با حضور جمعی از مسئولان استان خوزستان انجام شد؛

آغاز عملیات تخریب و احداث مجدد کتابخانه معروف شوشتر

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۷
 
 
عملیات تخریب و احداث مجدد کتابخانه عمومی حکیم وفایی شوشتر با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی استان خوزستان، آغاز شد؛ پروژه‌ای که 5 سال قبل به علت نبود استحکام بنا و خطرات احتمالی، تعطیل شده بود.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خوزستان، پنجمین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی خوزستان و آیین تخریب و احداث کتابخانه عمومی حکیم وفایی شوشتر با حضور سهراب گیلانی، نماینده مردم شوشتر در مجلس شورای اسلامی، منصور کوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان و حسین پنبه‌دانه فرماندار شوشتر برگزار شد.

در این جلسه نماینده مردم شهرستان گتوند و شوشتر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همدلی و همکاری نهاد‌ها با بدنه مردم باعث توسعه و سرعت بخشی به روندهای اجرایی می‌شود، گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته 12 میلیارد ریال برای ساخت این کتابخانه در نظر گرفته شد که در سال جاری 7 میلیارد ریال آن داده شد و مابقی در اعتبارات سال 98 تحقق پیدا می‌کند.

سهراب گیلانی با تاکید بر خواست اهالی شهرک شرافت شوشتر برای تاسیس کتابخانه‌ای در این منطقه، عنوان کرد: با وجود پتانسیل جمعیت و فعالیت‌های فرهنگی در شهرک شرافت و حومه آن و نیز نیاز مردم برای راه‌اندازی کتابخانه، با اعتباری حدود 7 میلیارد ریال این کتابخانه در بهمن ماه کلنگ زنی و مراحل ساخت آن آغاز می‌شود.

نماینده مردم شهرستان گتوند و شوشتر در مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد: با راه‌اندازی کتابخانه‌ها در این مناطق شاخص‌های توسعه در حوزه فرهنگی منجر به پیشرفت سایر حوزه‌ها می‌شود.
 
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خوزستان هم در این نشست گفت: پروژه ساخت کتابخانه عمومی حکیم وفایی شوشتر با اعتبار قراردادی به مبلغ 12 میلیارد و 758 میلیون و 160 هزار ریال و با اعتبار اولیه 6 میلیارد و 341 میلیون و 292 هزار ریال با زیربنای 450 متر در مساحت 163 متر مربع و در 4 طبقه احداث می‌شود.

منصور کوهی رستمی درباره شاخص‌های کتابخانه‌ای در شهرستان شوشتر هم عنوان کرد: تنها 2 درصد از مردم شهرستان شوشتر عضو کتابخانه‌های عمومی هستند که این رقم از میانگین استان پایین‌تر است.

وی ادامه داد: در شاخص سرانه زیربنا به ازای هر 100 نفر در شهرستان 17.1 سانتی متر فضای کتابخانه‌ای وجود دارد که در سال‌های اخیر با احداث و راه‌اندازی دو کتابخانه «ن و القلم» و «آیات»، این فضا رشد خوبی داشته است و به ازای هر 25 هزار نفر در شهرستان یک کتابخانه وجود دارد.

کوهی رستمی با بیان اینکه شوشتر با سابقه تاریخی و دینی می‌تواند به عنوان قطب کتاب و کتابخوانی تبدیل شود، بر تکمیل پروژه نیمه تمام حکیم وفایی این شهرستان، تاکید کرد و گفت: این پروژه در اسفند سال 92 به علت نبود استحکام بنا و مشکلات ساختمانی تعطیل و مکان آن به مدت 2 سال به ساختمانی متعلق به آموزش و پرورش منتقل و از سال 94 کتابخانه مذکور با توجه به نیاز آموزش پرورش به ساختمان، به صورت کامل تعطیل شد.

وی در خصوص مشخصات کتابخانه حکیم وفایی شوشتر هم عنوان کرد: این کتابخانه دارای بخش‌هایی از جمله مخزن، نابینایان، سالن مطالعه بانوان، سالن مطالعه برادران، بخش کودک و نوجوان و بخش مرجع است.
 
در ادامه این نشست، فرماندار شهرستان شوشتر گفت: سرانه‌های کتابخانه‌ای شهرستان‌ها با توجه به نرخ رشد جمعیت و مهاجرپذیری تا سال 1401 دیده شده است که با اضافه شدن کتابخانه عمومی حکیم وفایی شوشتر و احداث کتابخانه در منطقه شهر شرافت شوشتر، نه تنها این سرانه جبران بلکه بیشتر هم می‌شود.

حسین پنبه دانه افزود: شهرستان شوشتر میراث‌دار یک فرهنگ غنی و بااصالت است و به همین جهت بحث فرهنگ و کتاب و کتابخوانی در آن، از اهمیت بالایی برخوردار است و قطعاً هزینه کردن در بخش فرهنگی از هزینه‌های مربوط به بخش‌های آسیب پذیر کم می‌کند.

فرماندار شوشتر در پایان گفت: در اعتبارات عمرانی شهرستان در سال 97، برای کتابخانه عمومی شهر شرافت با پیگیری‌های نماینده شهرستان مبلغ 7 میلیارد ریال در نظر گرفته شده است که با تلاش و عزم راسخ برای تحقق این امر از استان امیدوارهستیم مردم این منطقه نیز از خدمات کتابخانه‌ای برخوردار شوند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 270752