتابخانه‌ها نگرانی نیست؛ حداکثر هم در جلسه بعد موضوع بستن قرارداد مورد نظر قرار گیرد و بیش از یک ماه دیگر به طول نینجامد.

استاندار فارس پس از جمع بندی و اظهار نظر اعضای جلسه پیرامون زمین‌های پیشنهادی، اعلام کرد: در گزینه‌های نام برده، زمین‌های واقع در بلوار نیایش و شهید فهیمده به طور موازی از سوی نهاد کتابخانه‌ها و فرهنگ و ارشاد اسلامی دنبال شود تا به نتیجه برسیم.

وی با این حال گفت: در ارتباط با نیم درصد تاکید می‌کنم که شهرداری خودش بپردازد بهتر است تا اینکه به طور قانونی برداشت شود؛ همین جا با تعامل می‌شود این کار را انجام داد و لزوما هم یک جا نیازی به پرداخت آن نیست.

در ابتدای این نشست همچنین مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس تعدادی از زمین‌های پیشنهادی را برای احداث کتابخانه مرکزی شیراز نام برد که 6 گزینه متعلق به مسکن و شهرسازی بود.

روح الله منوچهری به زمین‌های پیشنهادی اوقاف فارس اشاره کرد و افزود: که موقوفه ای در بلوار مدرس، موقوفه آقاباباخانی و یک زمین در انتهای شهرک بهار بدین منظور اعلام شد که البته گزینه بلوار مدرس به علت وجود ایستگاه مترو گزینه مناسبی است.

وی در عین حال اعلام کرد: البته پیرامون زمین کتابخانه مرکزی دانشگاه شیراز هم پاسخی نداده است. این در حالی ست که گزینه‌های معرفی شده از سوی شهرداری شیراز به علت نامناسب بودن مکانی کنار گذاشته شد.

صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس هم در این نشست با اشاره به زمین واقع در بلوار نیایش از آمادگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تامین بودجه ساخت کتابخانه مرکزی شیراز خبر داد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 276840