معاون سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس استان یزد:

روایت زندگی رزمنده 12 ساله یزدی در «السابقون»

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۵
 
 
محمد‌حسین صادقی، معاون سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس استان یزد با تاکید بر توجه نویسندگان به شهدا و فرماندهان شاخص هشت سال دفاع مقدس از اجرای «طرح السابقون» با تاکید بر انتشار زندگی‌نامه ایثارگران گمنام استان خبر داد.
 
سرهنگ دوم ناجا محمد‌حسین صادقی، معاون سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس استان یزد درباره رونمایی از نخستین جلد از مجموعه «السابقون» به خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌‌(ایبنا) گفت: نخستین جلد از مجموعه کتاب‌های «طرح السابقون» که به زندگی و خاطرات شهداء، ایثارگران و رزمندگان روستای مریم‌آباد از توابع شهرستان ابرکوه استان یزد اختصاص دارد، با حضور سرهنگ محمدرجبی، مدیرکل اداره حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و مسئولین فرهنگی در هفته جاری رونمایی می‌شود. 

صادقی، کم‌‌ توجهی به زندگی ایثارگران و رزمندگان دوران دفاع‌مقدس را از‌جمله اهداف تالیف مجموعه «السابقون» اعلام کرد و ادامه داد: تاکنون عمده خاطرات جمع‌آوری شده دوران دفاع‌مقدس به شهدا، فرماندهان «شاخص» درسطح گروهان، گردان، تیپ ولشکر مربوط می‌شده، بنابراین با هدف توجه بیشتر به خاطرات رزمندگان و ایثارگران عزیزی که ذیل این طیف قرار دارند و در آن دوران حماسه، در پشت جبهه و یا خط مقدم حضور داشتند و از زحمات و فداکاری آن‌ها غافل بوده و کمتر اسم و یادی از آن‌ها مطرح بوده که موجب شکل‌گیری ایده انتشار مجموعه «السابقون» شد. تدوین و انتشار این مجموعه به‌طور جدی در دستور کار سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس استان قرار گرفته است.   

به گفته این مقام مسئول، حدود 40هزار رزمنده و چهار هزار شهید از دیار دارالعباده یزد و حسینیه ایران دردوران پرافتخاردفاع مقدس حماسه‌ای بزرگ آفریدند. در انتشار کتاب‌های «طرح السابقون»از بهترین و جذاب‌ترین خاطراتی که براساس نقل قول‌های صورت گرفته از طرف خانواده‌ ودوستان رزمنده وایثارگران سفرکرده وهمچنین مصاحبه انجام شده و یا دست‌خط راوی بوده جمع‌آوری شده است. خاطراتی که حتی از افرادی که یک روز در عرصه نبرد حاضر بودند نیز گردآوری  شده و پیش‌بینی می‌شود در پایان طرح، بیش از 800 عنوان کتاب درباره این موضوع به چاپ برسد.

صادقی ادامه داد: کوچکترین شهید دوران دفاع مقدس استان، محمدحسین ذوالفقاری با 12 سال سن وبزرگترین شهید غلامحسین مقنی با 95 سال سن است. استان یزد در انتشار کتاب خاطرات ایثارگران 8 سال دفاع مقدس در سراسر کشورهمواره پیشقدم بوده است.

معاون سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس استان یزد با اشاره به محتوای مجموعه «السابقون» گفت: محتوای مجموعه «طرح السابقون» شامل، عکس، اطلاعات فردی، زندگینامه و وصیت‌نامه شهداء، ایثارگران ورزمندگان است. نخستین جلد از مجموعه «السابقون» شامل اطلاعات 10 شهید، 24 جانباز و بیش از 50 رزمنده منطقه مریم‌آباد با نویسندگی محمدرضا بابایی ابرقویی، طی 6 ماه، تهیه و تدوین شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 252913