​احمد اقتداری، «پدر مطالعات خلیج فارس» درگذشت

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۰
 
 
احمد اقتداری که به «پدر مطالعات خلیج فارس» شهرت داشت، در سن ۹۴ سالگی درگذشت.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، احمد اقتداری که به دلیل شکستگی استخوان در بیمارستان آسیا تحت مراقبت ویژه بود، سه‌شنبه 27 فروردین درگذشت.

فرزند اقتداری پیش‌تر به ایبنا گفته بود: پدرم فروردین‌ماه زمین خوردند و یکی از استخوان‌های‌شان دچار شکستگی شد. پس از شکستگی جراحی شدند و همین مساله باعث شد که حالشان زیاد مناسب نباشد.

احمد اقتداری متولد سال ۱۳۰۴ در استان فارس، استاد دانشگاه، نویسنده، وکیل دادگستری، مورخ و جغرافیدان بود. وی حدود ۴۰ کتاب و بیش از یکصد مقاله علمی به چاپ رسانده است. در میان آثار او از تصحیح و همت گماردن به انتشار دیوان اشعار شاعران، ترجمه آثار تحقیقی نویسندگان و پژوهشگران غیرایرانی تا چاپ قصه‌های مثنوی، منطق‌الطیر و هزار و یک شب و همچنین تحقیقات علمی در زمینه لهجه‌شناسی، زبان و فرهنگ مناطق مختلف کشور دیده می‌شود.
 
از جمله آثار اقتداری می‌توان به «خلیج فارس از دیرباز تا کنون»، «بندرعباس و خلیج فارس»، «صید مروارید در خلیج فارس»، «تاریخ مسقط و عمان و بحرین و روابط آن با ایران» و «سرگذشت کشتیرانی ایران» اشاره کرد. در سال ۱۳۹۱ جایزه ویژه مرکز موقوفات دکتر افشار با عنوان «جایزه تاریخی و ادبی دکتر محمود افشار برای زبان فارسی و وحدت ملی ایران» به او اهدا شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 274139