اختصاصی ایبنا؛

توضيحات رئيس هيات مديره انجمن ناشران دانشگاهي درباره استعفاي سه عضو

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۰
 
 
به دنبال استعفاي سه تن از اعضاي هيات مديره انجمن ناشران دانشگاهي در ٢٨ آبان ماه، رئيس هيات مديره اين انجمن، در بيانيه اي به بررسي زواياي اين موضوع پرداخته است.
 
به گزارش خبرگزاری كتاب ایران (ایبنا)، رئیس هیات مدیره انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی با ارسال نامه‌ای به ایبنا، درباره استعفای سه عضو هیات مدیره توضیحاتی را خطاب به اعضای این انجمن ارائه کرد.

متن این نامه به شرح زیر است:

همكاران و اعضای محترم انجمن ناشران دانشگاهی
با درود به شما عزیزان
همان‌طور که اطلاع دارید، اعضای منتخب شما در هشتمین دورهی انتخابات هیات مدیره انجمن از دو گروه ائتلافی با دیدگاه‌های متفاوت بودند و انتظار می‌رفت با این دو گروه بتوانیم با محوریت اهداف صنفی مشترک دانشگاهی انجام وظیفه کنیم. بنده نیز پس از قبول مسئولیت ریاست هیات مدیره با این رویکرد شروع به کار کردم که با نگاه به آینده و به‌دور از اختلافات فردی یک نوع همگرایی با تمرکز بر سیاستگذاری‌ها و اهداف صنفی مندرج در اساسنامه انجمن ایجاد کنم و بر این باور بودم که تصمیمگیری‌های توام با چالش و تعارضات سازنده یکی از ویژگی‌های یک هیات مدیره موثر است، اما تلاش‌های بنده و سایر همکاران اصلی و علی‌البدل در این زمینه مفید واقع نشد و در نهایت سه تن از همکاران تصمیم به استعفا گرفتند و ما نیز اخبار مربوطه را به اعضای محترم اطلاع‌رسانی کردیم.

 انتظار می رفت چنان‌که اعضای مستعفی اختلافی با ما دارند بر طبق یکی از مفاد بند 9 اساسنامه آن‌را از طریق حکمیت و داور مرضی‌الطرفین حل کنند یا در فرصتی که اعضای انجمن و طرفین حضور دارند شکایات خود را مطرح کنند و پاسخ بشوند اما در یک اقدام غیرحرفه‌ای اقدام به انتشار بیانیه‌ای در فضای مجازی و رسانه‌های مختلف کردند!

حتی به آن هم اکتفا نکرده و اقدام به تشکیل جلساتی در خارج از انجمن با حضور ناشران غیردانشگاهی کردند بلکه بتوانند با این گونه اقدامات انجمن را وارد حاشیه‌سازی کرده و همانند دو سال قبلی به ناکارآمدی و خوابزدگی این تشکل دانشگاهی برای پیشبرد اهداف دانشگاهی تداوم بخشند، اهدافی که بتواند پیش‌زمینه‌ای برای تضعیف و انحلال انجمن باشد. ناگفته نماند این گروه پس از شروع به کار هیات مدیره فعلی از انواع ترفندها برای تفرقه بین اعضای هیات مدیره، سنگ‌اندازی و انحراف در مسیر برنامه‌ها و سیاستگذاری‌های هیات مدیره انجمن استفاده کردند که حاصلی در برنداشته است.

پیرو درخواست شما عزیزان برای شفاف‌سازی و در پاسخ به شبهاتی که اعضای مستعفی در بیانیه‌ خویش آورده‌اند توضیحاتی را به اختصار مطابق با موارد مطرح شده عرض می‌کنم تا خود قضاوت کنید که چه کسانی به دنبال تشتت و اختلافات درون صنفی و تضعیف تشکل‌ها هستند.

1. ایجاد شبهه برای توطئه در انتخابات هیات مدیره از سوی بنده و دکتر حسینی‌نیک یک نمونه بارزی از بداخلاقی‌های این همکاران است که پس از اعلام نتایج به شکل‌های مختلف برای ایجاد تفرقه بین اعضای هیات مدیره صورت گرفت و حتی پس از نگارش این بیانیه نیز از طریق گفتگوهای مستمر با اعضای علی‌البدل برای تهییج و برانگیختن آن‌ها تداوم یافت. اتهاماتی که هیچ پایه و اساس  و منطقی به همراه ندارد و صرفا جهت تفرقه‌افکنی در ابتدای بیانیه آورده شده است. بر فرض محال که توهم توطئه شما درست باشد، ارتباط این موضوع با استعفای شما چیست؟ گنجاندن چنین موضوعی در ردیف اول دلایل استعفا جهت برملا کردن نیات صادرکنندگان بیانیه در نزد هر خواننده متفکری کافی‌ است.

