نویسندگان ایرانی در ویترین کتابفروشی‌های کردستان عراق

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۸
 
 
کتابفروشی‌های بزرگ در کردستان عراق این روزها تعداد زیادی از کتاب‌های نویسندگان ایرانی را با ترجمه‌هایی به زبان کُردی عرضه می‌کنند.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در ایلام، «هژار ماجد» مدیر انتشارات و کتابفروشی «اندیشه» از ناشران و کتابفروشی‌های بزرگ استان سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق، در گفت‌‌وگویی با خبرنگار ایبنا از استقبال مردم اقلیم کردستان عراق از آثار نویسندگان ایرانی خبر داد و گفت: ترجمه و چاپ کتاب‌های نویسندگان نامدار ایرانی توانسته نظر کتا‌ب‌خوان‌های کُرد را به خود جلب کرده و راه را برای معرفی نویسنده‌های جوانتر ایرانی به ما باز کرده است.
 

 
وی با بیان اینکه اهالی کتاب و کتابخوانی در کردستان عراق با نویسندگان و شاعرانی مانند فروغ فرخزاد، صادق هدایت، سهراب سپهری، احمد شاملو، محمود دولت‌آبادی و... آشنا هستند، گفت: خوشبختانه وجود مترجمان ارزشمندی که در این زمینه فعال هستند، باعث شده تا تبادلات فرهنگی بیش از پیش بین ملت کُرد و فارس زبان اتفاق بیفتاد و به رشد آن بسیار امیدواریم.

مدیر مرکز فرهنگی اندیشه همچنین با نام بردن از محفل‌های ادبی شناخته شده ایران، گفت: خوشبختانه مخاطب ایرانی امروز درک بالایی از ادبیات کُردی دارد و ترجمه آثار جدی ادبیات ایران در کردستان عراق نیز می‌تواند در بالاتر بردن درک مخاطبان کُردزبان از ادبیات جدی ایران راه‌گشا باشد. در همین راستا برگزاری شب‌ نویسندگان ایرانی در کردستان عراق ضروری است و در آینده نه چندان دور این اتفاق خواهد افتاد.
 

«هژار ماجد» در ادامه به فرصت بسیار مهم به دست آمده برای چاپ کتاب در ایران اشاره کرد و گفت: به دلیل اختلاف قیمت بالای چاپ در ایران و عراق، اکثر ناشران عراقی به چاپ کتاب‌هایشان در چاپخانه‌های ایران تمایل دارند و این اتفاق پیوندهای ایران و عراق در زمینه فعالیت‌های فرهنگی را افزایش می‌دهد.

به گزارش ایبنا، پرفروش‌ترین کتاب‌های ایرانی در استان سلیمانیه، کتاب‌های بوف کور از صادق هدایت، مجموعه اشعار فروغ فرخزاد و همچنین کتاب‌هایی از نویسندگانی چون غلامحسین ساعدی، محمود دولت‌آبادی، عباس معروفی و... است که مورد توجه مخاطبان کُرد قرار گرفته است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 273546