اخبار کوتاه از کتابخانه مرکزی آستان قدس؛

نمایش اسناد قدیمی با موضوع وقف / طرح کتاب‌درمانی بخش اطفال بیمارستان رضوی

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۴
 
 
به مناسبت هفته وقف نمایشگاهی از اسناد قدیمی با موضوع وقف و با عنوان «وقف؛ چشمه همیشه جاری» در محل کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی افتتاح شد. افتتاح طرح کتاب‌درمانی بخش اطفال بیمارستان رضوی نیز از فعالیت‌های این مرکز در هفته کتاب است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، رئیس روابط عمومی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس ‌رضوی با اعلام این خبر گفت: هم‌زمان با آغاز هفته وقف، مجموعه ارزشمندي از اسناد با موضوع وقف و با محوریت وقف بر آستان مقدس رضوی، در قالب نمايشگاهی در محل کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی به نمايش درآمده است.
 
افتتاح طرح کتاب‌درمانی بخش اطفال بیمارستان رضوی
در نشست مشترک کارشناسان کتابخانه مرکزی آستان قدس و بیمارستان تخصصی رضوی که در محل بیمارستان رضوی برگزار شد، تفاهم‌نامه همکاری میان طرفین به امضا رسید و طرح کتاب‌درمانی بخش اطفال بیمارستان رضوی افتتاح شد.
 
در این نشست که در راستای همکاری‌های بیشتر علمی - پژوهشی با هدف پیشبرد فرایند درمان بیماران از طریق کتاب‌درمانی برگزار شد، تفاهم‌نامه همکاری ميان طرفين منعقد و طرح کتاب‌درمانی بخش اطفال بیمارستان رضوی با حضور معاونت آموزشی - پژوهشی بیمارستان، ریاست سازمان کتابخانه‌های آستان قدس رضوی و جمعی از مسئولان و کارشناسان دو سازمان افتتاح شد.
 
درباره کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی
بنای کنونی کتابخانه‌ آستان ‌قدس ‌رضوی از نیمه دوم سال 1373 مورد بهره برداری قرار گرفت و در فروردین 1374 به‌طور رسمی افتتاح شد. ده‌ها کتابخانه تخصصی در ذیل این مجموعه دایر شده که محل نگهداری آثار ارزشمندی اعم از نسخه‌های نفیس خطی و چاپ سنگی و سربی، مرقعات، دست‌نوسته‌ها، جزوات و قرآن‌های خطی، اسناد دیداری و شنیداری، نفایس مطبوعاتی، کتاب‌های الکترونیکی و منابع نفیس لاتین است.
 
از قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی موجود در گنجینه آستان قدس رضوی می‌توان به «شرح دیوان تمیم بن مقبل» از شعرای مخضرم متوفی حدود 37 قمری، «مختصر کتاب العین» متن از خلیل بن احمد و اختصار آن از ابوبکر محمد بن حسن زبیدی، «صحیفه کامله سجادیه» از علی بن الحسین(ع)، به خط حسن بن ابراهیم بن الزامی، «نهج البلاغه» گردآورنده سید رضی و «راههایی که به مدینه منتهی می‌شود» در ذکر وضع مسجد رسول خدا(ص) با برخی از توقیعات رسول اکرم(ص) و روایاتی از رجال حدیث نواحی مذکور در آن اشاره کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 254269