برگزیدگان جشنواره شعر و داستان کوتاه «همسایه با طبیعت» معرفی شدند

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۱
 
 
دبیر نخستین جشنواره شعر و داستان کوتاه «همسایه با طبیعت» از انتشار مجموعه آثار برگزیده این رویداد در قالب کتاب خبر داد.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، زهرا شفیعی پیش از ظهر امروز دوشنبه 20 خرداد در حاشیه آیین پایانی و اعلام نفرات برگزیده نخستین جشنواره شعر و داستان کوتاه «همسایه با طبیعت» که در مجتمع فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس برگزار شد، گفت: ۱۲۰ اثر رسیده که ۴۷ اثر در قالب شعر و ۱۷ داستان کوتاه به مرحله دوم داوری رسید.

دبیر این جشنواره اعلام کرد: کودکان و نوجوانان از استان‌های هرمزگان، بوشهر، کهکیلویه و بویر احمد، اصفهان و فارس در این جشنواره شرکت کردند.

شفیعی با بیان اینکه تنها راه حفظ محیط زیست جلب مشارکت مردم است و بهترین مخاطبان این هدف کودکان و نوجوانان هستند، افزود: هر سال برنامه‌های متفاوتی در این باره از سوی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می‌شود که در سال گذشته با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانا استان فراخوان جشنواره شعر و داستان کوتاه «همسایه با طبیعت» منتشر شد.

به گفته رئیس اداره آموزش محیط زیست فارس، رفتارهای صحیح محیط زیستی جزئی از اهداف این جشنواره بوده است.

وی اضافه کرد: فراخوان جشنواره سال گذشته اعلام و آثار رسیده به دبیرخانه توسط کارشناسان اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس داوری شد. داوری این جشنواره را اعظم موسوی، شیرین بصیرنیا و سمیه آورند، کارشناسان کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان فارس بر عهده داشتند.


بر اساس این گزارش، حفاظت از محیط زیست، شکار و انقراض حیات وحش، ترغیب نوجوانان به حفاظت از آب، هوا، طبیعت و حیوانات، معرفی و شناساندن حیوانات و گیاهان و کاهش استفاده از کیسه‌های پلاستیکی از جمله محورهای محتوایی این جشنواره بود.

بر اساس آرا هیئت داوران، مقام اول بخش شعر را شاهده شفیعی، دوستدار و علاقه‌مند به محیط‌زیست با شعر «کار باد» به خود اختصاص داد. فاطمه زارع، دیگر فعال حوزه محیط زیست با شعر «تاب بازی» و‌ هادی فردوسی، مربی فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان فارس از مرکز فرهنگی هنری شماره 4 شیراز، با شعر «زمین» به ترتیب مقام‌ دوم و سوم جشنواره را به خود اختصاص دادند.

در این بخش از زهرا رضایی، کارشناس محیط زیست استان بوشهر، اعظم ایزدی، مربی مسؤول مرکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شماره 1 شیراز و زینب احمدیان عضو کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان تهران با اشعار «صلح، مواظب بهار و چیک چیک بارون» تقدیر شد.

مقام اول بخش داستان نیز به راضیه احمدی مربی ادبی کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان فارس با اثر «ستاره کوچولو و قصر مخملی» تعلق گرفت و شیما شهید‌زاده، عضو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کرمان و سوسن زرین مربی ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس از مرکز فرهنگی هنری داراب با داستان‌های «جلسه اضطراری و حیات خانه ما» به ترتیب مقام دوم و سوم بخش داستان را به خود اختصاص دادند.

همچنین از مهرانگیز حیدریان، کارشناس محیط زیست استان کرمان با داستان «خرس کوچولو»، آرزو حقیقی، مربی مسؤول کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان از مرکز فرهنگی هنری نی‌ریز با اثر «ماجرای دانه‌ها» و زینب احمدیان، عضو کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان تهران با داستان کوتاه «مهربانی قوی» نیز در بخش داستان تقدیر شد.

این جشنواره با همکاری اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، ویژه مربیان و اعضای کانون و کارکنان محیط زیست استان‌های فارس، بوشهر، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، هرمزگان و یزد در اداره کل کانون پرورش فکری فارس برگزار شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 276668