2.در روزهای اوجگیری قیمت و مشکل کاغذ در یکی از جلسات چنین تصمیمگیری شد که انجمن از اعضای هیات مدیره‌ تشکل‌های مختلف نشر ازجمله اتحادیه ناشران برای نشستی مشترک جهت هم‌اندیشی پیرامون مشکلات صنفی دعوت به عمل آورد. پس از مصوبه در حین رایزنی‌های مرتبط با موضوع توسط مدیر مسئول انجمن از سوی روسای هیات مدیره‌های غیر از اتحادیه پیشنهاد برگزاری یک نشست مشورتی شد که در نهایت مقرر شد برای حفظ جایگاه و احترام اتحادیه ناشران درخواستی داشته باشیم مبنی بر این که این نشست‌ها «به‌صورت شورایی با هماهنگی آن اتحادیه برای تمرکز و تصمیمگیری واحد در صنف» و در محل اتحادیه ناشران برگزار شود. همین جا لازم به ذکر می‌دانم که رایزنی‌ها و جلسات مشورتی با اعضای صنف بویژه روسای تشکل‌ها بخشی از وظایف روسای هیات مدیره برای طرح موضوعات راهبردی و همچنین تفکر در مصوبات قبلی و انجام بررسی‌های بعدی برای تشخیص درستی یا نادرستی تصمیمات از مهمترین ویژگی‌‌های هیات مدیره‌های موثر است. نسبت دادن کلمات «به‌عنوان تشکل پنجم» برای اتحادیه برآمده از برداشت نادرست شماست و در نامه مذکور نه تنها چنین کلماتی استفاده نشده بلکه بر هماهنگی اتحادیه تاکید شده است. از کجا به این نتیجه رسیدید که این موضوع «آبروریزی برای انجمن در نزد قاطبه (همه) صنف» را در برداشته است! آیا قاطبه ناشران دانشگاهی شما هستید؟ همچنین اشاره به «ترتیب دادن چنین امری (نامهنگاری)از طریق دوستان انجمن» در اتحادیه ناشی از برداشت نادرست شما از نقش‌های این افراد در اتحادیه ناشران به‌عنوان نماینده کل صنف است.

3.جلسه تعاملی هیات مدیره با معاونت فرهنگی طبق هماهنگی قبلی در جلسه هیات مدیره انجمن با اهداف از پیش تعیین شده درباره موضوعات و چالش‌های نشر دانشگاهی و با حضور تمامی اعضای هیات مدیره اصلی و علی‌البدل‌ها برگزار شد. دادن فرصت اظهارنظر به تکتک اعضای هیات مدیره ناشی از احترام به اعضای محترم بود نه بی‌برنامگی.  آنچه که بیبرنامه بود اظهارنظر عجیب و غیرحرف‌های عضو هیات مدیره (آقای عرفانپور) برضد منافع صنفی پس از درخواست یارانه برای کتابفروشی‌های دانشگاهی توسط مدیر مسئول انجمن بود که مورد اعتراض همه اعضای حاضر در جلسه قرار گرفت در حالی که در جلسه پیشین هیات مدیره درباره آن بحث و مخالفتی در این زمینه نشده بود.
 
4. در جلسه ششم که بنده حضور نداشتم هیات مدیره مصوبهای داشت مبنی بر این که نامههای ورودی و خروجی در گروه مجازی هیات مدیره به اشتراک گذاشته شود و برخلاف ادعای بیانیه چنین مصوبهای را امضا هم نکرده بودم. به هر حال این موضوع اولین بار در انتهای جلسه یازدهم مورد درخواست قرار گرفت و در راستای پاسخگویی و شفافیت مدیر مسوول در مقابل سوالات اعضای هیات مدیره، این موضوع بلافاصله در دستور جلسه اولین نشست بعدی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و اکثریت اعضا پس از شنیدن توضیحات مدیر مسوول و  با ذکر دلایل قانعکننده در تصمیم خود "فقط درباره انتشار نامه های خروجی در فضای مجازی" و نه ممانعت از مشاهده یا بررسی توسط اعضا و بازرس تجدیدنظر کردند. لازم به ذکر است از مهمترین دلایل اعضای تجدیدنظر کننده در این زمینه محرمانه بودن محتوای برخی نامههای خروجی انجمن و احتمال بازنشر آن در فضای عمومی، سابقهی انتشار محتوای برخی مصوبات و موضوع دستور جلسات از سوی برخی از اعضای هیات مدیره (از جمله انتشار عمومی نظر برخی از اعضای هیات مدیره درباره انتخاب اعضای کارگروهها با اهداف تفرقه افکانه، انتشار دستور جلسه درباره نامه شورای تشکلها پیش از برگزاری جلسه و ...) و سابقهی رفتار متضاد با منافع انجمن توسط برخی از اعضای مستعفی (از جمله مخالفت با درخواست یارانه از معاونت فرهنگی در پیش چشمان اعضای هیات مدیره).تردیدی نیست که بازدید از تمام اسناد و نامههای خروجی و ورودی انجمن برای همه اعضای هیات مدیره بلامانع است و تجدیدنظر هیات مدیره برای عدم انتشار نامههای خروجی و اسناد محرمانه انجمن در گروههای مجازی  ناشی از درایت است نه جلوگیری از شفافسازی. لازم به تاکید می دانم که شفافیت در امور از مهمترین الویتهای این هیات مدیره بوده و خواهد بود. در همین راستا و برای پاسخ به سوالات احتمالی همکاران علاوه بر اطلاعرسانیهای مجازی از سوی روابط عمومی، نشستهای فصلی نیز برای هماندیشی و گفتگوی مستقیم با اعضای هیات مدیره در نظر گرفته شده است.

