پنجمین کتابخانه عمومی روستایی در نهبندان به بهره‌برداری رسید

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۰
 
 
کتابخانه عمومی محمد رسول الله (ص) در روستای بندان از توابع شهرستان نهبندان به بهره‌برداری رسید.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ( ایبنا) در خراسان جنوبی، کتابخانه عمومی محمد رسول‌الله (ص) در روستای بَندان از توابع شهرستان نهبندان با حضور نماینده بنیاد علمی آموزشی قلم چی، فرمانده سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی، امام جمعه و فرماندار شهرستان نهبندان و جمعی از مسئولان و اهالی منطقه، افتتاح شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی در این مراسم گفت: ساخت کتابخانه عمومی روستای بندان به دلیل تخصیص نیافتن مناسب اعتبارات، حدود 10 سال طول کشید اما در سفر اخیر استاندار خراسان جنوبی به شهرستان نهبندان، مشکل این پروژه مطرح و با پیگیری‌ها برطرف شد.
 

محمدرضا رضایی افزود: با 400 میلیون ریال کمک بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی به این پروژه، کار شتاب بیشتری گرفت و پنجمین کتابخانه روستایی شهرستان نهبندان به بهره‌برداری رسید. البته تا پایان این هفته و افتتاح دو کتابخانه عمومی در روستاهای بیچِند و چاهداشی، تعداد کتابخانه‌های روستایی این شهرستان به 7 باب و کتابخانه‌های عمومی نهبندان به 9 باب، افزایش خواهد یافت.

 وی با اشاره به اینکه تعداد کتابخانه‌های عمومی شهرستان نهبندان در طول 4 سال گذشته، سه برابر شده است، اضافه کرد: زیربنای کتابخانه‌های عمومی در این شهرستان حدود 132 درصد رشد دارد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان جنوبی همچنین بر اهمیت جایگاه کتابخانه به عنوان یک پایگاه فرهنگی به ویژه در روستاها، تأکید و تصریح کرد: کتابدار در حکم یک سرباز فرهنگی است و شایسته است که امور فرهنگی روستا با محوریت کتابخانه و همکاری کتابدار روستا انجام شود.

نماینده بنیاد علمی آموزشی قلم چی نیز در این مراسم با اشاره به فعالیت‌های این موسسه گفت: از سال 84 بنیاد علمی آموزشی قلم چی، وقف عام شده و با تأکید بر آموزش و گسترش دانش، برقراری عدالت آموزشی یکی از مهمترین اهداف آن است.

رمضانعلی محسنی گفت: در روزهای اخیر، 3 باب مدرسه با کمک بنیاد علمی آموزشی قلم چی در استان خراسان جنوبی، افتتاح شد و در اختیار اداره کل آموزش و پرورش این استان قرار گرفت.

نماینده بنیاد علمی آموزشی قلم چی گفت: کتابخانه محمد رسول الله (ص) روستای بندان با حدود دو هزار جلد کتاب و امکاناتی از جمله اینترنت، سامانه جستجوی کتاب (سامان)، امکانات گرمایشی و سرمایشی و دیگر نیازهای یک کتابخانه استاندارد، با کتابخانه‌های شهری مطابقت می‌کند.
 

رمضانعلی محسنی استفاده مناسب از کتابخانه را از ساخت آن مهمتر خواند و گفت: استفاده مطلوب از فضاهای آموزشی و فرهنگی، از جمله کتابخانه‌ها مورد انتظار همه خیّران است و بخش زیادی از این موضوع مهم بر عهده کتابدارانی است که امین و مشاور مخاطبان و اعضا برای انتخاب کتاب هستند.

فرمانده سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی نیز در این مراسم گفت: باید به دنبال تحصیل، مطالعه و کتابخوانی بود و اکنون که کتاب و کتابخانه رایگان فراهم می‌شود، باید به نحوی شایسته از آن بهره برد.


سردار علی قاسمی تأکید کرد: کتابخانه یک پایگاه علمی است و کتاب‌های کاغذی نسبت به کتاب‌های الکترونیک، ارزش بالاتری دارد.

حجت الاسلام خزاعی، امام جمعه شهرستان نهبندان نیز در این مراسم خواستار بهره‌برداری مفید از کتابخانه محمد رسول الله (ص) شد و توصیه کرد: چنانچه در روزهای شروع به کار کتابخانه، حضور مراجعان کمرنگ بود، مسئولان کتابخانه‌ها برای رفع مشکل آسیب شناسی کنند زیرا یکی از مهمترین مکان‌ها برای مصون ماندن جوانان از ناهنجاری‌های اجتماعی، کتابخانه است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 271624