کتاب «پرسش‌های کشنده» جدیدترین ترجمه مصطفی ملکیان نقد می‌شود

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۷
 
 
نشست معرفی و بررسی کتاب «پرسش‌های کشنده» روز پنج شنبه ۳۰ فروردین ماه برگزار خواهد شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) بیست و یکمین جلسه از سلسله نشست‌های گفتار و اندیشه که به همت حزب اتحاد ملت ایران اسلامی( شیراز) برگزار می‌شود، به معرفی کتاب «پرسش‌های کشنده» اثر تامس نیگل اختصاص یافته است.

در این نشست مصطفی ملکیان و جواد حیدری(مترجمان کتاب) سخنرانی خواهند کرد. این کتاب ششمین اثر از تامس نیگل است که به فارسی ترجمه شده است.

تامس نیگل در این کتاب تمام کوشش خود را بر این امر مهم مصروف داشته است که به برخی پرسش‌های بنیادین که به مسائل و مشکلات انسان‌های گوشت و پوست و استخوان‌دار می‌پردازد، تا حد ممکن پاسخ گوید. این اثر از آن رو ارزشمند است که نویسنده وقت و توان خود را صرف برخی مباحث و امور بیهوده یا بی‌ارزشی نمی‌کند که ممکن است فقط چند صباحی برای انسان مفید باشد و پس از آن به فراموشی سپرده شود، بلکه به اموری پرداخته است که حقیقتا در تمامی دوره‌های تاریخی همواره از جمله دغدغه‌های اصلی و اساسی انسان‌ها بوده است اگر چه بنا به شرایطی انسان‌ها آنها را به دست فراموشی سپرده‌اند اما این فراموشی موقتی بوده است و این پرسش‌ها همیشه در جان و روان هر انسانی جاری و ساری بوده است و خواهد بود و هیچ گاه او را رها نخواهد کرد.

تامس نیگل در این کتاب به 14 پرسش اساسی پرداخته است: 1.مرگ؛ 2.امرِ بی منطق؛ 3.بختِ اخلاقی؛ 4.انحرافِ جنسی؛ 5.جنگ و کشتار جمعی؛ 6.بی رحمی در زندگی عمومی؛  7.سیاستِ ترجیح؛ 8.برابری؛ 9.چند پارگیِ ارزش؛ 10.اخلاقِ بدونِ زیست شناسی؛ 11.دو نیم شدگیِ مغز و وحدتِ آگاهی؛   12.خفاش بودن چه حالی دارد؟؛ 13.همه روان‌انگاری؛ 14.برونی و درونی.

 کتاب «پرسش‌های کشنده» در تالار احسان شهر شیراز از ساعت ۱۷ تا ۲۰ پنجشنبه ۳۰ فروردین برگزار خواهد شد. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 259802