کتاب «خوزستانی‌ها در شهرآورد سرخابی» رونمایی شد

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۰
 
 
آیین رونمایی از کتاب «خوزستانی‌ها در شهرآورد سرخابی» با حضور نویسنده این اثر، مدیر کانون پیشکسوتان و جمعی از پیشکسوتان دنیای ورزش فوتبال در اهواز برگزار شد.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خوزستان، رضا کیانی مشاور فرهنگی و هنری استانداری خوزستان در آیین رونمایی از این کتاب که شامگاه گذشته در تالار آفتاب اهواز و با حضو سیدعلیرضا شریفی نویسنده این اثر، رضا مصطفایی مدیر کانون پیشکسوتان و جمعی از پیشکسوتان دنیای ورزش فوتبال برگزار شد، با بیان اینکه رونمایی هر کتابی نوید دهنده تولید یک اندیشه نه تفکر است، گفت: وقتی صحبت از اندیشه می‌کنیم، فکری در برابر افکاری دیگر قرار گرفته و توانسته با کنکاش، کنشگری و با تعامل و پژوهش حرفی را به منصه ظهور برساند.

وی با اشاره به موضوع کتاب که درباره تاریخ فوتبال خوزستان است، اضافه کرد: فوتبال از ورزش به صنعت و ابر صنعت پیش می‌رود و ارتباط تگاتنگی با اقتصاد، فرهنگ و جامعه شناسی دارد و یک سرمایه اجتماعی و عامل اعتماد، اتحاد و همبستگی در جامعه است.

کیانی ادامه داد: فوتبال کار جمعی کردن را در ذهن و ضمیر ما  ما نهادینه کند وباید بتوانیم  تعامل بین نسل‌ها در جامعه را به جای تقابل تداوم داده و این تجارب به عنوان  یک ارزش در جامعه به نسل‌های بعد انتقال دهیم.

مشاور فرهنگی و هنری استانداری خوزستان گفت: ما به فرهنگ شفاهی عادت کردیم باید اندوخته‌های خود را بنویسیم و از فرهنگ شفاهی فاصله گرفته و به سمت فرهنگ مکتوب برویم.

وی اضافه کرد: امروز مراسم رونمایی کتاب  اجرا می‌شود، اما باید سعی کنیم فرآیند تاثیرگذار نقد و بررسی را ادمه دهیم چون در رونمایی‌ها نقاط قوت و ضعف اثر دیده نمی‌شود و تا این فرصت در اختیار رسانه‌ها  قرار نگیرد که با نقد و کنشگری کتاب را معرفی کرده؛ هیچ اثری به درستی به بوته ی نقد نمی‌رسد  اگر این مسیر به درستی طی شود به تولید اندیشه امیدوارتر می‌شویم  و هر اثری زمانی تکیمیل می‌شود که مورد نقد و بررسی قرار گیرد.

یادآور می‌شود، کتاب «خوزستاتی‌ها در شهرآورد سرخابی» نگاهی به تاریخ فوتبال خوزستان دارد و نویسنده با بهره‌گیری از سوژه شهرآورد پایتخت یا همان رویارویی دو تیم استقلال و پرسپولیس به بررسی نیم قرن نقش‌آفرینی اهالی فوتبال خوزستان (از سال 1347 تا 1397) اعم از داور، بازیکن، مربی و... بررسی کرده و ضمن بررسی آماری، به گفتگو و ثبت زندگینامه و نظرات آن‌ها پرداخته است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 270758