مدیر پروژه «طاقچه» خبر داد:

​کتاب‌های «طاقچه» صاحب شابک می‌شوند

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۱
 
 
مدیر نرم‌افزار کتابخوان «طاقچه» از دریافت شابک برای 18هزار‌عنوان کتاب الکترونیکی خبر داد.
 
محمد صدوقی، مدیر پروژه «طاقچه» در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره تصمیم این مجموعه برای دریافت شابک بیان کرد: نخستین هدف طاقچه برای دریافت شابک این است که کتاب الکترونیکی به رسمیت شناخته می‌شود؛ علاوه‌‌براین دریافت شابک مزیت‌های مختلفی را برای فعالان حوزه تولید‌کننده کتاب‌های الکترونیکی ایجاد می‌کند.

وی افزود: یکی از مزیت‌هایی که شابک برای ناشران کتاب الکترونیکی ایجاد می‌کند، شرایط بهتر حضور در نمایشگاه‌های مختلف کتاب از‌جمله نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است؛ به‌عبارت دیگر امید‌واریم با دریافت شابک، کنار ناشران سنتی در نمایشگاه کتاب جانمایی شویم.  

صدوقی با تاکید بر اهمیت شابک برای ناشران الکترونیکی ادامه داد: ناشران الکترونیکی برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی باید شابک مستقل از کتاب‌های چاپی داشته باشند؛ چراکه شابک کتاب‌های الکترونیکی با چاپی متفاوت است. 
                
مدیر نرم‌افزار کتابخوان «طاقچه» گفت: یکی دیگر از مزیت‌های دریافت شابک کتاب‌ الکترونیکی، مربوط به مخاطبان کتاب کاغذی است. یکی بودن شابک کتاب کاغذی و الکترونیکی مخاطب را از هدف خود که پیدا کردن، کتاب کاغذی است دور می‌کند.   
    
صدوقی ادامه داد: با توجه به گفت‌و‌گو با مسئولان شابک موسسه خانه کتاب، مقرر شده به جای صدور شابک برای هر پلتفرم، شابک برای کتاب‌ها صادر شود. به‌عنوان مثال کتاب «ملت عشق» که از سوی دو پلتفرم ارائه شده یک شابک دریافت شود.  
          
وی درباره نخستین گام «طاقچه» برای دریافت شابک بیان کرد: فهرست همه کتاب‌های شابک شامل 18 هزار عنوان کتاب به واحد شابک موسسه خانه کتاب ارائه شده است. کتاب‌هایی که در آینده به طاقچه اضافه می‌شود، با اقدام ناشر صاحب شابک خواهند شد. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 275701