معاون دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی راهبردی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد:

سالنامه آماری فرهنگ و هنر 1396 منتشر شد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۳
 
 
نظام بهرامی‌کمیل با اشاره به انتشار «سالنامه آماری فرهنگ و هنر» گفت: نخستین‌بار موفق شدیم سالنامه را در مهر‌ماه منتشر و توزیع کنیم در ‌حالی‌که دوره‌های گذشته سالنامه با یکسال اختلاف منتشر می‌شد.
 
نظام بهرامی‌کمیل؛ معاون دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی راهبردی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) با اشاره به انتشار سالنامه آماری «فرهنگ و هنر سال 1396» بیان کرد: این سالنامه شامل مهم‌ترین آمار سه معاونت‌ فرهنگی، هنری ومطبوعاتی و همچنین سازمان‌های وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از‌جمله سازمان سینمایی، اوقاف، و فرهنگ و ارتباطات اسلامی است.

وی با تاکید بر این نکته که آمار همه فعالیت‌ها فرهنگی و هنری در این سالنامه منعکس نمی‌شود، ادامه داد: گزیده‌ای از آمار‌ها که مهم‌ترین اقلام محسوب می‌شود و نشان‌دهنده حرکت بخش فرهنگ است را در سالنامه ارائه می‌شود. آمار‌هایی که مربوط به حوزه عملکردی است در سایت «فرآور» بارگذاری می‌شود و البته برای کارمندان وزارت‌خانه قابل دسترسی است و در حال‌حاضر کاربران بیرون از مجموعه امکان مشاهده این بخش را ندارند.

بهرامی‌کمیل افزود: نخستین‌بار موفق شدیم سالنامه را مهر‌ماه منتشر و توزیع کنیم در ‌حالی‌که دوره‌های گذشته سالنامه با یک‌سال اختلاف منتشر می‌شد. تلاش همکارانم در دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی راهبردی وزارتخانه، رابطان آماری و همچنین مدیران کل اداره‌های کل مراکز استان‌ها منجر به ثبت این رکورد شد. هدفمان ارائه آمار‌های 6 ماه است.

وی در تشریح جزئیات سرفصل‌های «سالنامه آماری فرهنگ و هنر» گفت: تعداد مجوز‌ها در حوزه‌های معاونت مطبوعاتی، سینمایی و همچنین تعداد مجوز‌‌های نشر کتاب، صدور مجوز نشر، آمار اجرای تئاتر، اکران فیلم‌های سینمایی و یا جشنواره‌های موسیقی، تعداد برگزاری نمایشگاه‌ها در کل کشور در این سالنامه منعکس شده است.

بهرامی‌کمیل بیان کرد: آمار‌ها در این سالنامه به دو شکل «تجمیعی» که شامل جمع آمار‌ها و «مطلق» شامل عملکرد سالانه نسبت به گذشته است ارائه شده.

وی درباره مشکلات جمع‌آوری آمار‌های سالنامه «فرهنگ و هنر» بیان کرد: فعالیت موقت نیرو‌های انسانی در اداره‌های کل و ستاد و لزوم آموزش مجدد نیرو‌های جدید یکی از مشکلات عمده دریافت آمار به‌ویژه در مراکز استان‌‌هاست. اختلاف آماری بین مراکز استان‌ها و ستاد یکی دیگر از مشکلات است، به‌عنوان مثال آمار اعلامی برگزاری تئاتر در یک مرکز استان با آنچه معاونت هنری اعلام می‌کند متفاوت است.

معاون دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی راهبردی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: راستی‌آزمایی صحت آماری یکی دیگر از مشکلات است. بنابراین در سالنامه فرهنگ و هنر، جمع شمارگان مطبوعات کشور حذف شده است، اما در حوزه کتاب به دلیل صدور مجوز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صحت آمار قابل استناد است. در سالنامه امسال حوزه مد و لباس افزوده شده است.   

وی با بیان این مطلب که گفت: سالنامه تا سه سال گذشته با شمارگان دو هزار نسخه‌ منتشر می‌شد و از سال 1394 شمارگان کتاب افزایش پیدا کرد و 800 تا هزار نسخه رسید و فایل الکترونیکی آن نیز تولید و در سایت مطالعات و برنامه‌ریزی راهبردی بارگذاری می‌شود.   

مطابق با اطلاعات مندرج در این سالنامه، در سال 1396 مجموعا 99هزار و 155 کتاب در 144میلیون و 188هزار نسخه منتشر شده است. همچنین قابل ملاحظه است که 61هزار و 97 کتاب برای اولین بار و 38هزار و 58 کتاب به‌صورت تجدیدچاپی به بازار آمده‌اند.

دسترسی به نسخه pdf سالنامه آماری فرهنگ و هنر از ttp://motaleaat.farhang.gov.ir/fa/home قابل دسترسی است.  
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 267124