محسن جعفري‌مذهب، پژوهشگر تاریخ دارفانی را وداع گفت

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۴
 
 
محسن جعفري‌مذهب، عضو هيات علمي پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوري اسلامي ایران ساعتي پيش دارفاني را وداع گفت.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) محسن جعفري‌مذهب، عضو هيات علمي پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوري اسلامي ایران ساعتي پيش دارفاني را وداع گفت.

جعفری‌مذهب متولد رشت و دارای مدرک کارشناسی تاریخ از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد از دانشگاه فردوسی مشهد و دکترای تاریخ از دانشگاه شهید بهشتی بود.


وی در کارنامه کاری خود «تاريخ ايران در دوره مغولان و تيموريان»، «آسياي مركزی»، «اسناد فارسی»، «نسخه‌های خطی»، «نسخه‌شناسی» و «سكه‌شناسی» را ثبت کرده و کتاب «تاريخ‌شناسی» را تالیف کرده است.

جعفری‌مذهب در حوزه تاریخ فرهنگی و ایرانشناسی و به ویژه کتاب‌های حوزه تاریخ نشست‌های فراوانی را برگزار کرده است. ضمن اینکه برای بسیاری از پژوهشگران حوزه فرهنگ، ادب و تاریخ نیز نکوداشت و بزرگداشت‌هایی را ترتیب داده است. 

تعدادی از مهمترین مقالاتی که از جعفری‌مذهب منتشر شده‌اند، عبارتند از: نگاهی به اسناد فراماسونری جعفر شریف امامی: مقدمات تشكیل و تعطیل لژ بزرگ ایران، تاریخ معاصر ایران، امپراتوری مغول در ایران، مطالعات مغول شناسی در ژاپن، كوچ روان و یكجا نشینان، یادی از صحافان ماوراءالنهر، تاریخ سیاسی و نظامی سلجوقیان، تاریخچه پول كاغذی در شرق، اطلس، دائره‌المعارف كتابداری و اطلاع رسانی، سفرنامه میكله ممبره، مدارس دوره عثمانی، گرجستانات در اسناد عثمانی، اوضاع اقتصادی رشت در آخرین سال‌های حكومت ناصرالدین شاه، سكه‌های اسلامی در انگلستان سده سیزدهم (هفتم هجری)، سال‌های بدون صدراعظم، آرشیوها و كتابخانه های ازبكستان، تاریخ انسانی تولیدات علمی انشاء و نویسندگی، جامع التواریخ (تاریخ سلاطین خوارزم)، دریای گیلان، مازندران، و تبرستان گیله وا دی، ابن بطوطه و سربداران، چكیده های خلیج فارس و نتیجه‌گیری‌های عرفی و عقلی در تاریخ.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 252603