به بهانه چاپ کتاب "روز شمار انقلاب اسلامی در کازرون" نوشته موسی مطهری زاده

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۶
 
 
کتاب "روز شمار انقلاب اسلامی کازرون" به قلم موسی مطهری زاده، یکی از کتاب های پژوهش محور تاریخ انقلاب اسلامی در شهرستانی است که هم از لحاظ تاریخی فرهنگی، جزو کهن شهرهای نامدار ایران به‌ شمار می‌آید و هم از لحاظ سیاسی، جزو پنجمین شهر حکومت نظامی ایران بوده است.
 
خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)-محمد عارف: موسی مطهری زاده، مدرس دانشگاه، پژوهشگر تاریخ و از اندیشمندان حوزه نشر و خبرنگاری پیشرو در استان فارس به شمار می‌آید. این کتاب نیز مانند کتاب دیگرش روش مند و ساختارگرایانه است

کتاب "روز شمار انقلاب اسلامی کازرون" به قلم موسی مطهری زاده، یکی از کتاب های پژوهش محور تاریخ انقلاب اسلامی در شهرستانی است که هم از لحاظ تاریخی فرهنگی، جزو کهن شهرهای نامدار ایران به‌ شمار می‌آید و هم از لحاظ سیاسی، جزو پنجمین شهر حکومت نظامی ایران بوده است. شهرستان کازرون پس از شهرهایی مانند قم، مشهد، تبریز و تهران از سرزمین های مهم موضوع انقلاب اسلامی ایران به شمار می آید و پس از آنها، کرمان، جهرم، اصفهان، شیراز، آبادان و یزد نیز سهم پیوسته ا‌ی در مقابله با رژیم شاهنشاهی محمد رضا پهلوی داشته اند که در اوج انقلاب اسلامی ایران، جزو یازده شهر حکومت نظامی و مهم ایران قلمداد شده اند.

شواهد نشان می دهد که مادر حافظ کازرونی بوده، محل زندگی و مقبره ی شیخ امین الدین بلیانی، مرادِ حافظ و همچنین درگاه و مقبره ی شیخ ابو اسحاق بن شهریار بن خورشید نیز در کازرون است. پیوستگی نشانه های مهم فرهنگی، اقتصادی- اجتماعی و سیاسی، از عوامل موجد انسجام های مردمی، در تشکل های ضد شاهنشاهی دهه چهل تا وقوع انقلاب اسلامی به شمار می آیند.

شهرستان کازرون، حدودا در یک صد کیلومتری شیراز و بوشهر و یاسوج قرار دارد. تبرهای سنگی پیدا شده در کُهمَرِه سرخی، مربوط به هزاره سی ام پیش از میلاد، نشان از زندگی جمعی مردم منطقه کازرون در دوره های پارینه سنگی دارد. ضمن این که در اطلسهای ِجهانیِ پیش از امپراتوری هخامنشیان، نیز منطقه کازرون جزو گذرگاه های اساسی، پارسوماش بوده است. شهرستانی با قدمتی کهن و در گذار از حوادثی بی شمار از جمله به خاک نشاندن نیروهای نظامی متکی بر اندیشه های سلطه جویانه بریتانیا، توسط ناصر دیوان کازرونی و تفنگ چیان شهرستان، در امتداد جنگ جهانی دوم، از تنگ ترکان و دشت ارژن تا گابندی و رباطک، نشان از بی‌باکی و آزادی خواهی مردم کازرون در طول تاریخ چند هزار ساله دارد.

یکی دیگر از نشانه های جوانمردی مردم کازرون، مقابله ی سیاسی با محمدرضا شاه پهلوی، بزرگ ارتشتاران دهه چهل و پنجاه شمسی ایران است که موسی مطهری زاده، آن را از دو منظر سیاسی و فرهنگی با عنوان "روز شمار انقلاب اسلامی در کازرون" توسط مرکز نشر زرینه منتشر کرده است.
کتاب مذکور یکی از کتاب های ارزش مند تاریخی سیاسیِ منتشر شده در باره ی انقلاب اسلامی در کازرون است که در دویست و سی و یک صفحه، با تکیه بر اسناد و پژوهش های مستند کتابخانه ای، تنظیم و تدوین گردیده و دارای ارزش علمیِ قابل تحسین و ماندگاری است. با این حال، این کتاب ارزشمند نیز از کاستی هایی برخوردارست که چنان چه در چاپ های بعدی مد نظر نگارنده محترم قرار گیرد، روزشماری کتاب مذکور می تواند مستندتر و قابل اعتناتر از پیش گردد.

