چند کتاب جدید در حوزه ادبیات در راه است

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۱
 
 
چند کتاب جدید از جمله آثاری از فیض شریفی، محمدرضا براری، منصور خورشیدی و... به زودی از سوی انتشارات سیب سرخ منتشر می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) انتشارات سیب سرخ قرار است چند کتاب جدید در حوزه ادبیات راهی بازار نشر کند.

كتاب «كبودی همه سپيدی‌ها»  آنتولوژی شاعران خوزستان در دو مجلد ١ و ٢ است که سريا داودی‌حموله آن را تالیف کرده و قرار است به زودی در نشر سيب سرخ به چاپ برسد.

سريا داودی‌حموله شاعر، منتقد و پژوهشگر فرهنگ مردم فعالیت ادبی را به صورت جدی از دهه هشتاد با نقد و تحلیل شعر و داستان درفصلنامه و ماهنامه‌های ادبی شروع کرد. سال 1382 اولین مجموعه شعرش را به نام «اوفلیا! تونیستی با گیسوان حرف میزنم!» منتشر کرد. اگرچه تخصص اصلی او ادبیات است، اما به دلیل علاقه‌مندی، به پژوهش‌های مردمشناسی هم می‌پردازد. داودی‌حموله تاکنون  15مجموعه شعر سپید، و 5 جلدآنتولوژی شعر شاعران را منتشر کرده است. همچنین او سه گانه‌های مردم‌شناسی در زمینه فرهنگ بختیاری را هم در کارنامه دارد.
 
اوفلیا تو نیستی با گیسوانم حرف می‌زنم!،  آسمان حرفی از گیسوان لی لی بود!،  نان‌ ونمک میان گیسوان تهمینه، از عصای شکسته‌ی نیچه تا عصر مچاله‌ی لورکا و... از مجموعه شعرهای این شاعر است. پژوهش و تحقیق مردم شناسی (سه گانه های اقلیمی)، دانشنامه قوم بختیاری ( تحلیل آیین، سنت و آداب)، موسیقی قوم بختیاری (تحلیل آوا و نواها)، ادبیات قوم بختیاری ( تحلیل و معرفی ادبیات بومی) از جمله پژوهش‌های او و کلمات بیش ازآدمی رنج می‌برند!(آنتولوژی شعر شاعران معاصر)، بافتار و ساختار ادبیات اقلیمی (آنتولوژی شعر شاعران اقلیمی) و کبودی همه سپیدی‌ها(آنتولوژی شعر شاعران خوزستان) از کارهای پژوهشی او در حوزه نقد ادبی است.

 
کتاب دیگر منافسات (نصرت رحمانی و معاصران) تالیف  فيض شريفی است. این کتاب ششمین کتابی است که فیض شریفی درباره نصرت رحمانی و اشعار این شاعر نوشته است. این کتاب دربردارنده خاطرات، و نظرات نصرت رحمانی و شاعران و نویسندگان معاصر با اوست. شاعرانی چون نیما، اخوان، شاملو، فروغ، سپهری، آتشی، نادرپور، سایه و. ..نویسندگانی چون صادق چوبک و مسعود کیمیایی  شخصیت‌هایی هستند که فیض شریفی به رابطه شان با نصرت رحمانی پرداخته است.


نمایش‌نامه‌های من و مامت تالیف فيض شريفی دیگر اثر این مولف است که قرار است در نشر سيب سرخ به چاپ برسد. این کتاب دربردارنده نمایش‌های «دیوید مامت» نمایش‌نامه‌نویس و فیلم‌نامه‌نویس بزرگ معاصر آمریکاست و نمایش‌نامه‌هایی که فیض شریفی بر اساس اسلوب و نظریات مامت نوشته است. با این تفاوت که این نمایش‌نامه‌ها بیشتر صبغه و رنگی بومی دارد. تا کنون فیض شریفی 13 کتاب نمایش‌نامه را بر بساط نشر نشانده است.
 
تاجریزی خاکستر (شعرهاي ١٣٥٠-١٣٩٠) تالیف منصور خورشید اثر دیگری است که به زودی در نشر سيب سرخ به چاپ خواهد رسيد. بر اساس اعلام ناشر این مجموعه، محصول چهاردهه تفکر، تخیل، کارکرد کلمه برای خلق تصاویر فضایی است. در این کتاب علاوه بر فرم، تکنیک، ریتم و موسیقی کلام
مفاهیم عارفانه و عاشقانه نیز در لا‌به‌لای‌بندها زمینه خلق رابطه را با مخاطبان حرفه ای شعر ایجاد کرده است!
 
 فرشته‌هايی از فلز سومین مجموعه شعر محمدرضا براری است که به زودی به همت انتشارات سیب سرخ منتشر روانه بازار کتاب می‌شود. آنگونه که ناشر در توضیح این کتاب آورده است، اين مجموعه شعر به نوعی بازآفرینی شعرهای قبلی است اما به شیوه و تکنیک‌های جدیدتر؛ شعرهایی که بیشتر در فضای ذهنی و انتزاعی سروده شده حاصل تجربیات سال‌های نوشتن شاعر در حوزه شعر و داستان است‌؛ در این مجموعه شعر ما با انسان معاصر و درونیات انسانی‌اش مواجه‌ايم. انسانی که در محاصره انواع تردیدها، کینه ها و نفرت‌ها قرار دارد انسانی که تنهایی مفرط عصر مدرن استحاله‌اش کرده و او را در خود غرق کرده است. فضا و اتمسفر مه‌آلود شمال، دریا، جنگل، شالیزار و خزر به عنوان نوعی از موتیفها و کاراکترهای اصلی در شعرهای براری است و شاعر با استفاده از این شاخص‌ها به نمادسازی دست می‌زند. مجموعه‌های شعر «دیگر اشتهای عاشق شدن ندارم» و «شباهت» در سال‌های 39 و 39 منتشر شده است و کتاب شعر جدیدش در 88 صفحه، امسال توسط انتشارات سیب سرخ چاپ و منتشر خواهد شد.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 267378