عصر امروز در تالار مرکزی قم؛

دومین نمایشگاه تخصصی کتاب کودک و نوجوان قم افتتاح شد

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۲
 
 
دومین نمایشگاه تخصصی کتاب کودک و نوجوان قم با 3 میلیارد ریال یارانه رسما فعالت خود را آغاز کرد.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، عصر امروز پنجشنه 20 دیماه آیین گشایش دومین نمایشگاه تخصصی کتاب کودک و نوجوان با حضور آیت الله سعیدی امام جمعه قم و رئیس شورای فرهنگ عمومی استان، بهرام سرمست استاندار، هاشمی معاونت سیاسی استانداری، قادر آشنا مدیر عامل موسسه فرهنگی نمایشگاه های ایران، حجه الاسلام جباری مدیر کل نهاد کتابخانه های عمومی استان و دیگر مسئولین استانی در تالار مرکزی شهر قم برگزار شد.

سید موسی حسینی کاشانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در ابتدای برنامه ضمن خیر مقدم ازحضور علاقه مندان به کتاب به ویژه آیت الله سعیدی امام جمعه استان قم، سرمت استاندار، از زحمات عزیزانی که در برپایی نمایشگاه شرکت داشته اند به ویژه تعاونی و اتحادیه ناشران و انجمن های مختلف سپاسگزاری کرد و در سخنان کوتاهی  با توجه به اهمیت مطالعه در دوران کودکی این نمایشگاه را دستاورد همدلی دستگاه های مختلف استان برشمرد.

وی گفت: هیچ ذخیره و میراثی سودمندتر و با ارزش تر از کتاب نیست؛ چرا که کتاب، مایه آرامش روحی انسان است. عادت کتابخوانی به خصوص برای کودکان می‌تواند  مفید باشد و با استفاده از شخصیت‌ها، قدرت و توانایی ذهنی شان را ارتقا بخشید. آشنایی با کتاب و نهادینه شدن مطالعه در دوران کودکی می‌تواند الگویی مناسب برای جوانی و بزرگسالی باشد.

در ادامه حمید خرمی مدیر اجرایی نمایشگاه کتاب کودک و نوجوان و رئیس اتحادیه ناشران با اشاره به اهمیت کتابخوانی کودکان آن را تمرینی برای تعامل اجتماعی و خوب گوش دادن توصیف کرد و این مهم را باعث تقویت تخیل و ارتباط آن ها با والدین دانست.

مدیر اجرایی نمایشگاه کتاب کودک و نوجوان، استان قم را دارای تصویرگران و نویسندگان موفقی دانست که می توانند با ارائه محتوای مطلوب و با کیفیت ما را از کارهای غربی و شرقی بی نیاز کنند.

وی به برنامه های جانبی نمایشگاه اشاره کرد و گفت: خانه ی بازی کودک، قصه خوانی و روانشناسی کودک از جمله برنامه های جانبی نمایشگاه است که با همکاری سازمان فرهنگی شهرداری در نمایشگاه حضور خواهند داشت.

قادر آشنا مدیر عامل موسسه فرهنگی نمایشگاه های ایران ضمن معرفی دو کتاب کتاب مشروعیت قدرت از نگاه حضرت امام و مردم سالاری دینی از منظر مقام معظم رهبری گفت: این دو کتاب به خوبی شکل گیری انقلاب و جایگاه کنونی آن  را بررسی می کنند و و لازم است این دو کتاب مورد مطالعه قرار گیرند.

وی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه خودش می داند از این جنس نمایشگاه های تخصصی حمایت می کند و یکی از راهبردهای وزارتخانه گسترش و ترویج نمایشگاه های تخصصی است.

در بخش دیگر برنامه استاندار قم به چند نکته اشاره کرد و گفت: قم به عنوان شهر حوزه های علمیه و دومین پایگاه نشر و چاپ کتب در ایران دارای پتانسل بسیار بالایی است و می توان از این ظرفیت برای صادرات محصولات فرهنگی و بین اللمللی این کتب و اندیشه ها استفاده کرد.

وی یادآور شد: فعال کردن شهرک چاپ و نشر در استان قم زمینه ی مناسبی برای رونق چاپ و نشر در این استان است و از جمله طرح هایی که در اولویت استانداری قرار گرفته است فعال سازی شهرک چاپ و نشر است. مساله دیگری که سرمست به آن اشاره کرد پیگیری تکمیل نمایشگاه دائمی بین المللی استان بود.

سرمست گفت: نمایشگاه دائمی بین المللی استان فرصت مناسب برای تجاری سازی، برند سازی و تولید ثروت و توسعه علم نافع فراهم خواهد کرد.

وی در پایان افزود: با توجه به پایین بودن سرانه مطالعه که شاخص توسعه هر کشور و استان است ما نیازمند توسعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی هستیم. اگر بتوانیم قرائت خانه های عمومی در مناطق کم برخوردار و با تراکم بالا در شهر را توسعه دهیم می توانیم به ارتقا سرانه مطالعه کمک کنیم.  
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 270448