شیوه ی اسنادی و کتابخانه ای برای انجام پژوهش های تاریخی، همواره از مهم ترین روش های پژوهش در حوزه علوم انسانی و اجتماعی است که مطهری زاده از آن به درستی استفاده کرده، اما با توجه به این که ممکن است دیگر نویسنده ای به دلیل اعتماد کامل به تاریخ نگاران پیشین، و همچنین میدانی بودن بسیاری از داده ها، بر روی این موضوع و محدوده کار نکند، مواردی به شرح زیر ذکر می گردد:
به خاطر نوع سوژه و احتمال غلو در گزارش های اداری در اوج حکومت نظامی، بهتر بود که برای درستی یا نادرستی اسناد و مقایسه ی آن ها با رخدادهای تاریخ نگاری، بخشی از راه را متکی بر پژوهش های میدانی، به ویژه به گفت و گو با آگاهان محلی مبادرت می ورزید.

برای ماندگاری اثر در ذهن خواننده، بهتر بود صفحه آرای کتاب، به دسته بندی روزشمارها همگام با ارایه تصاویر مرتبط و مبتنی بر تحلیلی روشن اهتمام می ورزید که ذهن خواننده مترتب از گزارشِ مصورِ تحلیلی گردد و برای تطبیق تصویر با ماجرا دچار تشتت نگردد.

در واقع چنانچه نقش تعلیق و روند گام به گام پیروزی مردم در ماجراهای انقلاب اسلامی کازرون با در نظر گرفتن کدبندی های تاریخی، تدوین می گردید، نقش علی اسدزاده، شاخص ترین چهره سیاسی و نامدار انقلاب اسلامی در کازرون، مطابق با شخصیتِ محوری ایشان در رویارویی با پلیس وقت و گروه بیست و دو توپخانه کازرون، در کنار گزارش های مربوطه الصاق و معرفی می گردید. در این کتاب تا صفحه سی و سه هیچ نامی از علی اسدزاده برده نشده است. در حالی که چندین مرتبه پلیس کازرون، ایشان را در حین اجرای مراسم عاشورایی محرم سال های پنجاه و پنج و پنجاه و شش گرفته و به زندان انداخته اند. سینه زنان کوی علیای کازرون شاهد نقش آفرینی حاج آقا داوودی و حاج مظفر خندان برای ضمانت و آزاد کردن علی اسدزاده، بوده اند.

با توجه به سیر مطالعاتی نگارنده ی کتاب از دوره های پیشین و فعالیت های انقلابیون کازرون از چند دهه پیش، جای خالی رخداد فراموش نشدنی پرتاب گوجه از سوی مردم کازرون به عَلَم، فرستاده ی شاه به کازرون در کتاب مستند روزشمار انقلاب اسلامی در کازرون حس می شود.
در سطر شش از صفحه سی و چهار کتاب، حجت الاسلام دانشجو با پیشوند شهید ذکر شده، در  حالی که ایشان پس از انقلاب اسلامی توسط منافقین ترور و شهید گردیده است. "در شب سوم مرحوم کیاسری اعلام نمود که فردا جمعه در مسجد نو به مناسبت چهلمین روز حاج آقا مصطفی مجلس ختمی توسط شهید حجت الاسلام دانشجو گرفته خواهد شد".

با توجه به اسنادی بودن نوع مطالعاتی کتاب، حتما باید نام برادر دکتر طاهری در سطر آخر صفحه ی سی و هشت ذکر می گردید. نظر به این که در شهرستان کازرون، نه تن شهید راه انقلاب اسلامی گردیده اند، ذکر نام آن شهدا در صفحه ی چهل و نه کتاب روز شمار انقلاب اسلامی که کتابی مستند و مرجع خواهد گردید، ضروری است. " در روزهای 19 و 20 اردیبهشت 1357 شمسی، شدت اعتراضات مردمی در کازرون آنچنان بالا گرفت که به کشته شدن سه تن از اهالی این سامان گردید".

از آنجا که مساجد شیخ، آهنگران، زید و هنرستان شریعتی کازرون در انقلاب اسلامی سهم فراوانی دارند به نظر می رسد چنانچه اسنادی مکتوب مبنی بر نقش آفرینی این مکان ها یافت نشود، در تحلیل و پی نویس کتاب به نقش های مستمر و روز شماری که اتفاقا با محرم پیوندی ناگسستنی داشته اند، به روشنی از آن مکان ها یاد شود. هنرستان دکتر شریعتی در دو سال به طور پیوسته، به میدان تاخت و تاز پلیس و ارتش تبدیل گردیده بوده است.
در آخر این که کتاب" روز شمار انقلاب اسلامی در کازرون" به قلم موسی مطهری زاده، یکی از کتاب های ماندگار و قابل ارجاع در فرهنگ سیاسی مردم کازرون و ایران خواهد بود.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 253009