مدیر انتشارات ابوعطا عنوان کرد:

اجرای طرح پائیزه کتاب کمکی برای کتابفروشان

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۹
 
 
سید رفیع احمدجواهری؛ مدیر انتشارات ابوعطا با اشاره به اجرای طرح پائیزه کتاب گفت: اجرای طرح‌های فصلی کتاب می‌تواند کمک خوبی برای رونق کسب و کار کتابفروشان باشد و می‌توان گفت‌ اگر چنین طرح‌هایی نباید کتابفروشی‌ها کم‌کم از بین می‌روند.
 
سید رفیع احمدجواهری در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با بیان اینکه کتابخوانی یک بحث فرهنگی و زیرساختی است، عنوان کرد:‌ یکی از مشکلات جدی این است که تعدادی از افراد بعد از خرید کتاب به سراغ آن نمی‌روند و کتاب نمی‌خوانند و وقتی سرانه مطالعه در کشور اعلام می‌شود درباره سرنوشت کتاب‌هایی که خریداری می‌شود اما خوانده نمی‌شود پژوهشی انجام نمی‌شود.
 
وی ادامه داد: اجرای طرح‌های فصلی کتاب اگرچه می‌توانند تاثیر زیادی در فعالیت کتابفروشان داشته باشد اما در درازمدت نمی‌تواند تعداد کتابخوان‌ها را افزایش دهد و معتقدم ابتدا باید مشخص شود می‌خواهیم به کسب و کار کتابفروشان رونق بدهیم یا می‌خواهیم تعداد کتابخوان‌ها را افزایش دهیم.
 
احمدجواهری با بیان اینکه در دوره‌های مختلف شاهد موفقیت طرح فصلی فروش کتاب بودیم،‌ افزود: طرح‌های فصلی کتاب موجب رونق کسب و کار کتابفروشان است و چنین طرح‌هایی موجب می‌شود که فعالیت این قشر صنعت نشر کشور را تقویت کند تا کتابفروشی‌ها از بین نرروند.
 
مدیر انتشارات ابوعطا تاکید کرد:‌ در این میان معتقدم باید اهمیت کتابخوانی در کشور تقویت شود،‌ بسیاری از افرادی که کتابخوانی را به صورت جدی دنبال می‌کنند دنبال تخفیف نیستند،‌ زیرا برای شخصی که کتابخوان است مهم نیست که کتابی را 20 هزار تومان یا 15 هزار تومان خریداری کند.
 
احمد‌جواهری همچنین به عدم توجه خانواده‌ها به موضوع کتابخوانی اشاره کرد و گفت: بسیاری از مادرها نمی‌دانند که با کتابخوانی می‌توانند جلوی اختلال یادگیری فرزندانشان را در آینده بگیرند، در کنار آن‌ها نه تنها خانواده‌ها بلکه نظام آموزشی کشور نیز به این موضوع توجه ندارد و بیشتر به سمت دانش‌محوری رفته‌‌اند نه علم‌آموزی.
 
وی یادآور شد:‌ معلمان و دانش‌آموزان نیز به دنبال نمره و عموم مردم به دنبال مدرک هستند و همه این موارد دست به دست هم می‌دهد تا فعالیت صنعت نشر کشور دچار نوعی رکود شود.
 
مدیر انتشارات ابوعطا در پایان با بیان اینکه حمایت از کتابفروشان طرحی خوب و اثرگذار است،‌ گفت: ‌اما اگر قرار است این کار انجام شود، این سوال مطرح است که پس چرا باغ کتاب تاسیس می‌شود زیرا این دو کار، نوعی تقابل در اجرای این فعالیت‌ها است و فکر می کنم باغ کتاب از جمله کارهایی است که در مسیر غلط قدم برداشته است و باید فکری برای آن شود.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 254928