دانشگاه‌های یزد، حامی طرح «پایتخت کتاب ایران» می‌شوند/ باغ کتاب دیگری در راه است

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۰
 
 
دانشگاه‌های یزد به منظور ترویج کتاب و کتابخوانی حامی طرح «پایتخت کتاب ایران» می‌شوند.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) از یزد، نشست طرح «پایتخت کتاب ایران» با حضور سید خلف حوتی‌نژاد، معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد و مدیران فرهنگی دانشگاه‌های یزد در محل دانشگاه یزد برگزار شد.

سید خلف حوتی‌نژاد معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در این نشست گفت: دانشگاه قوه عاقله جامعه است و اگر هر تغییری در جامعه از مسیر دانشگاه صورت نگیرد و در قالب پژوهش و علم نباشد با مشکلات متعددی همراه می‌شود.
 
وی افزود: متاسفانه در جامعه امروز ما شاهد دوری از فضای علمی در بخش‌های مختلف جامعه هستیم و این باعث شده است که ما از حوزه علم و دانش دور بمانیم.
 
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد خاطرنشان کرد: مقوله توسعه فرهنگی یکی از مقوله‌های مهم است که ما با نبود مراکز علمی و دانشگاهی نمی‌توانیم به این مقوله برسیم.
 
حوتی نژاد تصریح کرد:ما در بخش توسعه فرهنگی باید دانشگاه را در کنار خود داشته باشیم و از طریق دانشگاه به علم و دانش و کتاب و کتابخوانی برسیم. دانشگاه هم از نظر کمی و کیفی می‌تواند بسیار اثرگذار در زمینه کتاب و کتابخوانی باشد.
 
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد اضافه کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به ماموریت خود در حوزه کتاب و کتابخوانی سعی کرده است تا در مباحث کتاب و کتابخوانی گام بردارد که در این راستا طرح‌های مختلفی را ایجاد کرده است.
 
حوتی نژاد بیان کرد: حلقه‌هایی باید در جامعه در بین اقشار مختلف در بحث کتابخوانی وارد شوند و خانواده‌ها و مدارس و دانشگاه‌ها بسیار موثر در این امر هستند.
 
وی افزود: پایتخت کتاب به عنوان طرحی است که از سوی یونسکو طراحی شده است که هر سال یک شهر در جهان به عنوان پایتخت کتاب معرفی شده است و ما نیز در کشور این طرح را طراحی کرده‌ایم و طرح پایتخت کتاب ایران را راه اندازی کرده‌ایم.
 
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد خاطرنشان کرد: مشارکت مردمی و پشتیبانی شرکت‌های تجاری، الگوبرداری از جمله شاخصه‌های مطرح شدن در کشور است که ما در استان و شهر یزد سعی داریم آن را دنبال کنیم.
 
وی افزود: با توجه به این که یزد به عنوان شهری دانشگاه است ما می‌توانیم با حضور دانشگاه‌ها تلاش برای حضور در طرح‌های کتابخوانی داشته باشیم و دانشگاه‌های یزد می‌توانند حامیان طرح پایتخت کتاب باشند.
 
حوتی‌نژاد تصریح کرد:ما می‌توانیم در دانشگاه‌ها با حضور اساتید طرح‌های ملی و بین‌المللی داشته باشیم و از این طریق به صورت جهانی نیز مطرح شویم.
 
علی ماندگاری، معاون فرهنگی دانشگاه یزد نیز در این نشست گفت: با توجه به این که دانشگاه به عنوان مرکزی علمی است، ما می‌توانیم با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به گونه‌ای فعال عمل کنیم و در راستای کتاب و کتابخوانی گام برداریم و به عنوان حامی طرح پایتخت کتاب ایران باشیم.
 
وی افزود: یکی از پروژه های عمرانی ما در دانشگاه یزد به عنوان باغ کتاب است که با هماهنگی شهرداری بخشی از دانشگاه به محور کتاب اختصاص داده شود و رویدادهای کتاب محور در آن انجام شود که هدف ما به نتیجه رساندن این طرح در سه تا چهار سال آینده است.
 
معاون فرهنگی دانشگاه یزد خاطرنشان کرد:ما به سمتی رفته‌ایم که دانشجویان و اساتید در داخل دانشگاه فعال‌تر عمل کنند و مباحث کتاب و کتابخوانی را دنبال کنند.
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 266235