فردا و طی مراسمی در شادگان؛

معاون فرهنگی وزیر ارشاد از یادمان فاضل سکرانی پرده‌برداری می‌کند

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۰
 
 
مراسم افتتاح و پرده‌برداری از یادمان ملافاضل سکرانی، شاعر فقید شادگانی، با حضور محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد 27 دی ماه در شادگان برگزار می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خوزستان، این مراسم با شعرخوانی شعرای استانی و سخنرانی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مقامات استانی، فردا پنجشنبه 27 دیماه در تالار لیلی کارون شهرستان شادگان برگزار می‌شود.

ملافاضل سکرانی از شاعران عرب زبان خوزستان بود و اشعارش در مدح اهل بیت (ع) از وی چهره‌ای شاخص در بین شیعیان ساخته است.

وی در سال ۱۳۰۲در شادگان (دورق) چشم به جهان گشود. ملا فاضل در خانواده‌ای متدین و محب اهل بیت (ع) پرورش یافت و از کودکی در مکتب، تلاوت صحیح قرآن را یاد گرفت. وی خواندن و نوشتن را نزد استادی وارسته به نام سیدرضا ابراهیمی آموخت و علاوه بر این دو، رسم خط و طریقه خواندن شعر و حفظ آن را نیز فرا گرفت و باید گفت سیدرضا در شکل‌گیری شخصیت ملا فاضل سکرانی تاثیر بسزایی داشته است.

ملا فاضل سکرانی در سن هشت سالگی در اولین مدرسه شادگان که در سال ۱۳۱۵ شمسی افتتاح شد، نام‌نویسی کرد و تا کلاس ششم ابتدایی که آن زمان از بالاترین مدارک تحصیلی به شمار می‌آمد، ادامه تحصیل داد.

وی از کودکی به شعر علاقه داشت و حضور در محافل و مجلس ادبی علاقه او را مضاعف کرد. زندگی در شهری که بزرگان ادبی بسیاری را تقدیم عالم تشیع کرده و همچنان در جوار پدری شاعر و وارسته به نام حاج یعقوب سکرانی و همچنین تلاوت قران کریم و سیر در نهج البلاغه و خواندن شعر بزرگانی چون صاحب معلّقات و متنبی و سید شریف رضی و مهیار دیلمی و ابی العلا ء معرّی و مواعظ و حکم سعدی شیرازی و و عرفان لسان الغیب حافظ شیرازی و اشعار حکیم مولانا جلال الدین رومی، در تقویت بینه ادبی ایشان سهم بسزایی داشت.

سکرانی در پیشرفت شعر شعبی عربی در خوزستان بسیار موثر بوده است و اشعار زیادی هم سروده است و در بسیاری از اوزان شعر، دستی دارد؛ اما در وزن و نظم شعر ابوذیه مهارت خاصی دارد که به «عمید الابوذیه» ملقّب شد.

وی از بزرگان شعر شعبی استان خوزستان به شمار می‌آید و شهرت وی از مرزهای ایران گذشته و در آن سوی مرزها هم‌تراز با بزرگان شعر شعبی عربی از وی یاد می‌شود.

ملا فاضل سکرانی در 28 دیماه 1392 و در سن 90 سالگی در زادگاهش شادگان چشم از جهان فروبست.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 270756