شاهنامه‌پژوهی در موزه ملی ملک با سخنرانی محمود جعفری‌دهقی

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۲
 
 
نشست شاهنامه‌پژوهی از سلسله نشست‌های تخصصی فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی در روز چهارشنبه با حضور محمود جعفری دهقی در موزه ملی ملک برگزار می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نشست شاهنامه‌پژوهی براساس نسخه‌های گنجینه ملک در موزه ملی ملک برگزار می‌شود.

این سلسله نشست‌ها به مباحث تخصصی فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی اختصاص دارد و با همکاری بخش پژوهش و آموزش کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود.

شاهنامه‌پژوهی به معنای پژوهش در زمینه‌های گوناگون شاهنامه است. پیداست که به دلیل قدمت، شهرت و همچنین جایگاه بسیار نمایان فردوسی و شاهنامه در طول هزار و چند سال، این رشته یا دانش تخصصّی، گسترهٔ بسیار وسیعی را دربرمی‌گیرد. این رشته به بررسی و پژوهش در شاهنامه‌ی فردوسی در زمینه‌های گوناگون ادبی، تاریخی، جغرافیایی و زمینه‌های دیگری همچون واژه‌شناسی، ریشه‌شناسی، اسطوره‌شناسی، نمادشناسی، سبک‌شناسی و زیبایی‌شناسی می‌پردازد. خوانش نشست شاهنامه‌پژوهی بر عهده محمود جعفری‌دهقی، مدیر گروه فرهنگ و زبان‌های باستانی دانشگاه تهران است. "بازشناسی منابع تاريخ ايران باستان"، "مقدمه بر درسنامه اوستا" و "آرمانشهر حکيم طوسی در شاهنامه"  از آثار اوست.

این نشست چهارشنبه اول آذر 1396 از ساعت 14 الی 16 در کتابخانه و موزه ملک واقع در خیابان امام خمینی، سر در باغ ملی، خیابان ملل متحد برگزار می‌شود.
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 254545