محمد محمدعلی در گفت‌وگو با ایبنا مطرح کرد:

نمایشگاه کتاب تظاهرات کتابخوان‌ها علیه کتاب‌نخوان‌هاست

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۵
 
 
محمد محمدعلی می‌گوید: نمایشگاه کتاب به شکلی تظاهرات کتابخوان‌‌ها علیه کتاب‌نخوان‌هاست. وجود این نمایشگاه به این معنی است که یک سازمان و تشکیلاتی از کتابخوان‌ها حمایت می‌کند، کسانی که می‌دانند کتاب چیست! همه اینهایی که اینجا حضور دارند می‌دانند کتاب چیست و حتا اگر کتاب نخوانند همین که می‌دانند کتاب چیست نکته مثبتی است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) محمد محمدعلی نویسنده پیشکسوت که امروز در نمایشگاه کتاب حضور داشت به همراه محمد قاسم‌زاده دیگر نویسنده کشورمان مهمان غرفه ایبنا بود.

محمدعلی که چندسالی است در ایران زندگی نمی‌کند و برای مدتی به کشورمان سفر کرده است، با ابراز خوشحالی از استقبال از نمایشگاه کتاب تهران گفت: نمایشگاه کشورمان مهمترین نمایشگاه دنیاست که در آن کتاب به فروش می‌رود و از نظر من یک حادثه است. از نظر مالی هم اگر به آن نگاه کنیم مقدار قابل توجهی پول در این نمایشگاه جابه‌جا می‌شود، درست است که ممکن است این نمایشگاه باعث بی‌رونقی کتابفروشی‌ها شود، اما این اتفاق را نمی‌توان نادیده گرفت.

نویسنده «آدم و حوا» ادامه داد: به عبارتی این واقعه به شکلی تظاهرات کتابخوان‌‌ها علیه کتاب‌نخوان‌هاست. وجود این نمایشگاه به این معنی است که یک سازمان و تشکیلاتی از کتابخوان‌ها حمایت می‌کند، کسانی که می‌دانند کتاب چیست! همه اینهایی که اینجا حضور دارند می‌دانند کتاب چیست و حتا اگر کتاب نخوانند همین که می‌دانند کتاب چیست نکته مثبتی است.

همچنین محمدقاسم زاده نویسنده و پژوهشگر کشورمان نیز انتقاداتی به نمایشگاه وارد دانست و گفت: به نظر من زمان نمایشگاه زمان مناسبی نیست، زیرا ماه اسفند پرخرج‌ترین ماه ما ایرانیان است و تقریبا بعد از تعطیلات نوروز هم نمایشگاه آغاز می‌شود، این زمانی است که خانواده ها از نظر اقتصادی در وضعیت مالی خوبی قرار ندارند.

وی افزود: از طرفی اکثر چاپخانه‌ها در ایام نوروز و پیش از آن به چاپ سررسیدهای سال جدید می‌پردازند و بنابراین بسیاری از این چاپخانه‌ها جوابگوی ناشران و مولفان نمی‌توانند باشند. به نظر من بهترین زمان برگزاری نمایشگاه کتاب آبان ماه است.

این دو مولف مدتی در غرفه ایبنا در نمایشگاه کتاب تهران به گپ و گفت پرداختند.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 260515