حماسه‌آفرینی تیپ 18 الغدیر در عملیات قدس 5

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۵
 
 
کتاب «الیچ»، حماسه‌آفرینی رزمندگان تیپ مستقل 18 پیاده‌ الغدیر استان یزد در عملیات قدس 5 را روایت می‌‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، «الیچ» نوشته کاظم فخار، کارنامه عملیاتی تیپ مستقل 18 پیاده‌ الغدیر استان یزد در عملیات قدس 5 در مردادماه 1364 را به تصویر می‌کشد. این کتاب به‌تازگی از سوی مرکز حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و بسیج سپاه الغدیر استان یزد روانه بازار نشر شده است.
 
کتاب در پنج فصل با عنوان‌های «اقدامات تیپ قبل از عملیات قدس 5»، «عملکرد تیپ مستقل 18 الغدیر در عملیات قدس 5 به روایت فرماندهان تیپ»، «اقدامات تیپ 18 الغدیر بعد از عملیات قدس 5»، «گزیده‌ای از خاطرات رزمندگان تیپ 18 الغدیر از عملیات قدس 5» و «شهدای تیپ 18 الغدیر در عملیات قدس 5» تدوین شده است.
 
سلسله عملیات‌های محدودی در تابستان 1364 که برمبنای فرمان حضرت امام خمینی (ره) برای گرم نگه داشتن جبهه‌ها و لزوم جلوگیری از آسودگی دشمن در برخی مناطق با هدف‌های نظامی - سیاسی انجام گرفت که عملیات «قدس 5» یکی از آن‌هاست. عملیات قدس 5 برای تکمیل پیروزی‌های عملیات‌های قدس 1 و2 انجام شد و هدف آن، تصرف پاسگاه «الیج» واقع در «هورالهویزه» و نزدیک شدن به «البیضه» بود. طی دو روز نبرد، 30 کیلومتر مربع از هور آزاد شد، همچنین 168 تن از نیروهای دشمن کشته و زخمی شده یا به اسارت درآمدند. علاوه بر آن غنایمی از جمله چند قبضه خمپاره‌انداز، سلاح ضد هوایی تک‌لول و مانند آن از دشمن به‌دست آمد و گردان 3 از تیپ 701 کماندویی عراق منهدم شد.

نخستین چاپ کتاب «الیچ» در 236 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه به بهای 15 هزار تومان از سوی مرکز حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و بسیج سپاه الغدیر استان یزد منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 274334