از سوی انتشارات ایرانشناسی

​«پرندگان ایران» در فرانکفورت رونمایی می‌شود

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۵
 
 
انتشارات ایرانشناسی در شصت و نهمین دوره نمایشگاه کتاب فرانکفورت از کتاب «پرندگان ایران» رونمایی می‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، انتشارات ایرانشناسی با 33 عنوان کتاب در حوزه گردشگری و محیط‌زیست در شصت و نهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت حضور خواهد داشت. همچنین این انتشارات در این نمایشگاه از کتاب «پرندگان ایران» تألیف مشترک کیس رزلار، درک اسکات، جیری میلکوسی، مایکل بلر و پاول کوار تالنوف، ابوالقاسم خالقی‌زاده و محمد توحیدی‌فر رونمایی خواهد کرد.

کتاب «پرندگان ایران» دومین منبع پرنده‌شناسی تلقی می‌شود که تمامی گونه‌ها و زیرگونه‌های پرندگان ایران را پس از گذشت یک قرن از چاپ فهرست «زارودنی»(وضعیت بقا) مورد پوشش قرار می‌دهد و علاوه بر این، فهرست‌های پیشین پرندگان ایران را روزآمد می‌کند.

پنج نویسنده از هفت نویسنده کتاب غیرایرانی بوده و جملگی پرنده‌شناسان متبحر و مشهوری در سطح کشور خود، منطقه خاورمیانه و به حد اولی، در منطقه پاله‌آرکتیک هستند.

در فهرست تفصیلی اصلی این کتاب، 551 گونه و در لیست سیستماتیک اصلی، 535 زیرگونه معرفی شده است. در این خصوص، فاکتورهایی چون پراکنش جهانی، وجود نمونه‌ موزه‌ای و استناد آن در منابع علمی و همچنین تجربه متخصصان لحاظ شده است.

فهرست ضمیمه‌های این کتاب نیز شامل لیستی از 135 زیرگونه است که حضور آن‌ها در ایران مشکوک است و 44 گونه که تا کنون حضور آن‌ها در ایران مورد تأیید قرار نگرفته است. همچنین فهرست کامل منابعی که در کل متن به آن‌ها ارجاع شده در پایان کتاب آمده است.

شصت و نهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت 19 تا 23 مهرماه سال جاری در شهر فرانکفورت برگزار می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 252168