​​معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست شورای اداری شهر کاشان پایتخت کتاب ایران تاکید کرد:

بسیاری از چالش‌ها به دلیل ضعف ساختارهاست

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۴۷
 
 
محسن جوادی، در نشست شورای اداری شهر کاشان پایتخت کتاب ایران با بیان این مطلب که باید چرخه نشر را به درجه مطلوب برسانیم گفت: این‌طور نیست که کتاب در ایران خوانده نشود، اما آمارها مطلوب جامعه‌ای با این بستر فرهنگی و تاریخی نیست.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) از کاشان ـ نشست شورای اداری شهر کاشان پایتخت کتاب ایران عصر امروز چهار‌شنبه(23 آبان‌ماه) با حضور محسن جوادی؛ معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیکنام حسینی‌پور؛ مدیر عامل موسسه خانه کتاب در  فرهنگسرای مهر برگزار شد. 
 
جوادی با اشاره به انتخاب کاشان به‌عنوان چهارمین پایتخت کتاب ایران گفت: ما به بهانه هفته کتاب در کاشان هستیم چراکه کاشان امسال پایتخت کتاب ایران است. این انتخاب به درستی همسو با تاریخ و فرهنگ غنی کاشان بوده است. کتاب‌های زیادی داریم که توسط مولفان و ناشران کاسانی منتشر شده است.
 
وی ادامه داد: منکر برخی کوتاهی‌ها و نقص‌ها نمی‌شوم اما باید توجه داشته باشیم بسیاری از چالش‌ها به دلیل ضعف ساختارهایی است که اتفاقا علت‌شان باید اصلاح شود، تا بتوانیم اجرای درستی از سیاست‌های فرهنگی داشته باشیم. اگر بسیاری از مشکلات را ریشه‌یابی کنیم می‌بینید که ریشه‌شان فرهنگی است مثلاً در توریسم پزشکی با وجود اینکه از نظر علمی و تجهیزاتی قوی هستیم، چندان موفق نبودیم چراکه اساسا بحث نهادهای فرهنگی در حوزه توریسم مورد توجه ما نیستند.
 
این مدیر فرهنگی ادامه داد: فرهنگ ریشه خیلی از مسائل است و اگر رشد فرهنگی که با کتاب گره خورده محقق شود به توسعه درست خواهیم رسید. این‌طور نیست که کتاب در ایران خوانده نشود، اما آمارها مطلوب جامعه‌ای با این بستر فرهنگی و تاریخی نیست. باید چرخه نشر را به درجه مطلوب برسانیم ما در بحث تالیف و نشر سرمایه‌گذاری کرده‌ایم اما در بحث توزیع و خوانده شدن کتاب نه. طرح‌هایی مانند پایتخت کتاب برای همین توجه به زنجیره توزیع و عرضه کتاب در کشور است.
 
معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: بسیاری از نواقصی را که شاهدش هستیم به دلیل مشکلات در قوانین و بحث حقوقی است مثلاً اخیرا قانونی برای اشتغال در مناطق محروم و توسعه شهری مصوب شد که رقم بالایی به خود اختصاص داده است اما در این قانون و سازو کار کارگروه‌های آن فعالیت فرهنگی دیده نشده است و این دست مجری فرهنگ و هنر را می‌بندد.
 
جوادی سپس با اشاره به ظرفیت‌های شهر کاشان، گفت: از طرف دیگر کاشان هم ظرفیت بالای فرهنگی دارد و هم خیرین زیادی در آن فعال هستند. ما احساس می‌کنیم اگر از دستمان کاری برمی آید باید برای مناطقی بگذاریم که چنین ظرفیت‌های ندارند یا کمتر دارند. هرچند این نارسایی‌ها را پیگیری خواهیم کرد. همین حالا بودجه بالایی را برای معرفی کاشان در نمایشگاه‌های بین‌المللی و همچنین ارایه فضایی به مفاخر و تاریخ کاشان در غرفه ایران در این نمایشگاه اختصاص دادیم.
 
جوادی افزود: از سوی دیگر توجه داشته باشید براساس قوانین موجود ۸۹درصد بودجه ما بحث یارانه است و این یعنی قدرت برنامه‌ریزی گسترده‌تری را نداریم. با این حال در دوره پایتختی کتاب کاشان سهمیه خرید کتاب از مولفان و ناشران کاشان و یارانه کتاب فروشی‌های این شهر اختصاص داده می‌‌شود.
 
در پایان این نشست که حضرت آیت‌الله نمازی؛عضو مجلس خبرگان رهبری، نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان و مسئولین استانی و فرماندار کاشان حضور داشتند، تندیس هفته کتاب از سوی محسن جوادی و نیکنام حسینی‌پور؛ مدیر عامل موسسه خانه کتاب به سعید ابریشمی راد، شهردار کاشان اهدا شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 267626