اتهامات بیاساس بخشهای پایانی بیانیه حاکی از تلاش برای القای تسلط مدیر مسوول بر اعضای هیات مدیره،اختلافافکنی و تخریب ایشان تدارک دیده شده است در حالی که ایشان یکی از نقدپذیرین و خدمتگزارترین ‌چهره‌های صنعت نشر ایران هستند و خدمات و تلاش‌های ارزنده ایشان در پیشبرد اهداف صنف نزد همکاران زبانزد است. توجه شما را به توضیحاتی مرتبط با اتهامات مذکور جلب می‌نمایم:

الف. چه قیاس مع‌الفارقی‌ست! عضو هیات مدیره پیشین  برای انحلال شورای تشکل‌ها و عدم دخالت تشکل‌ها از جمله انجمن ناشران دانشگاهی در تصمیمگیری‌های صنفی به صلاحدید خویش رای هیات مدیره را عوض کرده و رای ممتنع دادند! در هیات مدیره کنونی هم مدیر مسئول انجمن انتشار نامه‌های خروجی انجمن (حاوی مصوبات هیات) در گروه مجازی را به علت پیشگیری از احتمال بازنشر عمومی به صلاح انجمن ندانسته‌اند و تقاضای تجدیدنظر توسط هیات مدیره در این باره کردند. قضاوت در این باره با همکاران دانشگاهی باشد که کدام یک همسو و کدام یک در تضاد با منافع آن‌هاست.

ب.ارسال نامه تقاضای پنجاه میلیونی به موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی کذب محض است و چنین نامهای وجود خارجی ندارد.

ج. هر چند ما از دو گروه ائتلافی متفاوت بودیم اما محتوای مذاکرات و مصوبات هیات مدیره شاهد خوبی برای نقض ادعای شما درباره تصویب «همه پیشنهادات» با چهار رای است. برعکس این شما سه نفر بودید که در این سیزده جلسه تنها به مانع تراشی و ایرادگیری پرداختید و تا توانستید به ما حمله کردید. هر چند این اواخر در چندین مورد با اکراه قانع شدید و با مصوباتی از قبیل همایش نشر و نمایشگاه مجازی دانشگاهی موافقت کردید اما تحملتان گویا برای پذیرش این گونه مصوبات پایین بود!


اگر ادعای دلسوزی و تلاش برای حل مشکلات دانشگاهی را دارید برای اعضا توضیح دهید که در این 14 جلسه چه پیشنهاد یا راهکاری را برای حل مشکلات دانشگاهی به هیات مدیره ارائه دادید که ما مخالفت کردیم. بنده حتی پیشتر می روم و از شما روسای پیشین که انجمن ناشران دانشگاهی دو سال در اختیار شما بود می پرسم برای پیشبرد اهداف دانشگاهی طی دو سال چه کرده‌اید؟ دیگر زمان آن گذشته است که با ادعای صرفا پاک و شفاف بودن بتوانید اعضای انجمن را توجیه کنید.

در پایان به اطلاع همکاران می‌رسانیم که ما اعضای هیات مدیره کنونی بر عهدی که برای اجرای برنامه های 20 ماده ای خویش هنگام انتخابات هیات مدیره با همدیگر بسته‌ایم پایبند بوده‌ایم و به شما نوید می‌دهیم که گام‌های عملی مهمی در مسیر برنامه‌ریزی و سیاستگذاری در این راه برداشته شده است که گزارش مفصل آن به‌زودی توسط مدیر مسئول به اطلاع اعضا خواهد رسید. درهای انجمن به‌سوی همکاران صنفی همیشه باز بوده و در چهارچوب اساسنامه انجمن خویش را پاسخگوی نقدهای شما عزیزان می‌دانیم که  ذی‌نفعان اصلی انجمن هستید. امیدوارم همان طور که پرسشگر هستید برای دفع توطئه‌ها و حاشیه‌ها از انجمن نیز کوشا باشید.» 

مرتضی زینعلی
 
رئیس هیات مدیره انجمن ناشران دانشگاهی
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 268613