انتشار شعرهای جیمز جویس با حمایت بنیاد جیمز جویس زوریخ در ایران

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۰
 
 
مجموعه کامل شعرهای جیمز جویس با ترجمه فرید قدمی منتشر شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، «جیمز جویس، مجموعه‌ی کامل شعرها به همراهِ شپش‌های اندیشه: سیاستِ جیمز جویس» عنوان کتابی است که دربرگیرنده‌ ترجمه‌ شعرهای جویس و رساله‌ای از فرید قدمی پیرامون زندگی، ادبیات و تفکر جویس است.

فرید قدمی که در سال 2016 برنده‌ جایزه‌ جهانی جیمز جویس زوریخ شد، این کتاب را با حمایت بنیاد جیمز جویس زوریخ و از سوی انتشارات «ماه و خورشید» منتشر کرده است. بسیاری از نویسندگان و متفکران مدرن، از جمله صادق هدایت، تاریخ ادبیات را به پیش و پس از جیمز جویس تقسیم می‌کنند.

در ابتدای رساله‌ «شپش‌های اندیشه: سیاست جیمز جویس» این‌گونه می‌خوانیم:

«در 1920 زماني كه تي. اس. اليوت در پاريس به ديدن جويس آمد، كفش قهوه‌اي كهنه‌اي هم به‌ش هديه داد. بدلباسي و كثيفي جويس شهره‌ عام و خاص بود و حتا همسرش نورا گفته است كه در روزهاي نخست آشنايي‌شان از اين كه جويس با آن سر و وضع به ديدارش مي‌رفته خجالت مي‌كشيده است. در اُروپاي سال‌هاي آغازين قرن بيستم، زماني كه شيك‌پوشي حتا براي فقيرترين اقشار هم اهميتي بسزا داشت، جويس بي‌ترديد بدلباس‌ترين و كثيف‌ترين نويسنده‌ اُروپا بود. صورتش را مرتب اصلاح نمي‌كرد، دير به دير حمام مي‌رفت و هميشه كفش‌هاي تنيس كثيف و كهنه‌اي به پا داشت. حتا زماني كه از او پرسيده بودند بيشتر از همه‌چيز از چي بدش مي‌آيد، گفته بود از آب و صابون.»

«جیمز جویس، مجموعه‌ی کامل شعرها به همراهِ شپش‌های اندیشه: سیاستِ جیمز جویس» در 144 صفحه و با قیمت 17000 تومان از سوی انتشارات «ماه و خورشید» منتشر شده است. 
 
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 261145