مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد استان اصفهان:

۵۱۵ ناشر در استان اصفهان مجوز نشر دارند

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۴
 
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان اصفهان گفت: 515 ناشر در استان اصفهان مجوز نشر گرفته‌اند.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی انصاری پیش از ظهر امروز چهارشنبه در بیست و چهارمین دوسالانه جایزه کتاب استان اصفهان، برگزاری این جایزه را به معنی تجلیل از فرهیختگی دانش، علم و عمل افرادی دانست که کتاب را خلق می‌کنند.

وی ادامه داد: از افتخارات بزرگ ما به عنوان امت پیامبر (ص) این است که مبنای اصلی دین ما معرفت، دانش و علم  است و دین اسلام به عنوان کامل‌ترین دین معرفی شده و در دین ما به دانش و علم جایگاه بلند و رفیعی داده‌اند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان اصفهان با بیان اینکه واژه کتاب 582 بار در کتاب قرآن آمده است،‌ تصریح کرد: در قران کریم دو  بار واژه قلم و سه بار کلمه «اقراء» ذکر شده است و این تعداد واژه‌ها در قرآن کریم نشان دهنده معجزه پیامبر اسلام و توصیه‌های ایشان نسبت به بحث کتاب، نوشتن و مطالعه کتاب است.

وی افزود: تنها راه توسعه بشر در ابعاد شخصی و اجتماعی، توجه به معرفت، دانش و آگاهی است. در این بین  جایگاه کتاب نتیجه هم‌نشینی یک عالم بامعرفت است و جایگاه ویژه‌ای در قرآن کریم دارد و از قرآن کریم در قالب کتاب آسمانی به عنوان معجزه پیامبر یاد شده است.

حجت الاسلام والمسلمین انصاری جایگاه کتاب را در توسعه همه جانبه یک کشور معنادار دانست و افزود: اگر یک کتاب بخواهد به ثمر برسد، چند گروه نقش بسزایی دارند. اصلی‌ترین گروه صاحبان قلم، اندیشمندان و صاحبان علم و دانش هستند؛ کسانی که فکر خود را به وسیله قلم به ثبت می‌رسانند.

وی با اشاره به اینکه در قرآن کریم از صاحبان قلم با آيه «نون و القلم و ما یسطرون» یاد شده است، گفت: مهمترین سرمایه صاحبان قلم هستند و در جامعه‌ای که قلم‌ها کار کرده و تولید کتاب داشته باشد، آن جامعه در توسعه مسیر علم و فرهنگ گام موثری برداشته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: امروزه در هر جای دنیا حرف از کتاب زده شود، اولین واژه‌ای که  به ذهن می‌رسد صاحب قلم است و برگزاری چنین برنامه‌هایی یکی از راه‌های تجلیل از این بخش ارزشمند در حوزه کتاب است.

انصاری با اشاره به اینکه ناشران در تولید کتاب نقش موثری دارند، تصریح کرد: ناشران، اثر صاحبان قلم را به  کالایی تبدیل می‌کنند که در دسترس مردم قرار بگیرد و آنچه که اثر را ماندگار می‌کند، نشر کتاب است. مولف و  کتابفروشی‌ها از بخش مهم در حوزه کتاب هستد و تا زمانی که کتابفروشی‌ها وجود نداشته باشند، هیچ کتابی به ثمر نرسیده است.

وی با اشاره به سرانه مطالعه کشور افزود: علاقه‌مندان حوزه فرهنگ ابراز رضایتی از سرانه مطالعه ندارند و شان و جایگاه ملت فرهنگ دوست ایران در سرانه مطالعه باید خیلی بیشتر از آمار کنونی باشد و باید مطالعه و سرانه مطالعه را تقویت کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با بیان اینکه گذشته اصفهان در زمینه ادب، فرهنگ و قلم گذشته خوبی بوده است، گفت: اصفهان در بین استان‌های کشور، استان فعالی در حوزه نشر و کتابفروشی است و  515 ناشر در استان  اصفهان مجوز نشر گرفته‌اند و در چند سال اخبر کتاب‌هایی که چاپ اول بوده‌اند، بسیار رشد کرده و اینکه جرات قلم به دست گرفتن در بین نویسنگان زیاد شده است، نشانه‌های خوبی از رشد کیفی صنعت کتاب است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 270406