29 فروردین‌ماه با حضور آیت‌الله اراکی برگزار می‌شود:

رونمایی از 5 کتاب مهدوی در پانزدهمین همایش دکترین مهدویت

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۹
 
 
پانزدهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت، پنج‌شنبه (29 فروردین‌ماه) همراه با رونمایی از 5 عنوان کتاب مهدوی در قم برگزار می‌شود.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمسعود پورسیدآقایی رئیس مرکز تخصصی موعود حوزه علمیه قم، دوشنبه (26 فروردین ماه) در نشست خبری پانزدهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت، با بیان اینکه همایش امسال با موضوع «مهدویت و چالش‌ها» در قم برگزار می‌شود، گفت: در عصر غیبت، جامعه منتظر با تهدیداتی روبه‌رو است که این امر مهم از سوی اندیشمندان در این همایش به صورت جدی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
 
پورسیدآقایی با بیان اینکه مهدویت همواره مورد هجوم مخالفان و معاندان بوده است، افزود: پاسخگویی و مقابله با این چالش‌ها، برعهده علما و اندیشمندان اسلامی است تا ضمن بررسی ابعاد این موضوع؛ عامل‌ها، ریشه‌ها، پیامدها و راهکارهای پیشگیری از آن را مورد واکای، بحث و گفت‌وگو قرار دهند.

رئیس پژوهشکده مهدویت، امیدبخشی در جامعه را از آثار برگزاری اینگونه همایش‌ها عنوان و بیان کرد: سطحی‌نگری نسبت به مسئله مهدویت، برداشت‌های انحرافی، تطبیق‌های ناروا، فتنه‌ها، لغزش اندیشمندان و مدعیان دروغین از جمله چالش‌ها و مسائل پیش روی مسئله انتظار و مهدویت است.

رئیس مرکز تخصصی موعود حوزه علمیه قم، با بیان اینکه تلاش می‌کنیم که این همایش به صورت سالانه برگزار شود، تصریح کرد: این همایش یک‌روزه، پنج‌شنبه (29 فروردین‌ماه) با سخنرانی آیت‌الله محسن اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در مراسم افتتاحیه در نوبت صبح و سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین علی عباسی، رئیس جامعه‌المصطفی (ص) العالمیه در مراسم اختتامیه در نوبت عصر، در سالن قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی (ره) واقع در میدان جهاد قم برگزار می‌شود.

در پانزدهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت، 64 مقاله ارائه داده می‌شوند
در ادامه این نشست، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدصابر جعفری، دبیر علمی پانزدهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت، با بیان اینکه در همایش امسال 64 مقاله ارائه داده می‌شود، از مشارکت مراکز حوزوی و دانشگاهی در برگزاری این همایش، تشکر کرد و گفت: پیرامون این همایش، پیش‌نشست‌های متعددی در مراکز مختلف برگزار شد.

جعفری، محورهای این همایش را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: همایش امسال در دو محور چالش‌های اعتقادی-فرهنگی و چالش‌های اجتماعی-سیاسی برگزار می‌شود، و تعیین وقت برای ظهور، شتاب‌خواهی، لغزش اندیشمندان و خواص، فاصله بین عالمان و مردم، مدعیان دروغین، افزایش دشمنی‌ها، افول دین و یاس و ناامیدیِ امت، از جمله مسائلی است که پیرامون این دو محور مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

دبیر علمی پانزدهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت، از رونمایی از 5 عنوان کتاب مهدوی در این همایش خبر داد و افزود: در این همایش از 18 تَن از مهدی یاورانِ برتر کشور، تجلیل می‌شود و همچنین همایش امسال با حضور نمایندگانی از بیوت مراجع تقلید، شخصیت‌های لشکری و کشوری و مهمانان خارجی برگزار می‌شود.

وی بااشاره به تشکیل 4 کمیسیون علمی و تخصصی در این همایش، ادامه داد: این همایش از شبکه نور، قرآن کریم، شبکه الولایه پخش شده و همچنین پخش زنده اینترنتی نیز خواهیم داشت.
 
در همایش امسال 150 مقاله موفق به کسب رتبه علمی لازم شده‌اند
حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی حسین‌پور، دبیر اجرایی پانزدهمین دوره همایش بین‌المللی دکترین مهدویت، در ادامه این نشست، با اشاره به مشارکت 10 مرکز علمی، حوزوی و دانشگاهی در برگزاری این همایش، گفت: در همایش امسال حدود 100 مقاله از مراکز علمی و بیش از 120 مقاله به صورت آزاد به دبیرخانه همایش ارسال شد.
 
حسین‌پور با اشاره به اینکه این همایش در آستانه میلاد باسعادت حضرت ولی عصر(عج) برگزار می‌شود، ادامه داد: از مجموع 220 مقاله، 150 مقاله موفق به کسب رتبه علمی لازم شده‌اند و در کتاب مجموعه مقاله‌های این همایش منتشر می‌شوند.
 
دبیر اجرایی پانزدهمین دوره همایش بین‌المللی دکترین مهدویت، با بیان اینکه تاکنون چند پیش‌نشست علمی پیرامون این همایش برگزار کرده‌ایم، افزود: این همایش دارای اهمیت ویژه‌ای از نظر علمی است و دریافت مجوز از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) یک اعتبار علمی برای این همایش محسوب می‌شود، همچنین بیشتر مقاله‌های ارائه شده در این همایش، مقاله‌های علمی-پژوهشی و علمی-ترویجی بوده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 274109