​نویسنده کتاب «معماری ایران دوره اسلامی» درگذشت

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۳
 
 
محمد یوسف کیانی، باستان‌شناس پیشکسوت و نویسنده کتاب «معماری ایران دوره اسلامی»، شب گذشته (13 خردادماه) در سن 80 سالگی درگذشت.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، محمد یوسف کیانی که شب گذشته (یکشنبه ۱۳ خردادماه) در سن 80 سالگی به دلیل کهولت سن در منزل شخصی خود درگذشت، ساعت ۹ صبح فردا (سه‌شنبه ۱۵ خردادماه) از مقابل موزه ملی ایران تشییع می‌شود.
 
این باستان‌شناس فقید در شهرستان شهمیرزاد استان سمنان به خاک سپرده می‌شود. مجلس یادبود وی نیز دوشنبه هفته آینده در مسجد نور تهران برگزار خواهد شد.
 
کیانی در سال ۱۳۴۲ با درجه کارشناسی باستانشناسی وتاریخ هنر از دانشگاه تهران دانش آموخته شد و یک سال بعد با مدرک کارشناسی تاریخ از همان دانشگاه فارغ التحصیل شد. کارشناسی ارشد باستان شناسی را در سال ۱۳۴۴ در همان دانشگاه به پایان رساندند. برای ادامه تحصیل به دانشگاه لندن رفت و درسال ۱۳۴۹ با مدرک دکتری رشته باستان شناسی و تاریخ هنر اسلامی از آن دانشگاه دانش آموخته شد.
 
ریاست موزه هنرهای ایران در سال ۱۳۵۴، ریاست موزه ملی ایران در سال 1355 از جمله سوابق اجرایی مرحوم کیانی بود. وی علاوه بر فعالیت‌های اجرایی از سال ۱۳۴۹ تا سال ۱۳۵۸ مدیر هیات بررسی و تحقیقات باستان شناسی دشت گرگان بود که نتیجه آن هم انتشار مقالات و کتاب‌های مختلفی بوده است.
 
این باستان‌شناس همچنین مسئولیت نمایشگاه‌های بین‌المللی هنرهای جهان اسلام لندن سال۱۹۷۳، هنرهای ایران توکیو در سال ۱۹۷۶، هنرهای ایران عهد ساسانی نیویورک در سال ۱۹۷۷ را برعهده داشته است.
 
کتاب‌های «تاریخ هنر معماری ایران در دوره اسلامی»، «معماری ایران(دوره اسلامی)»، «معماری تیموری در ایران و توران» و «پیشینه سفال و سفالگری در ایران» از آثار تالیفی وی به‌شمار می‌رود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 261860