کتاب‌های پیشنهادی ​حسن دولت‌آبادی برای مطالعه

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
حسن دولت‌آبادی، نمایش‌نامه‌نویس و مدرس دانشگاه، کتاب‌های «گلدان خالی» و «خشم قلمبه» را برای مطالعه به کودکان و نوجوانان پیشنهاد داد.
 
حسن دولت‌آبادی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «گلدان خالی» را برای مطالعه به کودکان و نوجوانان پیشنهاد داد و گفت: این کتاب اثری از دِمی با ترجمه نورا حق‌پرست از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است. در این داستان، امپراتور چین که علاقه زیادی به گل و گیاه دارد، می‌خواهد برای خودش جانشین انتخاب کند، به همین دلیل به تمام بچه‌های چین، دانه می‌دهد و از آن‌ها می‌خواهد تا آن دانه را بکارند و پرورش دهند؛ هرکسی گلدان زیباتری بیاورد او جانشین است. تا اینکه بالاخره در روز موعود همه بجز یکی از پسرها گلدانی پرگل و زیبا با خود به همراه می‌آورند.
 
وی افزود: وقتی این کتاب را مطالعه کردم داستانش برایم جذاب بود و از داستان آن برای یکی از نمایش‌نامه‌هایم در مجموعه چهار جلدی «نمایشنامه‌های آسان» الهام گرفتم و داستان پدربزرگی را بیان کردم که تعدادی تخم گل به نوه‌هایش می‌دهد. کودکان با مطالعه این کتاب به راستگویی در هر شرایطی تشویق می‌شوند و به اهمیت آن پی می‌برند.
 
به گفته وی، این اثر همچنین در قالب نمایشی با طرح حامد زحمتکش و کارگردانی طهورا کریمخانی به سفارش اداره کل ‌سینمایی و تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ساخته شده است.
 
دولت‌آبادی همچنین مطالعه کتاب «خشم قلمبه» را نیز به کودکان پیشنهاد داد و گفت: این کتاب نوشته میری دلانسه است و محمد مهدی شجاعی آن را به فارسی ترجمه کرده و در سال 1387 از سوی انتشارات کانون پرورش فکری منتشر شده است.
 
وی افزود: این کتاب ماجرای کودکی را تعریف می‌کند که روز بدی را پشت سر گذاشته است و خشم خود را به صورتی موجود بزرگ قلنبه‌ای بیرون می‌ریزد که همه اتاق را به هم ریخته و به وسایل، اسباب‌بازی‌ها، کتاب‌های او آسیب می‌زند. پسرک که با عواقب کنترل نکردن خشم خود مواجه شده به مرتب کردن و تعمیر وسایلش می‌پردازد و خشم قلنبه را که دیگر کوچک شده است در داخل جعبه‌ای می‌گذارد و بر خشمش غلبه می‌کند.


 
به گفته این منتقد ادبی، نوع درگیری مطرح شده در این کتاب از نوع درگیری با خود است که کودک را متوجه اشتباهش می‌کند و داستانی آموزنده برای کودکان و خردسالان محسوب می‌شود.

حسن دولت آبادی متولد سال 1335 در ساري و دارای مدرک ليسانس‌ بازيگری و كارگرداني، كارشناسي ارشد تئاتر و درجه يك كارگرداني است. دولت آبادی که به نویسندگی، کارگردانی، تحقیق، تولید کننده و بازی (تئاتر، سریال و فیلم سینمایی) اشتغال دارد، نگارش بیش از 30 نمایش نامه و تالیف و انتشار 19 نمایش نامه از جمله مجموعه «نمایش‌نامه‌های آسان» ویژه مقاطع مختلف تحصیلی (مهد کودک تا دبیرستان) را در کارنامه هنری خود گنجانده است. وی علاوه بر تدریس بازیگری تئاتر و نمایش نامه نویسی در مراکز دانشگاهی وهنری، داوری، نظارت و سخنرانی در زمینه تئاتر در جشنواره‌های مختلف کشوری را برعهده داشته است. دريافت لوح تقدير اجراي نمايش «من از خودم شكايت دارم» در بخش خياباني بيست و يكمين جشنواره تئاتر فجر، تقدير برای طراحي نمايش «پري مهرباني» در يازدهمين جشنواره كودك و نوجوان كشور، تقدير براي اجراي نمايش «كالسكه آقاي عدالت» در جشنواره سراسري تئاتر فجر، رتبه اول و دوم نمايش نامه‌نويسي و... بخشی از افتخارات هنری این هنرمند است.
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 252086